Deset důvodů, proč pravidelně absolvovat preventivní prohlídky chrupu | e15.cz

Deset důvodů, proč pravidelně absolvovat preventivní prohlídky chrupu

ZDROJ: Ženy - E15

Ženy.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Deset důvodů, pravidelně absolvovat preventivní prohlídky chrupu Autor: prof. MUDr. Zdeněk Broukal, CSc., Ústav klinické a experimentální stomatologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze

1. Při prohlídce může zubní lékař zjistit případné odchylky od správného vývoje a uspořádání dočasného nebo stálého chrupu. Může tak doporučit včasnou konzultační návštěvu a případě léčbu u specialisty – ortodonta.

2. K udržení zdravého chrupu je nezbytné pravidelné a účinné čistění zubů. Zubní lékař může zkontrolovat stav ústní hygieny dítěte, případně doporučit správné hygienické pomůcky a správnou techniku čistění zubů, včetně praktického nácviku a kontroly.

3. Pravidelné prohlídky snižují případnou obavu z neznámého prostředí zubní ordinace a napomáhají tak k formování pozitivního postoje k poskytované zubní péči.

4. Počínající zubní kaz nemá žádné subjektivní příznaky. Je-li při pravidelných prohlídkách včas odhalen, lze ho obvykle úspěšně vyléčit bez nutnosti zhotovení výplně (plombování).

5. Během opakovaných prohlídek může zubní lékař určit míru rizika vzniku dalších kazů nebo odhalit chybové návyky v ústní hygieně a výživě. Díky tomu je pak schopen poskytnout dospělým členům rodiny odborné rady, jak odstranit chybové návyky a omezit rizika pro dětský chrup z nesprávné výživy.

6. Pravidelné prohlídky umožní zubnímu lékaři opakovat preventivní a výživové poradenství. Upevňuje tak motivaci dítěte a jeho rodičů ke zdravému životnímu stylu.

7. Pravidelné půlroční intervaly mezi prohlídkami zubnímu lékaři umožní, aby ve sporných případech počínajícího zubního kazu ošetření odložil, doporučil zvýšení úsilí v čistění zubů a použití lokálních preventivních prostředků s obsahem fluoridu.

8. Pokud přesto zubní kazy vzniknou, lze je při pravidelných prohlídkách odhalit v časném stádiu, což zubnímu lékaři umožní využít veškeré moderní technologie ošetření kazu, bez nutnosti znecitlivění, nepříjemné preparace a použití esteticky méně uspokojivých výplňových materiálů.

9. Pravidelná kontrola zhotovených výplní nebo pečetění zubů zjistí včas jejich případné poruchy nebo selhávání a následná oprava zabrání pokračování zubního kazu.

10. Zdravotní pojišťovny hradí preventivní prohlídky svým pojištěncům dvakrát ročně a tyto prohlídky jsou spolu se správnými hygienickými a výživovými návyky osnovou správného životního stylu k udržení orálního zdraví.

Autor: Ženy.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video