Dieta 5 faktorů - ideální dieta? | e15.cz

Dieta 5 faktorů - ideální dieta?

Jana Šimoňáková (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dietní plán by měl být pohodlný pro vás i vaše tělo, zdravý a rozhodně byste při něm neměli hladovět. Měli byste od něj očekávat trvalé výsledky pojištěné pravidelným cvičením. Přiblížíme vám jeden takový, který vypadá skoro jako ideál – 5faktorová dieta.

Americký fitness trenér a odborník na výživu Harley Pasternak měl pod svými křídly mnoho celebrit, které se snažily zhubnout. Patřily k nim například i Lady Gaga, Megan Fox, Eva Mendes a Jessica Simpson. Pozadu nezůstávali ani slavní muži. Třeba Robert Downey Jr. nebo Orlando Bloom s Robertem Pattinsonem. Věděl, že uspěchané celebrity nemají na hubnutí čas, a přesvědčil je, že zázračné diety prostě dlouhodobě nefungují, a tak vymyslel plán, který jim nikterak nezasahoval do rozplánovaného dne. A když fungoval na ně, nabídl ho široké veřejnosti.

Hubnu! Zn.: Měním život

Tento dietní plán je něčím výjimečný. Neslibuje zázraky do druhého dne ani úbytek několika kilogramů za určitou dobu. Musíte se aktivně zapojit a změnit celý svůj přístup k hubnutí, stravování a cvičení. Sice je koncipován na pět týdnů, ale zohledňuje, že každý jedinec je jiný, jinak spaluje, má jiné chutě. Rozhodně nepatří mezi ty, které by úderem posledního dne pátého týdne končily. Plán se snaží naučit veřejnost, že hubnout se dá i zdravým způsobem. Navíc k tomu má recenze mnoha celosvětových celebrit. A na to často lidé slyší více než na rady doktorů či odborníků přes výživu. Pět týdnů je totiž ta hranice, kdy na sobě hubnoucí začíná vidět reálné pokroky, a proto jen málokdo s režimem skončí a vrátí se zpět do vyjetých kolejí. Výmluvám je konec „Já ale nemám čas!“ To je snad ta nejčastější výmluva, kterou hubnoucí používají. Tenhle dietní plán tak jednoduše neošálíte. Jak to? Jak už bylo řečeno výše, byl totiž vytvořen na míru celebritám, které rozhodně nemají času nazbyt. Celé dny mají nalinkované do každé minuty, jsou neustále na cestách, natáčejí či zpívají po nocích a nemají čas pravidelně vyvařovat nebo se hodiny mučit v posilovnách. A jen málokdo by mohl tvrdit, že ve svém diáři nenajde denně alespoň půl hodinky času. Takže přestaňte se vymlouvat a hurá do hubnutí.

Držte si svých 5P pohromadě

Tajemstvím této metody není ani odříkání, ani hodiny dřiny ve fitku. Stačí jen pravidelně konzumovat několik porcí zdravého jídla denně se všemi potřebnými živinami. Pro trvalý výsledek je také potřeba zařadit půlhodinové cvičení. A co by tedy přesně měl obsahovat pětitýdenní plán?

  • Pětkrát denně jídlo: Zásadou číslo 1 je: hlavně NEHLADOVĚT! Proto autor doporučuje během dne sníst pět porcí jídla a hlad vás nikdy nedostihne.
  • Pět složek v každém jídle: Každá porce jídla musí obsahovat bílkoviny, sacharidy s nízkým glykemickým indexem, zdravé tuky, vlákninu a nekalorický nápoj.
  • Pět minut: Jen tak dlouho trvá příprava jídla podle Harleyho. Sám autor vymyslel mnoho receptů, které jeho kritéria splňují. Proto je konec všem výmluvám o nedostatku času na přípravu jídla.
  • Pětadvacet minut cvičení denně: Tvůrce dietního plánu je toho názoru, že mnohem lepší je cvičit častěji a v kratších intervalech než se dvakrát týdně mořit hodinu a půl v posilovně. Zároveň tvrdí, že je takové cvičení efektivnější na spalování tuků a formování postavy.
  • Pět volných dní: Každý týden si můžete užít jednoho volného dne, ve kterém si můžete dopřát své oblíbené a „nezdravé“ pochoutky. To je pro psychiku hubnoucího velmi přínosné, protože tak se vyhne naplnění přísloví „odříkaného chleba největší krajíc“.

Povolené pochoutky

S tímto plánem pak můžete jíst v podstatě úplně vše. Autor ale varuje před těmi největšími útočníky na naši linii – sladkými potravinami nebo jídly připravenými z bílé „rafinované“ mouky. Sepsal také seznam potravin, které jsou v 5faktorové dietě nutností a bez kterých se rozhodně neobejdete. • mořské plody a ryby

• libové maso

• salsa

• voda

• fazole

• hořčice

• vaječné bílky

• džusy bez cukru

• ovoce a zelenina

• pečivo (pozor, vyhýbejte se tomu z bílé pšeničné mouky)

Do jídelníčku zařaďte i další zdravé pochoutky podle vlastní chuti, protože v menší míře je dovoleno téměř vše. Zkoušejte nové věci, objevujte nové chutě, zajděte třeba do menších obchůdku se zdravou stravou a vždy dbejte na pestrost a hlavně vyváženost stravy. Jedno pravidlo však plán skrývá. Harley tvrdí, že vaše hmotnost bude klesat, jakmile se vyhnete mouce a cukru. Tyto dvě ingredience jsou tak v jeho dietním plánu přímo zakázány. Také jezte raději menší porce, žádný plný talíř nebo mísa. Plán totiž přesně neříká, kolik jídla je v pořádku.

Dbejte na správný počet kalorií.Autor: Ženy - E15

Orientační denní příjem by se měl pohybovat kolem 1300 kcal/5460 kJ, přičemž na snídani, oběd a večeři připadá po 300 kcal a na dvě svačiny po 200 kcal. Tento dietní plán není vlastně ani tolik dietou, protože se nemusíte trápit hlady, jíst jen určité druhy dovolených potravin nebo pojídat nebezpečné pilulky na hubnutí. Jedná se spíše o změnu životního stylu k lepšímu. Snadno a nenásilně tak spojíte zásady zdravého stravování s pravidelným neúmorným cvičením, které vás bude bavit. A buďte si jistí, že vás plán natolik chytí, že po pěti týdnech nepřestanete.

Stop nepohybu

Plán také efektivně myslí na cvičení. I to je základem hubnutí. Je potřeba cvičit nejméně pětkrát týdně, nejlépe však každý den. Na cvičení si podle autora stačí vyhradit 25 minut času. A z čeho by se mělo skládat? V prvé řadě je potřeba tělo zahřát, poté posílit horní, střední a dolní část těla a nakonec zapojit také aerobní pohyb. Ze začátku budete mít možná problém, aby vám cvičení zabralo opravdu jen 25 minut.

Autor: Jana Šimoňáková (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video