Condylomata accuminata neboli fíčky | e15.cz

Condylomata accuminata neboli fíčky

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nemáte zodpovědný přístup k pohlavnímu životu a často střídáte sexuální partnery? Pak vám hrozí množství pohlavních chorob, například Condylomata accuminata.

Popis
Condylomata accuminata neboli fíčky je infekční virové onemocnění, které se přenáší pohlavním stykem. Condylomata jsou bradavičnaté útvary na genitáliích a v jejich okolí.

Příznaky
Objeví se malé bělavé nebo růžové výrůstky s bradavičnatým povrchem, které časem zvětšují svůj počet i velikost, takže mohou pokrýt i velké plochy. Mohou mokvat, být hnisavé a zapáchat. Jestliže se neodstraní odumírají, oplošťují se a mohou napodobovat hemoroidy. Některé typy viru se mohou zvrhnout ve zhoubný nádor. Postihují kůže a sliznici pohlavního ústrojí, okolí řitního otvoru, sliznice pochvy a děložního čípku.

Přenos
Přenáší se pouze pohlavním stykem, inkubační doba je zhruba 2 měsíce. Je to stále častější onemocnění.

Léčba
Léčba probíhá formou zmražení, spálením elektrokauterem nebo chirurgickým odstraněním. Poté se užívá cytostatikum podofylin. Pokud je fíčků málo, není léčba obtížná, na rozdíl od rozsáhlejšího postižení. Na tuto nemoc není možné zakoupit žádný volně prodejný.

Prevence
Klaďte důraz na zodpovědný výběr sexuálních partnerů, nezanedbávejte hygienu. Kondom chrání sporadicky. Při příznacích okamžitě vyhledejte kožního lékaře.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video