Deset otázek pro Ivu Málkovou ze společnosti STop OBezitě o vánočním zdraví | e15.cz

Deset otázek pro Ivu Málkovou ze společnosti STop OBezitě o vánočním zdraví

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jídelníček se o vánočních svátcích jistě vymyká z normálu, protože normálně by nás asi nenapadlo si dát k snídani velkou porci salátu...

ale i tak je nutné myslet na naše tělo a na jeho práci, kterou s námi o Vánocích má.
Deset otázek pro Ivu Málkovou ze společnosti STop OBezitě o vánočním zdraví:

1. Je zdravé dodržovat celý den půst a večer se nacpat?
ednodenní půst lze z hlediska zdravotního tolerovat. Pokud si však myslíme, že si tímto způsobem hlídáme váhu, jsme na omylu, protože po celodenním hladovění toho často sníme večer daleko více, než kdybychom přicházeli ke stolu přiměřeně hladoví. Pokud se takto chováme jedenkrát do roka na Štědrý den, není to z hlediska redukce váhy tragédie, pokud by se stalo každodenním zvykem nesnídat a přesouvat většinu jídla do druhé poloviny dne, nemůžeme se divit, že budeme přibírat na váze.

2. Když si hned po ránu dám k snídani půl kila bramborového salátu s majonézou, mohu z toho mít žlučníkový záchvat?
Jídelníček se o vánočních svátcích jistě vymyká z normálu, protože normálně by nás asi nenapadlo si dát k snídani velkou porci salátu, ale i tak je nutné myslet na naše tělo a na jeho práci, kterou s námi o Vánocích má. Rozhodně bychom po těžké štědrovečerní večeři měli ráno posnídat mírně, něco sacharidů v podobě porce pečiva nebo kousek vánočky. Když máte ještě chuť po štědrovečerní těžké večeři hned po ránu na bramborový salát, určitě není vhodné ho konzumovat v tak velkém množství, a ne s majonézou. Žlučníkový záchvat po tak těžkém jídle určitě číhá na každou příležitost. Takže pokud nechceme Vánoce strávit v lepším případě na čaji a sucharech, i o Vánocích platí zlatá střední cesta.

3. Co je pro naše zdraví horší: nacpat se smaženým kaprem, nebo cukrovím?
Pro naše zdraví je dobré, když dodržujeme heslo „střídmě z pestrého stolu“ a o Vánocích je obsah našich spíží spíše až přepestrý. Vezměme si příklad z Japonců, kde je hlavní jídlo o mnoha chodech, ale vždy v miniaturních porcích. Až budete sedět před bohatě prostřeným stolem, zkuste metodu JJP (jez jen polovinu), naložte si tedy polovinu toho, co by chtěly oči. Požitek z jídla neroste s jeho množstvím. Pokud je kapr smažený na tuku a cukroví plné tuku a cukru, je nadměrná konzumace zátěží pro organismus v obou případech. Ve většině případů těžký smažený a tučný pokrm náš metabolismus vyčerpá na delší čas než mísa cukroví. Trávení velkého množství zvláště přepálených tuků (když se již nad pánví objevuje dým) je pro zdraví velmi zatěžující.

4. Celý rok dodržujeme zásady zdravé výživy. Co s námi udělají vánoční jídelní orgie?
Jde o to, co myslíme pod pojmem vánoční orgie. Pokud se během Vánoc přejíte třikrát - např. na Štědrý den, na druhý den sváteční a na Silvestra, není to tragédie. K tomu, abyste přibrali 1 kg tukové tkáně je třeba přijmout okolo 25 000 - 30 000 kJ, takže by vás to mohlo stát kilogram tuku navíc, což hravě zase zhubnete. Pokud však začíná vánoční přejídání Mikulášem, pečením cukroví, kdy ochutnáváte více, než je nutné, cukroví máte stále na očích a s myšlenkou, že od Nového roku začnu hubnout, se přejídáte tři týdny, zanechá to už na vašem těle znatelné stopy nejen na kilech navíc, ale i na únavě, která se může po Vánocích projevit v důsledku větší zátěže organismu, kterou měl právě z vašeho přejídání.

