Dieta v krabičce: zázrak, nebo dobrý byznys? - 2. kapitola | e15.cz

Dieta v krabičce: zázrak, nebo dobrý byznys? - 2. kapitola

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Když je krabičkových diet na trhu taková spousta, jak poznáte tu opravdu kvalitní?

<<< Předchozí kapitola

Kolik můžu zkonzumovat?

Krabičková dieta při hubnutí by vám měla zajistit asi 5000 kJ u žen a zhruba 6000 kJ u mužů,“ říká psycholožka a odbornice na výživu Erika Matějková a dodává: „Dále by měla zohlednit dostatek bílkovin, a to přibližně jeden gram na kilogram vaší hmotnosti, a pochopitelně dostatečný příjem vitaminů a vlákniny.“

Přípravou stravovacích jídelníčků se například u firmy I Feel Well zabývá tým odborníků z Centra preventivní medicíny v čele s primářem René Vlasákem. „Jsou sestavené tak, aby poskytovaly denně 1-2 gramy bílkovin na kilogram ideální hmotnosti a přitom se množství tuků za den pohybovalo v rozmezí 30-35 % energetických procent. Samozřejmě se jedná o zdravé druhy tuků,“ tvrdí Martin Gruber.

Odborníci dbají rovněž na glykemický idex potravin v jídelníčku. Proto volí sacharidové potraviny s nižším glykemickým indexem, aby nedocházelo brzy k pocitům hladu. Každý den obsahují jídla zeleninu nebo v menší míře ovoce. Sluší se dodat, že brněnský Institut kompliment, který se zaměřuje na redukci váhy pod vedením odborných poradců, nedávno upozornil na skutečnost, že u některých krabičkových diet je denní příjem energie snížen až na 4400 kJ.

V tom případě však může docházet k podvýživě organismu. Tělo se „naprogramuje“ na nízký příjem energie a po ukončení diety se může dostavit známý jojo efet. I proto je důležité v případě vašeho zájmu volit mezi firmami opravdu pečlivě.

Příprava jídla

Firma I Feel Well si zakládá na tom, že jídlo musí být hlavně čerstvé. Zeleninu, místní ovoce a maso nakupuje u soukromníků, na nákupy jezdí také do Rakouska. Nic se nezamrazuje a firma nikdy nerozváží jídlo na několik dnů dopředu. Krabičky se připravují vždycky pouhý den předem. To znamená, že v pondělí odpoledne se navaří na úterý, v úterý na středu a tak dále… Když je jídlo hotové, „nakrabičkuje“ se a rozváží se do distribučních míst.

Část jídel se rozveze ještě večer, zbytek ráno. Vše se převáží a skladuje v chladu. Vaří se v kuchyni mimo Prahu, která je vybavena speciálními stroji -například parním konvektomatem, který připomíná velkou ledničku s prosklenými dveřmi, v němž je možné vařit téměř bez tuku. Pokrm neztrácí hmotnost, čerstvost, barvu a velké množství minerálních látek a vitaminů jako při běžném vaření ve vodě, dušení, neřkuli smažení. Do výbavy takového stroje patří také teplotní sonda měřící aktuální teplotu v jádru potraviny. Tyto a další hodnoty jsou důležité pro kontrolu kritických bodů, kdy by mohlo dojít k porušení nezávadnosti potravin.

Kolik a jak zhubnete?

Kláře je čtyřiatřicet a krabičkovou dietu využívá už více než dva měsíce. „První měsíc jsem zhubla pět kilogramů, druhý necelé čtyři. K optimu mi zbývá shodit ještě tři kila. Toho doufám dosáhnu během několika týdnů,“ říká. Kromě krabičkové diety pochopitelně nejí nic jiného, pije hlavně vodu z kohoutku a neslazené čaje. Výsledky hubnutí jsou individuální, obecně však firmy uvádějí, že ženy zhubnou v průměru 3-4 kilogramy měsíčně, muži pak ještě o kilogram víc.

Psycholožka a odbornice na výživu Erika Matějková nepopírá, že lidé spoléhající na krabičkovou dietu skutečně zhubnou. Se zdravou redukční výživou to však často nemá mnoho společného. „Cílem dietního režimu je nejen snížit váhu, ale také poznat způsob, jak si ji udržím. To znamená, že musím vědět, jak mám správně poskládat příjem sacharidů, bílkovin, tuků a kilojoulů vůbec. Bohužel v tom mi krabičková dieta moc nepomůže. S velkou pravděpodobností se tak po jejím skončení znovu vrátím ke svým původním návykům a váha bude brzy zpátky,“ upozorňuje.

Zatímco při hubnutí s krabičkami řešíte pouze důsledek, při hubnutí svépomocí (pod dohledem výživového poradce) se naopak klade velký důraz na příčiny a na to, abyste o jídle začala přemýšlet - naučíte se, jaké potraviny nakupovat, jak je kombinovat a tepelně i mechanicky upravovat.

