Dietní absurdity: Dietní pravidla, která znějí neuvěřitelně, ale opravdu fungují | e15.cz

Dietní absurdity: Dietní pravidla, která znějí neuvěřitelně, ale opravdu fungují

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Potužníková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Propracovat se k menší konfeknčí velikosti, to vyžaduje důkladné znalosti. Pak vás nezaskočí ani pravidla hubnutí, která na první pohled působí neuvěřitelně. S jakými „dietními paradoxy“ se setkáte nejčastěji?

Když chcete hubnout, nesmíte hladovět!

Většina hubnoucích žije v přesvědčení, že stačí ubrat jídlo, a kila poletí dolů. Pravdou je ale opak! Až příliš často se totiž výživoví poradci setkávají s tím, že i ti velmi obézní jsou vyhladovělí a nutričně podvyživení a jejich tělo pak ukládá doslova každé malé sousto, které přijme.

Hubnout pak takoví lidé začnou až v okamžiku, kdy nastartují pravidelný stravovací režim zahrnující 5–6 vyvážených jídel denně. Protože jen organismus, který dostává energii pravidelně, si ji nemusí ukládat, a tak se dokáže zbavovat tukových zásob!

Light výrobky se pro dietu nehodí!

Na první pohled je to jasné: když hubnu, musím si vybírat odlehčené produkty, které slibují právě kýžený úbytek váhy. Jenže… ani to není pravda!

Light výrobky jsou sice možná lehčí o několik gramů tuku, na druhou stranu však mají podstatné nevýhody. Jejich prostřednictvím přijmete nadbytečné množství rychlých cukrů, po nichž budete mít hodně rychle hlad. Nemluvě o spoustě ochucovadel, éček a chemických konzervantů, jimiž se light produkty jenom hemží. To si vaše tělo nezaslouží…

U light výrobků navíc často dochází k tomu, že si v domnění, jak jsou pro vaši linii neškodné, naložíte na talíř dvojnásobnou dávku než obvykle. A počet zkonzumovaných kalorií stoupá…

Zadržujete-li vodu, je třeba víc pít!

Někteří lidé s nadváhou zadržují tolik vody, že se to může projevit i několika kilogramy navíc! A i když to bude znít zase absurdně, opět za to může nedostatek přijímané vody a naopak nadbytek soli, jež nutí tělo vodu zadržovat. Chcete-li se zadržované vody zbavit, musíte se začít hýbat, přidat v pitném režimu a méně solit. Jak jednoduché!

Bez cukrů neshodíte!

Obejít se bez příloh, to je časté odhodlání dietářů. A je to pro změnu odhodlání špatné. Protože jakkoli absurdně to zní, bez cukrů vaše tělo nepustí ani gram (anebo pustí, ale setkáte se s rychlým jojo efektem). Potíž je totiž v tom, že cukry (neboli sacharidy) jsou primárním zdrojem energie pro celý váš organismus.

A bez nich byste zase hladověli a ukládali na horší časy. Spíš než o naprosté vyřazení sacharidů se postarejte o to, abyste tzv. jednoduché (dodají energii nejrychleji) přijímali ze správných zdrojů, tedy třeba ovoce, nikoli z průmyslově zpracovaných sladkostí.

A snažte se zařadit především tzv. sacharidy složené, které uvolňují energii postupně, najdete je v celozrnném pečivu, rýži a v těstovinách.

Nejde to ani bez tuků!

Pokud jste si instrukci „vyřaďte tučná jídla“ vyložili jako „zbavte se všech tuků“, pochopili jste to také špatně. Ani bez tuků tělo nefunguje – nezpracovává vitaminy, chybějí mu zdroje dlouhodobé energie a mimo jiné také zdroj tepla. Tuky jsou špatné jen některé: ty živočišné, z tučných pečínek, dortíků, uzenin a podobně.

Ty vám zvedají cholesterol, ničí vnitřní orgány a celkově zhoršují zdraví i postavu. Přesto tuky potřebujete: jen je třeba volit převážně rostlinné (v poměru 2 : 1 vůči živočišným) a také tzv. nenasycené tuky (najdete je v rybách, semínkách, olivovém oleji). Ty posilují srdce, prospívají mozku, cévám, prostě celému vašemu organismu od hlavy až po paty!

Ne každý sport pomáhá hubnout!

Když se pustíte do zeštíhlování, všichni vám řeknou, že to chce hlavně pohyb. Ale měli byste vědět, že to nemůže být jen tak nějaký pohyb. Aby se hubnutí opravdu nastartovalo, musíte si najít sport, který odpovídá vaší stávající kondici, a je třeba jej provádět pouze v určitém tempu, což vám prozradí doporučená tepová frekvence.

Když budete dřít příliš, přetížíte srdce, klouby, tělo nebude na objemu ztrácet, ale nabývat, protože se tuk přemění na svaly, ale rozměry zůstanou. Když to budete šidit, pokroky se nedostaví vůbec. Takže do začátku je ideální konzultace s odborníkem.

Po cvičení se musíte najíst

Také chvíle po sportovní lekci jsou velmi důležité a právě během nich mnozí zbytečně chybují. Pokud totiž z tělocvičny odejdete s odhodláním, že pro ten den už nebudete jíst (aby nepřišla nazmar vaše snaha zhubnout!), zase svoje hubnutí zbrzdíte či zpomalíte. Po náročném výdeji energie je třeba tělu nějakou dobu dopřát a regeneraci – proto je vhodné zařadit i trošku sacharidů. Ušetříte tělo nepříjemného hladovění (a následné snahy zase ukládat), hypoglykemie, motání hlavy a nechuti to příště podstoupit znovu.

Zhruba do jedné hodiny po návratu ze cvičení pak váš organismus ocení také bílkoviny, aby měl z čeho vystavět svalovou hmotu. Jinak můžete na ohromující výsledky i na radost z pohybu zapomenout…

Autor: Jana Potužníková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video