Dárcovství krve | e15.cz

Dárcovství krve

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Krev je nezbytnou součástí života každého z nás a každý z nás se může ocitnout v situaci, kdy, ať už kvůli náročné operaci nebo vážné nehodě, bude na krev druhých odkázaný.

Krevní transfúze nebo lék připravený z krve u zachraňuje desetitisícům lidí v České republice a milionům obyvatel planety každoročně zdraví, často i život.

Dárcovství krve je charita, při které nejde o peníze – většinou jde jen o to, abychom si udělali chvíli času a v případě strachu z jehel překonali sami sebe. Svou krví může každý pomoci. Není to nic složitého a pocit z pomoci druhým stojí za to. Nikdy nevíte, kdy krev budete potřebovat právě Vy! Představa, že Vám nebo někomu z Vašich blízkých řeknou v nemocnici – krev už není, je nám líto – není příjemná nikomu z nás.

Autor: Ženy - E15


Krevní odběr probíhá na transfuzním oddělení, která najdete v každé z fakultních či většině okresních nemocnic. Vhodný věk pro dárcovství je 18-65 let a mezi další předpoklady patří hmotnost od 50 kg a dobrý zdravotní stav (potenciální dárce by měl být zdravý, neměl by trpět vážnějším chronickým onemocněním, nesmí to být člověk s rizikovým chováním ve vztahu k infekci HIV, pohlavním nemocem nebo žloutenkám, neužíval v posledním měsíci antibiotika ani neměl např. přisáté klíště).


Dárců je v ČR přes čtvrt miliónu, přesto to nestačíI když je v České republice kolem 270 tisíc dárců krve, nemocnice by potřebovaly asi o 130 tisíc dárců více. Bohužel je situace taková, že už několik let nepokrývá počet nových dárců jejich přirozený úbytek (z věkových či zdravotních důvodů) z dárců dlouhodobých. Problémem jsou i otevřená komerční plazmaferetická centra, která odčerpávají nemocnicím nové dárce, ale jimi odebraná krevní plazma směřuje do zahraničí.

Autor: Ženy - E15


Jestli stále váháte a nemůžete se odhodlat jít krev darovat, nechejte se inspirovat i umělci a osobnostmi, které se na transfuzní oddělení vypravili a krev darovali.
 
Mezi nimi byla např. zpěvačka Aneta Langerová, zpěvák skupiny No Name Igor Timko, zpěvák Support Lesbiens Kryštof Michal, zpěvák a lékař Ali Amiri či policejní prezident oldřich Martinů a politik Ivan Langer.

Autor: Ženy - E15


Mezi dárkyně patří i krásné dívky – Miss 2003 a rosnička Lucie Váchová, Miss ČR 2008 Zuzana Jandová, Česká vicemiss 2007 a tvář bezplatného dárcovství krve Eva Čerešňáková, Vicemiss ČR 2007 Veronika Pompeová i třeba letošní finalistky Miss Aerobik ČR 2009. Přidejte se k nim!Na odběr se nechodí nalačno, ale je vhodné se zdržet při snídani tučného a dostatečně pít. Pravidelné bezplatné dárcovství krve je výhodou i pro Vás – kromě dobrého pocitu si při každém odběru kontrolujete zdravotní stav a současně můžete využít benefitů, které nabízejí jednotlivé zdravotní pojišťovny dárcům krve.

Autor: Ženy - E15


Více informací o zdravotních požadavcích, adresy transfuzních oddělení a podrobné informace o dárcovství krve najdete na www.cervenykriz.eu/darcovstvikrve nebo si o ně můžete napsat info@cervenykriz.eu .

1. listopadu 2009

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video