Druhá vlna klíšťat se blíží! | e15.cz

Druhá vlna klíšťat se blíží!

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Teplé září nás často vytáhne víkend co víkend na chatu s celou rodinkou, psem, kočkou a touhou užít si slunce, vzduchu a přírody, dokud to jde. V tuto chvíli je ale důležité uvědomit si, že září bývá ve znamení druhé výrazné vlny klíšťat.

Jak nám potvrdil RNDr. František Rettich, CSc. ze Státního zdravotního ústavu, nebude tomu tento rok jinak. Letošní počasí rozhodně nebylo vůči klíšťatům nepřátelské a proto bychom měli věnovat velkou pozornost prevenci jak pro sebe, tak pro svá zvířata.

Dalším přetrvávajícím problémem mohou být komáři. Letošní záplavy způsobily zejména v Poodří, na Břeclavsku, v Jižních Čechách i na jiných místech doslova rojení těchto malých upírů. Jelikož podle slov dr. Retticha může komár žít až tři měsíce, může být září v Čechách i na Moravě poměrně krušné.


Ohrožena jsou také naše domácí zvířata


Jak už bylo řečeno, v ohrožení jsou nejen lidé, ale rovněž naše zvířata, která se navíc nemohou efektivně bránit. Zde je jen krátký výčet, jaká onemocnění mohou klíšťata našim miláčkům způsobit: Lymská borelióza, Ehrlichióza, Babezióza, Klíštěcí paralýza. Tyto nákazy mohou nezřídka končit smrtí zvířete.

Komáři také nejsou jen obtěžujícími pijáky krve. V zemích kolem Středozemního moře jsou právem nazýváni „metlou na psa“, jelikož přenášejí dirofilariózu, neboli srdeční červivost. Od roku 2005 je potvrzen výskyt podkožní a srdeční dirofilariózy u psů na jižní Moravě. Onemocnění postihuje psy, kočky, fretky, volně žijící šelmy, ale i člověka. I toto onemocnění je smrtelné.

Prevence především


Ideálním způsobem, jak předejít těmto hrozbám, je důsledná prevence za pomoci kvalitních veterinárních přípravků. Na našem trhu se setkáme s mnoha preparáty, ale za skutečně účinné můžeme považovat jen takové, které dokážou psa ochránit před všemi druhy vnějších parazitů najednou a navíc mají repelentní účinek, tj. odpuzují blechy, komáry či klíšťata, aby se do psí kůže vůbec nezavrtali. Na našem trhu takové podmínky splňuje například volně prodejný spot-on Advantix. Aplikací jedné ampulky ochráníte svého psa na celý měsíc.

Sami bychom se měli chránit před každou návštěvou třeba jen zahrady účinnými repelenty a provádět pravidelné prohlídky všech členů rodiny včetně těch čtyřnohých! V případě jakýchkoliv pozorovaných obtíží raději hned vyhledejte lékaře, respektive veterináře.

Zdroj: Botticeli
8. září 2009


Související články:
Klíšťata naleznete v přírodě téměř všude.
Vyšetření infekčnosti klíštěte snižuje riziko rozvoje onemocnění
Hrozba jménem klíště
Tea tree oil

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video