Deset rad při potížích s atopickým ekzémem | e15.cz

Deset rad při potížích s atopickým ekzémem

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Co je atopický ekzém patří mezi nejčastější kožní onemocnění s výskytem až téměř u 10 % školních dětí. Příznaky ekzému se objevují většinou do šesti let života dítěte a nejvíce obtíží přinášejí obvykle v období školního věku.

U 10 % pacientů se může atopický ekzém objevit v dospělosti. Projevuje se červenými pupínky až puchýřky s šupinami nebo mokváním na tvářích, kolem úst a na bradě, ale může se šířit na trup, končetiny, celou hlavu. Nejčastějším steskem pacientů s atopickým ekzémem je svědění. Nemocní je charakterizují dokonce jako méně snesitelnější než bolest. 

Dispozice k atopickému ekzému neodstraníte, ale můžete zabránit novým náporům choroby.

1. „Spěchejte pomalu“

Přehodnoťte svůj denní režim, dejte mu pravidelnost a najděte si během dne chvilku jen pro sebe. Zastavte se, uvolněte a ponořte se na chvíli do světa vnitřního klidu. Zapomeňte na každodenní záležitosti, stres a spěch…

2. Nepodceňujte zdravou stravu


Výživa při atopickém ekzému by měla být vyvážená a plnohodnotná, to znamená s vysokým podílem čerstvé stravy..Hotové výrobky, které obsahují jako přísady barviva a konzervační látky, je třeba pokud možno vyřadit. Výzkumy ukázaly, že v krvi atopiků je obsaženo méně nenasycených mastných kyselin než u zdravých jedinců. Proto je účelné používání rostlinných olejů s bohatým obsahem nenasycených mastných kyselin. Nepožívejte ostrá a kyselá jídla, nápoje a aromatické ovoce.

3. Dbejte na pitný režim


Vzhledem k tomu, že vlivem narušené bariérové funkce kůže se vydává více tekutiny než je obvyklé, je obecně vyšší potřeba podávání vody. Obzvláště se doporučuje minerální voda nebo čaje.

4. Pravidelný pohyb odbourá vnitřní napětí.

Lehký oděv při sportu, sportování v chladném počasí a ve vodě je prevencí hromadění tepla. Pocení a přehřívání kůže při sportu může dráždit kůži a vyvolávat svědění. Škrábáním pak dojde k recidivě.

5. Oblékejte bavlnu


Oblečení, rukavice a další doplňky by měly být nebarvené, hladké a volné, pohodlné, vzdušné, odvádějící pot. Vyhněte se drsným škrábavým látkám, syntetickým materiálům a vlně. Oděv by měl být propustný pro vzduch a příjemně měkký.

6. Neškrábejte se


Při náporech svědění je možno používat chladicí obklady nebo antihistaminika. Při nočním svědění pomáhají bavlněné rukavice.

7. Vyhněte se kortikosteroidům


Pravidelné ošetřování a šetrné čistění kůže je nejdůležitějším bodem pro prevenci i léčbu. Výběr vhodného prostředku k ošetřování ekzematické kůže je základem úspěchu. V lékárnách jsou nyní k dostání jedinečné rostlinné preparáty: mast a tělový olej Dr. Michaels. Mast vždy použijte až po omytí pokožky.
 
Deset až patnáct minut po aplikaci masti naneste na postižená místa tělový olej a nechte vstřebat. Používejte dvakrát denně. Oba přípravky jsou čistě na bázi přírodních látek. A jak prokázaly studie v mnoha evropských zemích, jsou účinné u více než 80 procent pacientů.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery