Kam nechodí slunce, tam chodí lékař aneb Co umí „déčko“ | e15.cz

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař aneb Co umí „déčko“

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mnozí z předešlých generací pamatují, jak se děsili momentu, kdy budou muset ze lžíce polykat rybí tuk. Každodenní příjem rybího tuku obsahující vitamin D, měla zajistit správný vývoj kostí u dětí a chránit je před křivicí.

Sluneční vitamin

Ve světle nových poznatků se vitamin D ukázal jako naprosto nezbytný nejen pro vývoj kostí, ale vědci objevili nejeden jeho přínos pro celkové fungování lidského organismu. Naše tělo vitamin D nezbytně potřebuje, a je schopno si ho vytvářet samo po ozáření sluncem.

Tady se střetávají dva názory: nabádání, aby se lidé příliš nevystavovali slunci vyvolává až hysterické obavy z pobytu venku. Oproti tomu dnes lékaři doporučují uměřené slunění, aby si tělo „načerpalo“ vitamin přirozenou cestou.

V civilizovaných zemích došel strach ze slunce (a výskytu rakoviny kůže) tak daleko, že u většiny populace vitamin chybí, a jeho nedostatek způsobuje spoustu zdravotních potíží, které bychom do souvislosti s vitaminem D ani nedávali.

Uvědomili jste si, jak je celá protisluneční kampaň podivná? Bojíme se slunka a mažeme na kůži spoustu všelijakých krémů plných chemických přísad (abychom měli ten nejvyšší protisluneční faktor), nemluvě o obalech z plastu nebo hliníkových nádobek se spreji proti slunci.

Co umí „déčko“

V těch prehistorických dobách s rybím tukem na lžíci se vědělo, že vitamin D pomáhá vstřebávat vápník při stavbě kostí. Dostatečným příjmem „déčka“ se snížilo riziko křivice a osteoporózy, dnes se ví, že je důležitým prvkem také v prevenci cukrovky a rakoviny.

Naše tělo má všechny buňky vybaveny receptory na vitamin D, který pak reguluje buněčný růst (i dělení a obnovu buněk), ovlivňuje činnost srdce a funkci cév, zapojuje se do procesu trávení (ovlivňuje i činnost slinivky), a zasahováním do metabolismu cukrů a tuků reguluje i tělesnou hmotnost.

Aby toho nebylo málo, tento vitamin ovlivňuje náš spánek, dýchání, proces stárnutí i sluch. Má vliv na kvalitu naší kůže a vlasů, přispívá k celkové pohyblivosti svými pozitivními účinky na svalovinu. Je dokázáno, že nedostatek vitaminu D u seniorů způsobuje pokles svalové síly a tak dochází k častějším pádům starších lidí.

Raději přírodní, než umělý

Potravinové doplňky s vitaminem D lze bez problémů koupit, ale je to opravdu to nejlepší, co svému tělu dodáme? Umělým vitaminem se lze předávkovat, což se při příjmu slunečního déčka nemůže stát.

Pobytem na slunci se můžete jedině spálit, a každý rozumný člověk pozná, kdy už je slunění dost. Zůstat po zimě na jarním slunku napoprvé několik hodin není dobré, dávky slunění se mají navyšovat postupně. Dětem postačí celkově patnáct minut denně, a je potřeba si uvědomit, že sluneční paprsky působí i ve stínu.

Více vitaminu D také potřebují obézní lidé, ale ani tlouštíci nemusí doplňovat v sezóně od jara do podzimu zásoby „déčka“ tabletami. Pokud někdo nesnáší slunko, pak je lépe si vybrat vitamin D živočišného původu – z oleje ryb, který má stejné složení jako sluneční vitamin. Rostlinnými potravinovými doplňky se lze předávkovat, nebezpečné jsou zvláště zahraniční preparáty, kde nebývá uveden obsah vitaminu (může tak dojít k poškození jater a ledvin).

V zimě využijte každého slunečného dne

Vyšší výskyt onemocnění v zimních měsících dávají lékaři do souvislosti s poklesem hladiny vitaminu D v těle. Diagnostikováno je přes dvě stě nemocí a poruch ovlivnitelných vitaminem, preventivní účinky se uvádějí například u cukrovky, tuberkulózy, lupénky, u nemocí ledvin, pozitivní je i vliv vitaminu při snižování krevního tlaku.

Jako prevence nákyzy chřipkou je vitamin D lepší než očkování, a bez rizika vedlejších účinků. Zkuste i v zimě využít každé sluneční chvíle a vyjít ven. Na horách srdnatě vykasejte rukávy (někde v závětří) a alespoň čtvrthodinku nechte sluníčko působit na holou kůži.Nejen že získáte zázračný vitamin, ale určitě si zlepšíte náladu.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery