Cukrovka - Může za ni genetická dispozice? | e15.cz

Cukrovka - Může za ni genetická dispozice?

ZDROJ: Ženy - E15

Ženy.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polovina Čechů se podle průzkumu společnosti STEM/MARK domnívá, že za cukrovku mohou genetické dispozice. Za nejvážnější komplikaci spojenou s diabetem potom považují špatné hojení ran a tzv. diabetickou nohu. Jak je to ale doopravdy?

Cukrovka však není jen vrozená a může způsobit i další závažné zdravotní komplikace, které většinou nebolí, a proto je lidé přehlížejí. Díky tomu se pak dostávají k lékaři až ve chvíli, kdy se zdravotní problém plně rozvine. Diabetik tak může přijít nejen o nohu, ale může také ztratit zrak nebo být závislý na dialýze.

Na vině není jen genetika

Podle 54 % Čechů může za cukrovku 1. a 2. typu genetická dispozice získaná po předcích. „Člověk může skutečně zdědit předpoklady k cukrovce. To se týká obou typů nemoci. U diabetu 2. typu je však dnes větší pravděpodobnost, že si tuto chorobu přivolá sám svým špatným životním stylem, tedy nedostatkem pohybu, tučnou stravou, kouřením a stresem,“ říká prof. MUDr. Štěpán Svačina DrSc., MBA přednosta III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, a dodává: „Velká část pacientů, především těch s cukrovkou 2. typu, kteří navštěvují moji ordinaci, skutečně trpí nadváhou a někteří z nich jsou i velmi obézní.“

Může potkat každého z nás

Nejrizikovější období pro vznik cukrovky je podle respondentů mezi 40. a 60. rokem života. Dříve tomu tak skutečně bylo. Diabetes se u pacientů projevoval až ve vyšším věku. Dnes si však tato nemoc příliš nevybírá, už ve třiceti letech může mít člověk cukrovku.

První příznaky diabetu 2. typu pak přichází většinou až po pár letech trvání, může to být například svědění, žíznivost, únava, pomalé hojení ran, ale i problémy se zrakem nebo kožní infekce. „Diabetes prvního typu se většinou týká dětí a mladistvých. Dětští diabetologové se dnes nezřídka setkávají i s pacienty s cukrovkou 2. typu, která byla dříve typická výhradně pro dospělou populaci. Důvodem bývá především nadměrný příjem kalorií a nedostatek pohybu,“ říká prof. MUDr. Štěpán Svačina DrSc., MBA.

Cukrovkář může přijít nejen o nohu

Diabetes s sebou přináší také celou řadu komplikací. Z průzkumu STEM/MARK vyplynulo, že lidé si nejčastěji s diabetem spojují tzv. diabetickou nohu. Cukrovka má však vliv i na další tělesné orgány. „Dlouhodobě zvýšená hladina krevního cukru postihuje tepny a cévy očí, nervů a ledvin. Tyto komplikace způsobené diabetem však většina pacientů přehlíží, protože jim na rozdíl od jiných nemocí nezpůsobují bolest. K lékaři se tak dostávají až v okamžiku, kdy se zdravotní problémy plně projeví například špatně se hojícími ránami,“ doplňuje prof. MUDr. Štěpán Svačina DrSc., MBA. K vážným následkům vysoké hladiny cukru patří i postižení korové vrstvy ledvin, kde dochází k filtraci, jež může vyvrcholit selháním ledvin, nebo postupná ztráta zraku až úplná slepota.

Není cukrovka jako cukrovka Diabetes mellitus 1. typu se projevuje zvýšenou hladinou cukru způsobenou nedostatkem inzulínu v těle. Ten produkují speciální buňky slinivky břišní, které jsou ničeny autoimunitní reakcí organismu, kdy tělo považuje vlastní tkáně za cizorodé. V České republice trpí cukrovkou 1. typu asi 55 811 lidí. Pacienti musí kromě užívání léků či podávání inzulínu dodržovat i zásady zdravého životního stylu. Diabetes mellitus 2. typu se projevuje sníženou citlivostí tkání na vlastní inzulín. Tělo hlásí jeho relativní nedostatek. Nejčastějšími příčinami jsou nezdravý životní styl, respektive nedostatek pohybu, přejídání a s ním spojená nadváha i obezita. Lékaři evidují v České republice celkem 739 859 osob s tímto typem diabetu. Léčba závisí na pokročilosti onemocnění a celkovém zdravotním stavu pacienta. Některým z nich může lékař doporučit pouze dodržování diety a pravidelný pohyb, jiní musí užívat léky nebo inzulín. Těhotenská cukrovka se odhalí asi u 3 % žen v druhé polovině těhotenství. Slinivka nedokáže reagovat na zvýšenou potřebu inzulínu. Příznaky zmizí po porodu.

Nejlepší prevencí je neonemocnět

Dvě třetiny Čechů se domnívají, že nejlepší prevencí zdravotních problémů spojených s cukrovkou je dodržování zásad správného životního stylu. Dostatek pohybu, pestrá strava, snížený obsah tuků, nekuřáctví a pravidelný odpočinek podle nich snižují rizika vzniku cukrovky. „Dodržování zásad zdravého životního stylu patří k nejlepší prevenci nejen diabetu, ale i dalších civilizačních chorob. Bohužel většina populace se těmito zásadami příliš neřídí. To dokazuje i stoupající počet diabetiků v Česku, který se aktuálně pohybuje kolem 750 tisíc,“ vysvětluje prof. MUDr. Štěpán Svačina DrSc., MBA.

Autor: Ženy.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video