Desatero ergonomie II | e15.cz

Desatero ergonomie II

ZDROJ: Ženy - E15

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chcete-li útok počítače na vaše tělo ve zdraví přežít, musíte ovšem přejít do protiútoku – zkuste ergonomické vybavení pracoviště.

Vybíráme„Health-friendly“ počítač


Ne nadarmo se říká: „nejsem přece tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci.“ Tohle známé pořekadlo lze s úspěchem aplikovat i na nákup počítače. Na co nesmíme zapomenout? kvalitní case. Zapomeňte na argumenty, že je to „jenom bedna“ a kupte si tišší zdroj.

LCD monitor. Nejsem zastánce plochých monitorů za každou cenu – mají i své zápory. Ovšem jejich pozitivní vliv na váš zdravotní stav je neoddiskutovatelný – žádné elektromagnetické záření (což se o klasických CRT monitorech říct nedá) a malé rozměry, které nám umožní snadněji dodržet doporučenou vzdálenost mezi monitorem a očima (minimálně 40 cm).
Kvalitní myš s gelovou podložkou pod myš.

Koupí počítače život nekončí


Už máme počítač, ale ještě nevíme odpověď na pověstnou nerudovskou otázku „Kam s ním?“ - tedy jak by měla vypadat optimální kancelář. Nechme chvíli mluvit čísla:

  • optimální teplota kolem 22 °C
  • Relativní vlhkost vzduchu je doporučována 30 až 70 %
  • volná pracovní plocha je minimálně 2 m2 na jednoho pracovníka
  • minimální čistá kubatura vzdušného prostoru je 12 m3 na jednoho pracovníka

Dejte pozor také na počítačovou kabeláž – v kanceláři vám sice s největší pravděpodobností nehrozí bezprostřední kontakt přívodů elektriky a zubů vašich domácích mazlíčků, ovšem bylo by škoda, kdybyste si zlomili nohu zakopávajíce o volně ložené síťové kabely.

Při umísťovaní monitoru nezapomeňte, že horní hrana obrazovky by měla být v úrovni vašich očí (tedy pokud si nechcete za každou cenu zničit krční páteř). Dbejte na to, aby monitor stál kolmo k oknu, tak, aby na něj nedopadalo přímé světlo.

Kdo židli má bydlí


… ale pokud chcete nejenom bydlet, ale taky trochu pracovat, pořiďte si k sezení opravdu kvalitní židli – tedy židli, která může hrdě nosit označení „ergonomická“. Pravda, toto označení je poněkud zavádějící, protože nikde neexistuje norma, co vlastně by měla taková ergonomická židle splňovat, a tak výrobci ve snaze o co nejvyšší tržby označení „ergonomická“ přiřknou ledasčemu.

Skutečná ergonomická židle vám zajistí dynamické sezení (tzn. podporuje co nejčastější střídání poloh). Její sedák a opěrák jsou anatomicky tvarované a umožňuje nastavení hlouby sedáku dle výšky sedící osoby.

Pokud máte doma dostatek prostoru, určitě investujte do nákupu gymnastického míče. Kromě sezení jej můžete využít i jako výbornou cvičební pomůcku. Míče se vyrábějí v různých průměrech, od dětských (průměr 45 cm) až pro dlouhány (průměr 85 cm). Prodávají se jak ve sportovních potřebách, tak i v některých specializovaných lékárnách.

Můj stůl, můj hrad


V dnešní době miniaturizace se zmenšování nevyhnulo ani rozměrům stolu. Nutno dodat bohužel – není nad velikánský stůl s ohromnou pracovní plochou. Budete-li při psaní na počítači myší kličkovat mezi hrnkem s kávou a právě přijatými fakturami, je zřejmé, že vaše pracovní výkonnosti nikterak nevzroste.

Stůl by měl být přiměřeně vysoký, s dostatečným prostorem pro dolní končetiny, tak abychom mohli pracovat v pohodlné pracovní poloze. Osoby nižšího vzrůstu jistě ocení vynález našich předků, pro nějž existuje krásné české slovo „trnož“, moderní češtinou řečeno „opěrka pro dolní končetiny“.

Pokud máte zvykem dávat si na stůl sklo a mít tak vše potřebné (ať už to jsou fotografie dětí či důležitá telefonní čísla) na dosah, pak na něj rychle zapomeňte. Na lesklé pracovní ploše vznikají reflexy, které škodí našim očím. A nejen to – sklo svým chladem podporuje vznik zánětů zápěstí.

Zvykněte si používat držák na písemnosti. Umístěte jej co nejblíže obrazovky monitoru tak, aby pohyby hlavy a očí byly omezeny na minimum.

Vstávat! Vstávat a cvičit!


Končíme tam, kde jsme začali. Žádné sebelepší vybavení kanceláře nenahradí dostatek pohybu a správnou životosprávu. Takže šup šup – hajdy od počítače, a pokud můžete, běžte raději na procházku. Čerstvý vzduch vám udělá dobře.

Autor: Lucie Černohorská
8. ledna 2009

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video