Condylomata accuminata neboli fíčky

Nemáte zodpovědný přístup k pohlavnímu životu a často střídáte sexuální partnery? Pak vám hrozí množství pohlavních chorob, například Condylomata accuminata.
Condylomata accuminata neboli fíčky
9.2.2004 0:00 |

Popis
Condylomata accuminata neboli fíčky je infekční virové onemocnění, které se přenáší pohlavním stykem. Condylomata jsou bradavičnaté útvary na genitáliích a v jejich okolí.

Příznaky
Objeví se malé bělavé nebo růžové výrůstky s bradavičnatým povrchem, které časem zvětšují svůj počet i velikost, takže mohou pokrýt i velké plochy. Mohou mokvat, být hnisavé a zapáchat. Jestliže se neodstraní odumírají, oplošťují se a mohou napodobovat hemoroidy. Některé typy viru se mohou zvrhnout ve zhoubný nádor. Postihují kůže a sliznici pohlavního ústrojí, okolí řitního otvoru, sliznice pochvy a děložního čípku.

Přenos
Přenáší se pouze pohlavním stykem, inkubační doba je zhruba 2 měsíce. Je to stále častější onemocnění.

Léčba
Léčba probíhá formou zmražení, spálením elektrokauterem nebo chirurgickým odstraněním. Poté se užívá cytostatikum podofylin. Pokud je fíčků málo, není léčba obtížná, na rozdíl od rozsáhlejšího postižení. Na tuto nemoc není možné zakoupit žádný volně prodejný.

Prevence
Klaďte důraz na zodpovědný výběr sexuálních partnerů, nezanedbávejte hygienu. Kondom chrání sporadicky. Při příznacích okamžitě vyhledejte kožního lékaře.

Autor článku: Redakce
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

vystrasenej k smrti | 22.1.2016 02:16

prosim o pomoc

Eva | 16.12.2013 05:20

Kondylomata versus karcinom

Portokalos | 24.6.2013 22:03

Zkušenost po 18 letech

Aniiit | 22.3.2013 15:30

Re: vím o tom svoje

Vojtěch | 11.3.2013 22:29

Re: máte pravdu!

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění