Oční jóga: Cviky pro unavené oči | e15.cz

Oční jóga: Cviky pro unavené oči

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Cviky vhodné pro oko se nazývají oční jóga. Její každodenní praktikování může pomoci předejít oční únavě a přispěje k zachování dobrého zraku bez zbytečné únavy.

Posilujte oči s oční jógou!

Na oči klademe čím dál větší nároky. Zároveň je vystavujeme mnoha škodlivým vlivům:
• prašnému prostředí měst
• klimatizovanému vzduchu
• práci s počítačem

Mohlo by se zdát, že se stačí odstěhovat na venkov a nechat doma počítač, ale ani to by nevyloučilo nepříjemnosti s očima jako je pálení nebo řezání, zarudnutí, tlak za očima anebo pocit cizího tělesa v oku.

Rizikovou skupinou jsou například ženy podstupující hormonální změny, ať kvůli hormonální antikoncepci nebo období přechodu. Jsou to však také lidé trpící hypertenzí, astmatici, či lidé s poruchou imunitního systému. Rovněž užívání některých léků, jako třeba antidepresiv, s sebou nesou tyto komplikace.


Takovéto problémy s očima lékaři označují jako syndrom suchého oka a považují jej za jednu z civilizačních chorob. Jeho lehčí stadia zpravidla nevyžadují návštěvu lékaře. Mohou pomoci vhodné oční kapky, nejlépe bez vysušujících a alergizujících konzervantů, (na českém trhu například Oxyal) a také pravidelné cvičení oční jógy. Umožní nám rychlejší rehabilitaci po celodenní práci, uvolní oční svaly, uvolní akomodaci a budeme se cítit více než svěží. Doc. MUDr. Zuzana Hlinomazová, Ph.D. z Fakultní nemocnice Brno dodává: „Svým pacientům, pokud si stěžují na unavené oči doporučuji nejprve dobrý spánek a pokud ten nepomůže, oční jóga je výborným pomocníkem zvláště u počínající presbyopie. Cvičení může oddálit nutnost nošení brýlí až o několik let!“

Průkopník oční jógy 


S principy oční jógy přišel již na přelomu devatenáctého a dvacátého století jako první americký lékař William H. Bates. Jeho poznatky se ovšem mezi odborníky nesetkaly s pochopením a byl dokonce propuštěn ze zaměstnání. To jej však neodradilo a pokračoval v léčení v severní Dakotě a později také v New Yorku. Zde si ve spolupráci se svou druhou ženou, která dříve také trpěla zrakovými problémy, otevřel ordinaci.

S oční jógou oči posílí

Každé oko pomalu stárne a oční cvičení dokáže tento proces zpomalit. Účinnost oční jógy potvrzuje příběh Orlina Sorensena ze Spojených států. Ten snil o tom, že se stane stíhacím pilotem jako jeho dědeček, ale jeho zrak nesplňoval podmínky pro výcvik vojenských letců. Orlin se inspiroval válečnými piloty z 2. světové války, kteří využívali oční cvičení ke zlepšování zraku. Objevil knihu Dr. Williama Batese a začal pracovat na svém vlastním cvičebním programu. Denně cvičil 25 minut, 6 dní v týdnu po dobu jednoho měsíce pomalé kroužení očima v celých kruzích. A jeho úsilí se vyplatilo. Při dalších testech dosáhl výrazného zlepšení, vyhověl kritériím pro vojenského pilota a splnil si svůj sen.

JAK NA OČNÍ JÓGU?


Před samotným cvičením se nejprve uvolněte a protáhněte. Cviky provádějte ve chvílích, kdy se na ně můžete plně soustředit, a zásadně bez brýlí.

Rozcvičení
Zavřete oči a kývejte hlavou - dopředu, dozadu, ze strany na stranu a kolem dokola. Tím si uvolníte ztuhlou krční páteř a necháte oči odpočinout.

Autor: Ženy - E15


Intenzivnější uvolnění spodní části krční páteře dosáhnete kroužením ramen. Nejprve směrem dozadu, potom dopředu. Cvičení opakujte alespoň 15 krát v každém směru.


Očima nahoru a dolů
Pohybujte očima pomalu nahoru (pohled k nebi) a dolů. Zopakujte desetkrát.
Autor: Ženy - E15Očima do stran
Pohybujte očima z jedné strany na druhou. Hlavu mějte pořád v klidné přímé poloze. Na každou stranu se dívejte až tak daleko, jak je to možné. Opakujte desetkrát.
Autor: Ženy - E15Očima do úhlopříčky
Nejdříve pohybujte očima šikmě do levého dolního rohu, poté pravého horního rohu. Opakujte desetkrát.
Autor: Ženy - E15Kroužení očima
Nejprve kružte očima na jednu stranu, opakujte pětkrát a poté na druhou se stejným počtem opakování.
Pokud během cviků zavřete oči, budete si zároveň masírovat i oční bulvu.
Autor: Ženy - E15Ostření
Natáhněte před sebe ruku, ve které držíte svisle tužku. Zaostřete na horní konec tužky a ruku pomalu přibližujte. Pořád mějte zaostřeno na tužku.
Autor: Ženy - E15


Obdobně můžete pohledem přecházet z tužky vzdálené od očí asi třicet centimetrů na libovolný předmět ve větší vzdálenosti (nejméně pět metrů), například strom za oknem. Zaostřete oko na tužku, pak na vzdálený předmět. Vše desetkrát opakujte. Potom na několik vteřin zavřete oči a proveďte celý postup ještě jednou. Cvičení provádějte rychle, ale důkladně, aby si oční bulva i čočka na podobnou činnost zvykaly.

Po cvičení


Na závěr celého cvičení nezapomeňte oči opět uvolnit. Přiložte na ně dlaně tak, aby oči zakrývaly, ale nedotýkaly se jich. Ujistěte se, že nikudy neprochází světlo. Snažte se myslet na pozitivní události a maximálně se uvolnit. Toto cvičení by mělo trvat alespoň tři minuty.

Přehled všech cvičení a další informace naleznete na www.ocnijoga.cz. Na těchto stránkách si můžete také stáhnout brožurku s dalšími informacemi a tipy ohledně zdravých očí.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video