5. Děti, cukroví a Coca-Cola. Když se celý den takhle tláskají, co to s nimi udělá?
Když jsou děti přejedené, vydají mnoho energie na trávení potravy a nemají již chuť k pohybu, takže většinou skončí u počítače či u televize. Pod vlivem „toxického prostředí“ (v dosahu nechybí talíř s cukrovím či s chipsy, reklamy v televizi) přijímají automaticky další kalorické pochutiny. Pokud to zapíjejí kolou, přijímají další obrovskou porci cukrů. V důsledku sladké chuti nezaženou žízeň, takže pijí koly nadměrné množství. Pravidelná konzumace Koly se může neblaze odrazit na zdraví, protože zhoršuje vstřebávání vápníku. Takto strávené Vánoce nejen přidají nějaký ten kilogram váhy, ale vůbec nepřispějí k regeneraci organismu. Nezapomeňte, že Ježíšek naděluje i na horách, a to nejcennější - příspěvek k vašemu zdraví.

6. Procházka před štědrovečerní večeří. Je to lepší než sedět doma u televize?
Pohyb před štědrovečerní večeří prospěje vašemu tělu i duši. A nemusí to být jen procházka na hřbitov. Zavzpomínejte na mládí, který druh pohybu vám vyhovoval, a uvědomte si, že nikdy není pozdě začít. Půjčete si brusle, a pokud bude sníh, oprašte běžky. Budete možná překvapeni, co nových prožitků získáte a jak to přispěje k rodinné pohodě. A až usednete po takovém výkonu do křesla, vychutnáte štědrovečerní večeři daleko více, než kdybyste se od rána nepohnuli. Zdánlivě ztracený čas se vám bohatě vrátí ve vašem lepším zdraví, v lepší kondici.

7. Po tradiční večeři: Je lepší dát si digestivum nebo se raději ještě jednou projít?
Pohyb je zdravý vždy a všude a po přejedení je nejlepším řešením. Pokuste se domluvit již před večeří s příjemnými lidmi, že půjdete na procházku. Když se vám pak nebude chtít vyrazit, pocit zodpovědnosti vůči druhým vás přiměje vstát z křesla a podle hesla od diskomfortu ke komfortu budete po fyzické zátěži náramně spokojeni a s daleko větší pohodou zhlédnete v ušáku nějakou pohádku, než kdybyste se tam odkulili hned po večeři.

8. Jakou první pomoc doporučíte v případě pálení žáhy nebo žlučníkových obtíží?
Raději bychom měli „jídelním orgiím“ předejít, snažit se jíst mírně ode všeho, zvlášť když víme, že těmito stavy trpíme. Člověk, který už zažil pálení žáhy nebo křeče a bolesti žaludku, má strach, a ten ho motivuje sám. Lidé se žlučníkovými obtížemi by se měli smaženým pokrmům na tuku vyhýbat úplně. Přednost by měli dávat přírodní úpravě pokrmů a tuk přidat až do hotového jídla. Pokud už k zdravotním problémům dojde a nezvládnete to sami odlehčovacím dnem (např. čaj a polotvrdý rohlík), nezbude než navštívit odborníka.

9. Po svátcích: doporučujete radikální dietu nebo raději pozvolnou změnu jídelníčku?
Ideální by bylo, kdybyste už nikdy v životě nemuseli držet dietu. Odhodlání držet dietu, kdy v novém roce bývají tato předsevzetí obzvláště silná, vede k tomu, že si „musíte ještě dopřát, než začnete“. Pokuste se tedy vymýtit ze svého slovníku slovo dieta a snažte se stravovat zdravě teď hned. A celý život s tím, že občasná jednorázová vybočení z dobrých návyků jsou součástí života, z kterých nemusíme dělat tragédii a žal z domnělého selhání (nikdo není dokonalý) řešit zase nadměrným jídlem.

10. Večerní sledování pohádek: Co „zobat“ místo cukroví? Co k tomu pít?
Ideální by bylo, kdybychom po vydatné večeři již jenom popíjeli nekalorické nápoje, případně vinný střik, pro milovníky sladkého dietní kolu s červeným vínem, bowli s malým procentem alkoholu, dietní frapé či capuccino (místo cukru použijeme nekalorické sladidlo a pěnu našleháme mixérem z nízkotučného mléka). Pokud potřebujete něco žvýkat místo chipsů, můžete využít sušeného masa Jerky, místo cukroví např. křížaly nebo kousky ovoce namočené v rozpuštěné hořké čokoládě. Připravit si můžete též jednohubky, kde podklad, který tvoří místo veky okurka či ředkev, pomažete pomazánkou z nízkotučného tvarohu s křenem, pažitkou, variant je celá řada.

Uvedeno ve spolupráci s www.merrylinka.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery