Desatero ergonomie | e15.cz

Desatero ergonomie

ZDROJ: Ženy - E15

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Se zlomem letopočtu si dobrá třetina z nás dává novoroční předsevzetí. Co takhle přidat jedno netradiční – udělat alespoň něco málo pro to, aby práce nebolela. Řešení existuje – má jméno ergonomie.

Ergo … co?


Řeč bude o ergonomii. Tento pojem vznikl spojením řeckých slov ergo - práce, nomos – zákon, pravidlo. Označuje obor zabývající se studiem vztahů mezi člověkem a technickými systémy, které člověk vytváří.

Své rady a poznatky pro váš nový způsob života jsme shrnuli do symbolického desatera. A tak jako Mojžíšovy desky byly dvě, i náš „návod k použití“ je rozdělen do dvou částí. V té dnešní si stručně vysvětlíme, o co kráčí a ukážeme si, kam až může vést nerespektování ergonomických pravidel.

1. RSI aneb stokrát nic umořilo osla


Ze špatných pracovních návyků hrozí mnohem větší problémy, než jen trochu pobolívající záda a pár dioptrií navíc. Snad nejzákeřnější nemoc se však skrývá za zkratkou RSI - Repetitive Strain Injury. Jedná se o postižení vyvolané nejčastěji drobnými opakovanými pohyby při monotónní činnosti (typicky práce na počítači) a/nebo dlouhodobým setrváním v nesprávném postavení (poloze) a přetížením části nebo celého těla. RSI postihuje zejména svaly, šlachy a nervy v prstech, v rukou, v zápěstích, loktech, pažích, ramenou, šíji a horní části zad a jeho léčba je nákladná a dlouhodobá.

2. Výmluvy! Výmluvy! Výmluvy!

Jestliže se ke změně pracovního prostředí navzdory dobrým úmyslům nikdy nedostanete, musíte sami sebe přesně, ale opravdu přesně zeptat, co vás od splnění vašeho nového novoročního předsevzetí zdržuje. Už to slyším :
Bude to stát moc peněz a ty nemáme.
Co je zdravé, to je nepříjemné a nudné.
Až dokončím tento projekt, pustím se do změn.

Rozumíte, co myslím? Ta nejdůležitější změna začíná ve vaší mysli. Všechny ty vytáčky jsem slyšela a vy také. Přestaňte se vymlouvat a pojďte se sebou raději něco dělat!

3. Ať žijí přestávky!

Říkáte si, kdo že by neměl rád přestávky. Ale přiznejme si to, jsme-li opravdu zabraní do práce, tak nás mnohdy ani nenapadne dát si každou hodinu (někteří odborníci doporučují dokonce každých 20-30 minut) alespoň pětiminutový oddych od práce na počítače.

Co takhle umístit kávovar či tiskárnu do vedlejší místnosti? Někdy stačí si zajít pro sklenici vody. Nebojte se – pokud si s sebou vezmete štos papírů a vyrazíte-li s výrazem „nerušit, mám důležitou práci“, nikoho ani nenapadne, že si zrovna jen užíváte svých pár minut volna.

4. Líný se strhá

V ochraně vašeho zdraví vám může zřetelně pomoci znalost psaní na stroji deseti prsty. Já vím, je to nuda, sedět a učit se psát tím, že opisujeme nudná slovní spojení. Ale v konečném důsledku se překonání lenosti opravdu vyplatí – ušetříte nejen váš čas, ale i váš zrak – nebudete muset při psaní na stroji neustále očima přecházet mezi předlohou a klávesnicí.

5. Pokud to bolí, přestaňte!

Mnozí z nás si vypěstují příznaky RSI tím, že pokračují v práci bez ohledu na to, jak moc to bolí. Může se stát, že vaše podvědomí dočasně vytěsní bolest, takže ji přestanete vnímat. To ovšem neznamená, že by problém byl vyřešen – jen jste jej odsunuli do pozadí. Takový kostlivec ve skříni se objeví v co nejméně vhodnou chvíli v podobě dlouhodobé neschopenky.

Co s tím? Tady je pár preventivních tipů, kterak si své tělo „předcházet“. Dejte si na chvíli pauzu, uvolněte se a zkuste z některých našich protahovacích cviků:

  • Posaďte se rovně na židli a nakloňte hlavu na jednu stranu a takto vydržte po dobu 10 sekund. Poté hlavu narovnejte do původní polohy a opět na 10 sekund ukloňte na druhou stranu. Cvičení několikrát opakujte.
  • Natáhněte co nejvíce prsty, poté je zatněte v pěst a držte. Cvičení 5x opakujte.

Protaženo? Tak teď šup zpátky do práce.

V příštím díle našeho miniseriálu společně popřemýšlíme o zdraví prospěšném přizpůsobení pracoviště člověku – řeč bude o vhodných stolech, židlích, osvětlení, ale i o vlastním počítači.

A na závěr - uvědomte si, že skutečný život se neodehrává u počítače. Pokud je to možné, dejte přednost osobnímu kontaktu před internetovou komunikací (mail, chat, ICQ).

Autor: Lucie Černohorská
5. ledna 2009

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video