Domácí jogurt | e15.cz

Domácí jogurt

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hrozně se mi stýská po řeckém odkapaném jogurtu strandisto. Je úplně bělostný a tak hustý, že v něm lžíce stojí.

Nic, ani český smetanový jogurt, se mu chutí nepřibližuje. Odkapáním tekuté syrovátky totiž vznikne lahodný jogurtový koncentrát- strandisto, který se dá skoro krájet. Z Řecka se vozí skoro do celé Evropy, jen k nám zatím ne. Totiž čas od času mám štěstí, ale v nejširší obchodní síti není k nalezení. A tak jednou za čas přestanu vzdychat a udělám své vlastní domácí strandisto -luxusní jogurt k snídani.

1 l plnotučného mléka
8 lžic sušeného mléka
1 kelímek živého bílého jogurtu (Hollandia, Agro-la), anebo 1 sáček jogurtové kultury laktoflora od Milcomu Praha

1. Jeden litr mléka svařte v mlékovaru -mléko se v něm při vaření nepřipaluje. Je to hrnec s dvojitým dnem a stěnami, který určitě má někdo z rodiny nebo známých. Můžete si ho půjčit, pokud ho nevlastníte. Nemáte-li mlékovar, větší kovovou misku posaďte na širší kastrůlek s vodou, aby těsně doléhal a vařte mléko v páře. Na velmi mírném plameni jej vařte asi 20 minut až půl hodinky, až se zredukuje asi tak o třetinu. Tím jste mléčnou bílkovinu zahustili poprvé, podruhé zapracuje sušené mléko.
2. Stáhněte odvařené mléko z ohně, pokud se udělal škraloup, tak přeceďte, a vmixujte sušené mléko (v mixéru nebo kvedlačkou). Nechte chladnout -jak dlouho ale? Různé technologické návody na výrobu jogurtů se v tomto bodě mírně rozcházejí, ale v souhrnu by mléko mělo mít teplotu mezi 35 a 48 °C. Při této teplotě se totiž jogurtové kultury začnou množit. Neměla by být ovšem vyšší, protože pak se množení zastaví. Já proto používám teploměr na zavařování, ale teplotu můžete zkusit odhadnout i čistou rukou.
3. Jakmile mléko dostatečně vychladne, vmíchejte živý jogurt nebo sušenou jogurtovou kulturu, přikryjte pokličkou nebo alobalem a nechte zakysat na dostatečně teplém místě (třeba v troubě zapnuté na mírné vyhřívání) nejlépe přes noc. Druhý den přesuňte vzniklý jogurt do ledničky. Vydrží tam čerstvý asi týden. V průběhu této doby můžete průběžně slévat uvolněnou tekutinu -syrovátku. A nezapomeňte si schovat pořádnou lžíci na příště -nastartuje kysání další várky!

Můj tip: Letmým propočtem jste asi nejspíš zjistili, že výrobou domácího jogurtu se oproti kupovanému neušetří. Hodnotou, kterou tu získáte, totiž nejsou peníze, ale bohatá konzistence a fantastický produkt na pravé řecké tzatziky, rychlé letní dezerty atd. Pokud se vám do přípravy nechce, zkuste aspoň „skorostrandisto“: větší husté umělohmotné sítko vyložte dvěma vrstvami kuchyňského papíru a vyklopte na toto lůžko půllitrové balení jogurtu Hollandia. Přes noc vykape z jogurtu asi třetina objemu -syrovátka, a v cedníku zůstane zahuštěný poklad.


Zdroj: Kuchařka Zpátky domů, Hanka Michopulu, uvedeno ve spolupráci s nakladatelstvím Smart Press, www.smartpress.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery