Dobrá imunita - podmínka zdraví a energie | e15.cz

Dobrá imunita - podmínka zdraví a energie

ZDROJ: Ženy - E15

RNDr. Jitka Hořejšová, anti-aging specialist

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud se cítíte unaveni, přepracováni a náchylní k infekcím může za to vaše snížená imunita. Jste schopni zajistit dostatečný přísun všech živin pro váš organismus ve běžné stravě?

 Co může oslabená imunita organizmu krátkodobě způsobit? Nejsou to jen opakované infekce, hlavně horních cest dýchacích, ale také močových cest, gynekologické záněty, zvýšený pocit únavy a bolesti různých částí těla. Tyto infekce jsou většinou způsobeny viry a pokud jsou léčeny antibiotiky, což je velmi běžné, tak dochází k dalšímu snižování imunity.

A jednoho dne zjistíme, že máme nějakou z tzv.“civilizačních chorob“ jako je vysoký tlak, arterioskleróza, srdeční infarkt či mozková příhoda a cítíme se dotčeni a podvedeni, že nás nikdo včas nevaroval. Varoval, ale my kontrolky – bolest hlavy, svalů, kloubů, únavu, poruchy spánku - vypneme prášky proti bolesti, na spaní, dalším šálkem kávy či jiného života budiče. A za několik desítek let jsme si vypěstovali něco, nad čím si právem zoufáme a mylně doufáme, že nás odborníci lékaři vyléčí. Vždyť v posledních desetiletích jsme ujišťováni, že úžasné léky fungují jak na prevenci tak i na léčbu téměř všech chorob.

Dlouhodobě narušený imunitní systém podmiňuje vznik řady „civilizačních chorob“, včetně těch nejobávanějších jako jsou revmatická a nádorová onemocnění, selhání ledvin a nutnost dialýzy. Jedná se o život ohrožující onemocnění, u nichž sice může hrát roli genetická dispozice, ale narušená imunita jejich vznik výrazně urychlí, a jejich průběh je daleko závažnější než u osob s dobrým imunitním systémem.

Příčina vzniku těchto chorob není většinou jen jedna, jde o multifaktoriální etiologii s významnými dědičnými faktory, důležité jsou však i zevní příčiny, k nimž rozhodně patří nevhodná výživa.

Na snižování imunity má výrazný podíl nedostetek antioxidantů ve výživě. Řada nutričně epidemiologických studií dokazuje, že nedostatek antioxidantů zvyšuje riziko rakoviny a srdečních onemocnění. Nestačí pouze vitamín C, vitamín E, potřebujeme celou plejádu antioxidantů ß-karoten, selen, zinek, flavonoidy, aby zlikvidovaly všechny volné radikály. Se vzrůstajícím věkem, nemocemi a stresem se přitom v těle hromadí stále více volných radikálů a tělo tvoří méně vlastních antioxidantů.
Více volných radikálů je prokázáno i u alergiků. „boom“ alergií je také důsledkem oslabené imunity, ať se jedná o kožní projevy jako jsou různé ekzémy, lupenka, senná rýma, potravinové intolerance nebo Crohnova choroba.


Jíme dost, ale nádrž je prázdná.

Paradoxně trpíme podvýživou a nadváhou zároveň. Nevhodná strava jako daň blahobytu podkopává imunitu. Nadbytečné příměsi v potravinách, nevhodné složení stravy s nedostatkem vitaminů, minerálních látek a vlákniny, vysoká konzumace tuků, což je typické právě pro stravování naprosté většiny obyvatel České republiky.

Příčinou malnutrice (podvýživy) je i špatný stav střevní mikroflóry. Podstatná část populace v České republice a to již v dětském věku má závažné problémy se střevní mikroflórou, (dysmikrobie). Zásadní podíl na tom má strava, která obsahuje nejrůznější chemikálie, těžké kovy a další toxické látky, řada léků, zejména antibiotik, které střevní mikroflóru porušují. Dysmikrobie se projevuje nejen nejrůznějšími střevními obtížemi, ale také snižováním imunity, protože 80 % naší imunity se tvoří ve střevech. Nedochází k dostatečnému vstřebávání životně důležitých živin, přestože se v potravě nacházejí.

Jako pozitivní čin ke zlepšení imunity chápe většina lidí očkování proti chřipce. Při očkování se jedná o zvýšení protilátek jen proti jednomu určitému typu chřipkového viru, a je otázka, zda na nás „zaútočí“ právě ten. Od doby přípravy protilátek proti viru uplyne řádově doba několik měsíců, a za tu dobu se původní virus do určité míry změní, neboli „mutuje“. Tím se účinnost dříve připravené očkovací látky snižuje. Očkování také neposílí imunitní systém jako celek, snad ochrání před chřipkou, pokud bude původcem stejný virus. Očkováním se širší působnost imunity prakticky nezmění.

Pokud chceme dosáhnout toho, aby náš imunitní systém byl ve všech oblastech jeho působení v optimálním stavu, je třeba v rámci možností dodržovat známé zásady „zdravého životního stylu“. Mezi ně patří dostatečný přísun nezbytných živin, dále vitamíny, minerální látky, flavonoidy, vláknina a další. Pro většinu osob je však téměř nemožné zajistit jejich nepřetržitý dostatek v potravě. Proto je nutné celoročně – nejen v obdobích zvýšené zátěže, používat nutriční doplňky. Velmi dobrých a relativně rychlých výsledků je možné dosáhnout při použití kombinace Nutra bony symba, Revitinu a Nutrathinu. Každý z těchto produktů zvyšuje imunitu jiným mechanismem účinků, které se navzájem doplňují a podporují. Kombinací těchto produktů ve „zdravotním balíčku“ se zlepší imunita organismu komplexně, a je zaručeno, že jsme nic nezanedbali.

Výsledkem je snížené riziko infekcí, odolnost vůči civilizačním nemocem, snížený pocit únavy a vyšší fyzická i psychická výkonnost. Jedině pak můžeme říci, že jsme pro zdraví udělali maximum z toho, co dokážeme vlastními silami ovlivnit.


Autor: RNDr. Jitka Hořejšová, anti-aging specialist

Autor: RNDr. Jitka Hořejšová, anti-aging specialist

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video