Co se skrývá za tajuplnými éčky? | e15.cz

Co se skrývá za tajuplnými éčky?

ZDROJ: Ženy - E15

Jan Franěk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Je to již několik let, co éčkové běsnění dorazilo i do České republiky. „Tohle si nekupuj, podívej, kolik je tam éček!“ zaznívá prakticky každý den v samoobsluhách a supermarketech. Trh na to adekvátně reaguje, a tak si dnes můžeme pohodlně koupit džus, mléko a dokonce i chléb údajně zcela bez éček. Je to vůbec možné? Co se pod onou tajuplnou přezdívkou vlastně skrývá?

Ovoce bez éček?

Odpověď není jednoduchá. „Jablka bez éček“ sice působí velmi atraktivním dojmem, který slibuje zdravé ovoce bez chemického ošetření, ale realita je poněkud jiná. Například pod označením E300 se skrývá kyselina askorbová, známější pod názvem vitamín C. Ovoce bez vitamínů by si dal asi jen málokdo, a proto je i „100% džus bez éček“ naprostý nesmysl.

Éčka jsou zkrátka označení pro barviva, emulgátory a konzervační látky, které se v potravinářství používají. Některé jsou škodlivé, některé ne. Když doma pečeme dort, můžeme ho ozdobit například rybízem zdravě, nebo domalovat vodovými barvami silně nezdravě. Podobný rozdíl je i v éčkách, některé jsou zcela přírodní, jiné jsou opravdu nebezpečné.

Vitamíny jsou také chemické látky.

Kromě již zmíněné kyseliny askorbové se v potravinářství používá i žluté barvivo E101 – riboflavin, které můžete znát pod názvem vitamín B2. Další zajímavé barvivo je například E140 chlorofyl, což je látka, která umožňuje fotosyntézu a díky které jsou prakticky všechny kytičky zelené.

Pokud jste si někdy umazali kalhoty od trávy, tak víte, jak chlorofyl pěkně barví. Obě látky jsou přírodní, a proto hrůza z jejich přítomnosti v potravinách působí poněkud úsměvně. Zcela bezpečné je i hnědé barvivo E150a, neboli karamel. Bohužel mnoho pekáren ho hojně používá k tomu, aby ze své bílé mouky vykouzlili tmavé, na první pohled celozrnné pečivo.

Drahé kovy

Svoje „éčkové“ označení mají i látky, u kterých byste to rozhodně nehádali. Například pod zkratkou E173 se skrývá hliník, E174 je pak stříbro a E175 dokonce zlato. Pokud se však těšíte, že si z housek postupně vypečete svou první zlatou cihličku, musím vás zklamat, drahé kovy se běžně do potravin nepřidávají. Pro tělo je však zlato prakticky neškodné a jeho požití je bezpečné, pokud si ho tedy nebudete dopřávat každý den.

Zcela přírodní látky

Pod zkratkou E460 se ukrývá celulóza, neboli vláknina. O její důležitosti v potravě již bylo napsáno mnoho a patří mezi další „éčka“, které nás nemusí děsit. Naopak, mnoho lidí se konzumací celozrnných výrobků snaží do sebe vlákniny dostat co nejvíc.

V potravinářství se vláknina používá většinou jako emulgátor - což je látka, která drží ostatní složky potraviny pohromadě. Zcela neškodný je například i E901 včelí vosk, který je nestravitelný a do těla se nijak nevstřebává. Používá se jako povrchová úprava některých sýrů. Oxid uhličitý, neboli E290, již asi rovněž nikoho nepřekvapí.

Diskutabilní éčka

Vzpomeňme znovu na naše jablka bez éček. Jablečný džus obsahuje spoustu vitamínu C, ale výrobce by mohl snadno tvrdit, že při jeho výrobě žádné E300 nepoužil a tudíž je výrobek zcela bez éček - tedy bez přidaných látek. Že některé suroviny obsahují E300 samy od sebe již není jeho problém.

Zamlčený Vitamín C nás asi nerozhořčí, ale situace se značně mění například s E621 - glutamátem sodným. Tato látka má označení Nebezpečná a Alergení. Pro děti je zcela nevhodný a u pokusných morčat dokonce přivodil změny jater a mozku. Přesto ho hojně nalezneme v drtivé většině zahraničních koření, bramborových lupínků a podobných potravin. Jeho výroba probíhá podobným způsobem, jako neméně nebezpečné sladidlo E951 aspartam – produkují ho speciální genetickým inženýrstvím upravené bakterie.

Nebezpečné látky

Při čtení seznamu éček někdy zůstává rozum stát. Svoje označení má například i E513, což je kyselina sírová, která se používá nečekaně jako okyselující prostředek. Ano, čtete správně.

V seznamu nalezneme i E524 hydroxid sodný, který se hojně používá na čištění odpadů. Nejzajímavější ovšem je, že obě tyto chemikálie jsou mnohem bezpečnější, než výše zmíněný E621 glutamát sodný. Ten ovšem trumfe jen málokteré éčko. Jedno z nich je E240, v ČR zakázaný rakovinotvorný formaldehyd, E210 kyselina benzoová, případně E220 oxid siřičitý.

Není éčko jako éčko

Pokud vám není vaše zdraví lhostejné a zajímá vás, co vlastně jíte, můžete si snadno éčka nastudovat. Málokdo si bude do samoobsluhy brát dlouhý seznam všech přidaných látek, ovšem zkontrolovat si doma u internetu svoje oblíbené výrobky může každý.

Sami zjistíte, že nic není černobílé. Pokud se rozhodnete pro cestu zcela bez éček, pamatujte, že se takové výrobky musí zkonzumovat velmi rychle. Potraviny zcela bez konzervačních látek jsou rájem pro plísně, které si na nich přímo libují.

Autor: Jan Franěk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video