Cvičení zvané pilates | e15.cz

Cvičení zvané pilates

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chcete se pustit do cvičení, ale pořád hledáte to pravé, které by vám nejvíc vyhovovalo? Tak co zkusit pilates?

Pilates je cvičení, které kombinuje přednosti z jógy (dýchání a koncentrace) a vrcholového sportu (kondice a výdrž). Je to druh cvičení, který využívá spojení těla a mysli. Proto nejenom vytvaruje postavu, ale také změní vaše duševní rozpoložení. Jde o druh posilování bez zátěže pouze s vlastním tělem, které zlepšuje pružnost, svalovou rovnováhu a koordinaci. Postará se také o silné a pevné svaly, které se nejenom posilují, ale zároveň protahují, zlepší držení těla, zvýší energetický výdej, zbaví vás stresu, zmírní únavu a chronickou bolest. Zbavíte se tukových polštářků a zpevníte choulostivé partie. Pilates nezanedbává ani malé ochablé svaly, neustálý důraz je kladen i na výkonnost břišních a hlubokých zádových svalů.

Cvičení je vhodné pro každého, nezáleží na věku ani zdatnosti, je zkrátka pro všechny, kdo chtějí zlepšit kondici a postavu. Cviky se dají různé kombinovat, takže je možné sestavit program pro úplné začátečníky a značně pokročilé. Ke cvičení budete potřebovat pouze pohodlný sportovní oděv.

Zakladatel metody je Joseph Pilates (1880 - 1967), který se narodil v Německu blízko Dusseldorfu. Od dětství trpěl mnoha potížemi (astma, křivice, revmatická horečka) a tak hledal způsob, jak své potíže překonat. Začal studovat jógu, Zenu, životosprávu starých Řeků i Římanů a pak sestavil cvičení, které vedlo k vědomé souhře těla a mysli za pomoci správného dýchání. Tak postupně vypracoval cvičební systém Pilates, který už ve čtyřicátých letech  získal popularitu u profesionálních tanečníků a herců v New Yorku jako užitečné kompenzační cvičení. Dnes se zajímá o Pilates stále více lidí nejenom z řad obyčejných lidí, ale také fyzioterapeutů a rehabilitačních pracovníků.

Pilates ve zkratce:
- aktivuje hluboký stabilizační svalový systém
- koordinuje dýchání s pohyby
- zlepšuje rovnováhu a koordinaci pohybů
- zlepšuje sílu a svalovou vytrvalost 
- zpevňuje a protahuje tělo
- zlepšuje držení těla
- odstraňuje svalové dysbalance
- zmírňuje chronickou únavu
- odstraňuje stres
- odstraňuje bolesti v zádech

Nevýhodou je ovšem poměrně malé množství vyškolených trenérů, takže ještě nějakou dobu můžete mít hlavně v menších městech možnost navštěvovat kurzy pilates omezené.     

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery