Elektronická cigareta - způsob, jak omezit nepříjemnou závislost zvanou kouření | e15.cz

Elektronická cigareta - způsob, jak omezit nepříjemnou závislost zvanou kouření

ZDROJ: Ženy - E15

Tereza Ticháčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čas, kdy bylo kouření záležitostí stylu a vkusu, je dávno pryč a mnozí dnes hledají způsob, jakým nepříjemnou závislost omezit či se jí zcela zbavit. Jedním z takových způsobů může být také tzv. elektronická cigareta.

Elektronická cigareta je zařízení, které český zákon definuje jako produkt, jehož funkcí je napodobit tabákový výrobek či tabákové potřeby za účelem vdechování nikotinových výparů. Za tímto účelem je cigareta rozdělena do tří částí. Baterie zajišťuje chod atomizéru a cartridge, přičemž cílem celého systému je po kuřákově natáhnutí změnit tekutinu v páru. Tuto páru pak, namísto dehtu a jiných látek, kuřák vdechuje.

Stejně jako jiné zlepšováky i elektronická cigareta k nám byla importována z Číny v roce 2009, tedy necelé tři roky poté, co poprvé vstoupila na trh. Česká republika se tak stala v pořadí pátou zemí na světě, která distribuci cigaretových náhražek povolila.

Jak tedy z obrovského množství nabízených druhů vybrat tu správnou?

S elektronickými inhalátory jakoby se naráz roztrhl pytel a vyznat se dnes v široké nabídce se zdá být nemožné. Otázek, které je nutné před nákupem zodpovědět je hned několik.

Jste spíše příležitostný kuřák anebo v posledních několika letech nemáte jedinou fotku z dovolené, kde by kromě vás a vašich nejbližších nebyla cigareta? Pokud patříte do druhé skupiny, doporučujeme volit elektronky s co nejsilnější baterií. Síla baterie bývá udávána v miliampér hodinách (mAh), přičemž nejslabší baterie ukazuje hodnotu 180 miliampérů. Baterie pro silné kuřáky by naopak měla mít výdrž překračující 900 miliampérů.

Výhody elektronické cigarety: neobsahuje dehet, oxid uhličití ani jiné karcinogenní látky, nezapáchá, nezpůsobuje pasivní kouření, žloutnutí zubů a nehtů. Nevýhody elektronické cigarety: hrozí předávkování nikotinem, obsahuje menší množství karcinogenní látek, elektronická cigareta není určena pro odvykání kouření, jedná se o náhražku.

Jste-li velkým milovníkem kouření, nejlépe uděláte, když zakoupíte cigarety v balení po dvou, vyhnete se tak nepříjemným situacím, kdy se cigareta vybije a vy se nenacházíte poblíž zásuvky či USB. Počítejte také s tím, že doba nabíjení jedné baterie činí hodinu až tři v závislosti na její kapacitě.

E-liquid

Důležitá volba vás čeká také v souvislosti s náplněmi, tzv. e-liquid. Základním stavebním kamenem bývá obvykle propylenglykol, který se krom jiného užívá také jako zvlhčovadlo v kosmetice, glycerol a speciální tabákové či ovocné (borůvkové, melounové, mátové aj.) aroma. Tato směs může nebo nemusí obsahovat nikotin.

Patříte-li k silným kuřákům, bude třeba při prvním styku s elektronickou cigaretou volit náplň s vyšším obsahem nikotinu (16, 18 nebo i 24 mg). Pokud kouříte méně či téměř vůbec, zaměřte se na e-liquid s 6 či 8 mg látky. Při volbě konkrétních hodnot použijte informace uvedené na vaší oblíbené značce cigaret. Obsah nikotinu v jedné krabičce vynásobte dvaceti a ze zjištěného čísla vycházejte.

Nyní k příjemnější části výběru. Stejně jako u jiných produktů, i zde si výrobci vyhráli s celkovým designem. Mimo silnějších černých e-cigaret, jejichž užívání vyžaduje stisknutí tlačítka na kraji přístroje, jsou k dispozici rovněž cigarety, které se téměř neliší od běžných tabákových výrobků. K sehnání jsou jak ve variantě klasické, tak ve variantě slim. Co se týče barev, lze pořídit černé, bílé či hnědobílé, ale i růžové nebo červené.

Autor: Tereza Ticháčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video