Diety, po kterých zaručeně dlouhodobě nezhubnete
Než se do diety pustíte, vezměte v úvahu následující faktory:
- váš věk – s rostoucím věkem se zpomaluje bazální metabolismus, což v praxi znamená, že jste-li starší, je hubnutí složitější, neboť vyžaduje podstatně více pohybu nebo podstatně menší příjem energie (správná a účinná dieta samozřejmě kombinuje pohyb a snížený příjem energie). Mějte to na paměti a nenechte se odradit, pokud hubnutí nepůjde tak rychle, jak byste si přála.
- kýžený úbytek – nedávejte si nesmyslně vysoké cíle. Máte-li velkou nadváhu, nehubněte rychleji než 4 kg za měsíc, pokud potřebujete shodit jen trochu, postupujte po 2 kg za měsíc. Rychlejší hubnutí hrozí jo jo efektem.
- váš denní režim – hubnutí neprospívá, když vynecháváte snídani, přes den sotva něco sníte a nacpete se večer. Snažte se jíst alespoň čtyři malé porce denně.
Při hubnutí se rozhodně vyvarujte následujícího:
- příliš drastické diety – tedy takové s denním příjmem energie do 3000 kJ. Jsou vhodné pouze tehdy, chcete-li zhubnout krátkodobě (např. se potřebujete do týdne dostat do oblečení, které je vám o číslo menší), často se po nich ovšem dostavuje jo jo efekt. Její dodržování vyžaduje opravdu silnou vůli, aby nedocházelo k nezdravému přejídání. Dlouhodobě nízký příjem energie způsobuje zpomalení metabolismu a tělo není oslabováno pouze nedostatečným příjmem energie, ale i vitamínů a minerálů. Mezi drastické diety patří např. hollywoodská dieta (taky známá jako dieta modelek).
- jednostranně zaměřené diety – během těchto diet se stravujete buď pouze jedním druhem potraviny (např. banánová dieta, vaječná dieta) nebo se vyhnete jedné energetické kategorii (např. nízkosacharidová Atkinsonova dieta, která nebere v úvahu energetickou hodnotu potravin, ale vylučuje z jídelníčku všechna jídla, která obsahují sacharidy v jakékoli podobě). Podobnou dietu můžete držet opět pouze krátkodobě, dlouhodobě ovšem hrozí závažné poškození organismu z důvodu nedostatku důležitých látek (a v případě nízkosacharidové diety i vlákniny, která je důležitá pro správnou funkci střev a její nedostatek může způsobit až rakovinu).
- dieta bez tuků – tuky sice obsahují dvakrát více energie než sacharidy nebo bílkoviny, ale vyloučit ze stravy je nelze. Jednak nám i při dietě pomahájí (jídlo obsahující tuk zasytí víc než netučné jídlo), ale hlavně naše tělo potřebuje esenciální mastné kyseliny, které se nachází právě v tucích. Tuky jsou také důležité pro metabolismus vitamínu A, D, E a K. Nedostatek tuků se může projevovat zhoršenou kvalitou kůže, nehtů a vlasů, problémem s termoregulací nebo vysycháním pochvy. Nezapomínjte ovšem, že většinu tuků ve vašem jídelníčku by měly být především kvalitní rostlinné oleje a rybí tuk.
- dieta založená na light potravinách – neživte se během diety pouze potravinami označenými jako „light“. Nezasytí tolik jako normální potraviny a často obsahují látky, které ve větším množství nejsou zdraví prospěšné.
- dieta bez pohybu – u zdravého hubnutí snižujeme příjem energie a zvyšujeme výdej. Pohyb zrychluje metabolismus a projevuje se také vylučováním endorfinu – hormonu štěstí (s jehož pomocí lépe zvládneme frustraci z toho, že si nemůžeme dopřát vše, co bychom chtěly). Nemusí se z vás samozřejmě hned stát vrcholoví sportovci, stačí začínat pozvolna – místo jízdy výtahem chodit do schodů, vystupovat o dvě zastávky dřív a dojít pěšky, po nedělním obědě si dopřát svižnou procházku. Ideální kažodenní počet ušlých kilometrů je pro člověka 7 km.
Důležité je tedy zapojit i hlavu a přemýšlet, co pro vás je či není vhodné, vzpomínat, jak probíhala dieta naposledy, která jídla jsou pro vás nebezpečná a jaké pohybové aktivity vás nejvíc baví. Radost z úbytku kilogramů by určitě měla převažovat nad frustrací z diety samotné!
Autor: Denisa Streublová
12. ledna 2010
Související články:
Vaše dítě má nadváhu? Bojujte proti ní výživou, ne dietou.
Průjmová dieta zdraví neposílí
Osm tipů jak sestavit dietní jídelníček
Jak do jara zhubnout? – Začínáme s dietou
Pohyb a dieta
Deset otázek pro Ivu Málkovou ze společnosti STop OBezitě o vánočním zdraví
Může nám dieta pomoci nebo naopak uškodit?