Tyto znalosti vám pak zůstanou i po ukončení redukčního režimu. Příznivci krabičkové diety však oponují, že když už nic jiného, tento způsob stravování donutí člověka minimálně optimalizovat porce. A i to je pro někoho velký posun správným směrem… Navíc „lepší“ firmy vám po skončení diety poskytnou rady, jak se stravovat, dodají recepty na jednoduchá a nutričně vyvážená jídla, můžete využít rad výživového poradce nebo trenéra a nechat si sestavit individuální pohybový plán.

Je krabičková dieta vhodná právě pro Vás?Autor: Ženy - E15

Proč Tolik peněz?!

„Zrovna minulý pátek jsem potkala v obchodě paní, která chtěla vyměnit kalhoty za menší velikost, protože zhubla. Ptala jsem se jak na to a ona že s krabičkami. Prý má o jedenáct kilo méně. Jenže ji to stálo patnáct tisíc. To jsou tedy hodně drahá kila,“ svěřuje se v internetové diskusi na téma dietních krabiček Jitka. Jestli má krabičková dieta u veřejnosti výrazné minus, pak je to jednoznačně kvůli ceně - když vezmu zmíněnou internetovou diskusi, mluví se o ní snad v každém příspěvku.

Například u firmy I Feel Well stojí dieta na celý měsíc z programu Classic zákazníka bez pár drobných sedm tisíc korun bez dopravy, která představuje přibližně patnáct set navíc. Cenu tlačí nahoru hlavně nákup surovin u prvovýrobců, pěstitelů a mnohdy i v zahraničí a vysoké náklady představuje také logistika, kdy většina klientů vyžaduje rozvoz až na stůl. Ale je sedm tisíc za jídlo na celý měsíc opravdu tak moc?

Počítejte: krabičkami odpadají nákupy, jejich doprava, elektrická energie potřebná k přípravě jídla, mytí nádobí, návštěvy restaurací… a taky všechny drobnosti, které si tu a tam koupíte cestou do práce nebo z práce, ovšem na konci měsíce se výdaje za tyhle pochoutky typu zmrzlina nebo tvarohový koláč v milované pekárně počítají v řádech stokorun.

A to nepočítáme veličinu nejcennější - čas. „Jeden z klientů si dal tu práci a spočítal, kolik by činily jeho měsíční náklady, pokud by si stejnou stravu - konkrétně program Gurmán - zajišťoval sám. Při zahrnutí všech přímých nákladů počínaje benzinem a konče maloobchodními cenami kvalitních vstupních surovin mu vyšly náklady dokonce o 18 % vyšší než v případě nákupu služby od naší společnosti. A to nemluvíme o know-how obsaženém v propracovaných receptech a o čase stráveném nakupováním nebo přípravou jídla,“ komentuje cenu Martin Gruber.

Dieta pro vás?

Je krabičková dieta vhodná, nebo ne? Řekněme, že máte časově poměrně náročné zaměstnání a ráda byste zhubla takových osm až deset kilogramů. Pokud vaše lednička zeje většinu týdne prázdnotou a stravujete se výhradně v pekárnách nebo na rohu v nejbližší „číně“, a to ještě navíc ve chvíli, kdy váš žaludek úpí hladem, Erika Matějková by vám krabičkovou dietu doporučila. „Vhodná je pro lidi, kteří jsou hodně zaneprázdnění a nejsou schopni připravit si plnohodnotnou vyváženou stravu - například nejsou ochotni nachystat si na další den svačinu do práce. Naopak není vhodná pro lidi, kteří si rádi na jídlu pochutnají, jedí s potěšením a jsou gurmáni,“ myslí si. Pokud jste v opojení dietních úspěchů celebrit nebo svých kolegů rozhodnutá krabičkovou dietu aspoň vyzkoušet, objednejte si stravu na víc než pouhý týden nebo čtrnáct dnů. „Snížení hmotnosti je program na minimálně šest měsíců až několik let. Krabičková dieta, kterou si budete kupovat týden, jsou vyhozené peníze,“ tvrdí Erika Matějková a dodává: „Na druhou stranu je dobré pamatovat na to, že jídlo z kvalitních surovin je drahé.

Pokud snižujete svoji hmotnost, přijímáte malé množství živin, vitaminů i minerálů. Už po třech týdnech hubnutí má tělo zpravidla nedostatek vitaminů C a B. O to víc je třeba dbát na čerstvost a kvalitu surovin.“ Tady už však záleží jenom na vás, jestli jste schopná zajistit si tohle všechno pravidelnými nákupy a vědomím, že víte, co kupujete, plus přípravou jídla, nebo jestli svou důvěru vložíte do firem, které vás každé ráno obdarují několika krabičkami.

Poslední články autora

Nudíš mě, odcházím...

Co trápí muže?

Máme v práci fňukala

Zobrazit všechny články autora

SLEVÍN.CZ - KAŽDÝ DEN NOVÉ SLEVY NA JEDNOM MÍSTĚ!

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video