Dynamická powerjóga | e15.cz

Dynamická powerjóga

Pavla Maříková (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud jste až dodnes s jógou pouze koketovali a přemýšleli, zda ji vyzkoušet, máme pro vás tip! Nejdříve zajděte na powerjógu. Je příjemná, jednoduchá a dostupná i pro toho, kdo třeba ještě nikdy jógu necvičil. Navíc dokáže krásně zpevnit tělo.

K józe musí člověk dozrát.  Nemusí vám sednout hned napoprvé a často se stane, že její kouzlo naleznete až po několika lekcích.

Především „rozlítaní“ a neklidní lidé k ní hledají cestu déle. Ne každý zkrátka musí být nadšený jogín hned od začátku. Klasická jóga může být navíc pro mnoho z nás příliš složitá a duchovně zaměřená. Oproti tomu powerjóga je uzpůsobená pro současného člověka a pro komerční cvičení ve fitness centrech.

Powerjóga je cvičení, které se klasickou jógou pouze inspirovalo a používá některé z jejích pozic – ásan. Tyto ásany jsou v powerjóze uzpůsobené běžným lidem a doplněné prvky ze strečinku a relaxace. Powerjóga je proto určena především těm, kteří chtějí cvičit, ale nevyhovuje jim aerobik nebo posilování v posilovně, nebo pro ty, kteří si chtějí odpočinout psychicky i fyzicky po náročném pracovním dni.

Autor: Ženy - E15

Cvičte a dýchejte

Lekce powerjógy probíhá na jednom místě – vestoje, vsedě či vleže na podložce – a jejím základem je pozdrav slunci (v několika verzích). Během hodiny a při jednotlivých ásanách se posilují svaly celého těla, včetně těch, které běžně v životě příliš nezapojujeme a o kterých často ani nevíme. Paradoxně právě tyto svaly jsou pro nás nejdůležitější, protože tvoří základ všech našich pohybů. Jsou to svaly pánevního dna, břicha a zad – především hluboké vrstvy těchto svalů. Aby se tyto svaly při cvičení zapojily, je nutné se velmi dobře soustředit a koncentrovat na cvičení. Kromě toho je důležité se zaměřit na dýchání.
Asi vám hned zpočátku nepůjde zkoordinovat dech přesně s jednotlivými pozicemi, ale podstatné je, abyste dýchali volně a pravidelně. Bez zklidnění mysli není totiž možné rovnovážné pozice správně provést.

Účinky powerjógy:Na tělo

* rozvíjí flexibilitu a sílu

* vyrovnává svalové nerovnoměrnosti

* formuje postavu

* zvyšuje vitalitu

* uvolňuje záda a páteř

Na duši

* učí nás poznávat sama sebe

* zlepšuje soustředění a koncentraci

* učí nás relaxovat

Zklidněte duši

Na lekci powerjógy může přijít prakticky kdokoli – nedoporučuje se pouze těhotným ženám a lidem s velkou nadváhou. I když jste se léta nehýbali, zadýcháte se už na desátém schodu nebo máte problémy s koordinací pohybů, powerjóga toto vše respektuje a postupuje krůček po krůčku.

Najděte si lekci pro začátečníky, připravte si pohodlné oblečení a vodu (ano, i při józe se zapotíte) a vyrazte. A pokud vám nepůjdou všechny pozice hned na první lekci, vůbec nezoufejte. Tělo potřebuje postupně rozhýbat, svaly posílit a protáhnout a především – vaše mysl se musí naučit zklidnit svůj tok myšlenek a (alespoň) po dobu cvičení nechat starosti stranou. Uvidíte, že až se to naučíte, budete z powerjógy odcházet osvěžení na těle i na duši.

Pokud pro vás powerjóga není to pravé, zkuste si vybrat typ, který vám bude vyhovovat nejlépe.

Autor: Pavla Maříková (Dieta)
24. března 2011

0:normal690:true:true         KAŽDÝ DEN NOVÉ SLEVY NA JEDNOM MÍSTĚ!

Autor: Pavla Maříková (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video