Dna – hrozba nejen pro muže | e15.cz

Dna – hrozba nejen pro muže

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dna je onemocnění, které postihuje především klouby a – to se ví méně – také ledviny. Nejčastěji jsou postiženi muži středního věku holdující dobrému jídlu a pivu, proto se nemoc také nazývá nemocí králů.

Ženy ve věku hormonální aktivity dnou onemocní výjimečně. Jsou chráněné ztrátou purinových látek při pravidelném krvácení. I po přechodu však procento žen s dnou rozhodně není tak vysoké, jako procento nemocných mužů. Přibližně 90 procent lidí trpících dnou jsou muži.

Dědičné dispozice


Dnu způsobuje nadměrné množství kyseliny močové v krevním řečišti a vysrážení krystalů této kyseliny v kloubech nebo v ledvinách. V obou tkáních způsobuje zánět. U kloubů jde o zánět akutní, v ledvinách jde o zánět plíživý, který může být dlouho nenápadný. Tato kyselina vzniká dvěma cestami – jednak metabolismem odbouráváním tkání v organismu a jednak metabolismem látek z potravy.

Nadměrná hladina v krvi vznikne tehdy, pokud jedinec není dostatečně vybaven enzymy, které látky purinového charakteru odbourávají nebo zvýšenou náloží purinových látek v potravě,“ uvádí MUDr. Marie Sedláčková, primářka Revmatologického a rehabilitačního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze a dodává: „Vybavení enzymy je dědičnou záležitostí, a pokud je člověk enzymy vybaven méně a zatěžuje systém potravou bohatou na purinové látky, vzniká onemocnění.“

Dieta je základem léčby


Dispozice k tomuto onemocnění se tedy dědí, ale je možné průběh ovlivnit správnou dietou. Nemoc se projeví jako akutní a velmi bolestivý zánět kloubů, nejčastěji jednoho nebo dvou, a nejvíce jsou postiženy dolní končetiny. Nejtypičtějším místem je základní kloub palce na noze. Pacient se obyčejně probudí v noci intenzivní bolestí. Palec je napjatý, kloub oteklý a kůže zarudlá, horká, suchá a lesklá. Žíly na hřbetu nohy mohou být rozšířené. Někdy se přidá i horečka.

Samotná léčba se liší podle stadia nemoci. Ve fázi akutního vzplanutí užíváme nesilnější protizánětlivé léky, zatímco ve stadiu chronickém se blokuje vznik kyseliny močové medikamenty. „Nedílnou součástí léčby je dieta, vylučujeme především červené maso, masové vývary, vnitřnosti, pivo, tvrdý alkohol, luštěniny, čokoládu. Hladinu kyseliny močové mohou měnit i některé léky, například acylpyrin,“ doplňuje doktorka Marie Sedláčková z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.

Zdroj: Amic
30. července 2009

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video