Elixír života po švédsku | e15.cz

Elixír života po švédsku

Mirka Bittová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
K léčbě zdravotních problémů se stále více používá syntetických léčiv a přípravků, přestože na většinu běžných neduhů můžeme najít pomoc v přírodě kolem nás.

 

Moudrost našich předků


Lidové léčitelství má mnohaletou tradici. Ne nadarmo se ale v dobách minulých považovali přírodní léčitelé za čaroděje a šarlatány. Díky znalostem účinků různých rostlin, předávaných z generace na generaci, uměli pomoci od běžných potíží, léčili horečky, kašel, tišili bolesti. Naštěstí se jejich umění dochovalo i do dnešní doby a my je můžeme společně s poznatky, které nám přináší moderní věda, zlepšovat a dále využívat.

K jedné z receptur, která se však po staletí nemění, patří návod na přípravu směsi tzv. švédských bylin. Tajemná receptura, vycházející z kombinace speciálně vybraných bylinek, pochází z antických dob a byla pravděpodobně poprvé popsána v některém z italských klášterů.

Během nájezdů Vikingů se později dostala do Švédska, kde byla v 18. století objevena ve spisech švédského fyzika a lékaře Dr. Clause Samsta. Předpokládáme-li, že tento lékař používal zmíněnou bylinkovou medicínu k léčbě své i svých blízkých, pak na její blahodárný účinek můžeme usuzovat mimo jiné z faktu, že jeho rodiče i prarodiče se dožili již v té době velmi vysokého věku (přes 90 let) a on sám se dožil úctyhodných 104 let. Zemřel nešťastnou náhodou při pádu z koně během jedné ze svých oblíbených projížděk.

Tajemství a příprava švédských kapek


Dnešní švédská bylinková směs se připravuje v minimálních obměnách stále podle starověkého receptu. Do jejího základu patří například kořen anděliky, pupavy či reveně, list senny, myrha, aloe, kafr či trocha šafránu. Nejběžněji jsou k dostání tzv. švédské kapky, bylinkový lihový extrakt s typicky nahořklou chutí. Dále se můžete setkat se švédskou mastí nebo zakoupit sušenou směs, ze které si pak sami můžete udělat nálev nebo ji použít k výrobě domácí tinktury.
Pro přípravu domácího lektvaru nasypte suchou směs švédských bylinek do dvoulitrové skleněné lahve, zalijte ji 1,5 litrem 35-40% alkoholu a nechte ji na teplém místě louhovat minimálně 14 dní. Čím déle jsou bylinky naložené, tím je výluh účinnější. Poté extrakt slijte do menších lahviček a v temnu uschovejte. Takto připravený a uložený elixír má svou sílu i několik let.

Záhadný theriak neboli dryák


Součástí švédských bylinek bývá ale také tzv. theriak (lidově řečeno dryák). Tímto slovem se od dob antiky označoval univerzální lék, připravovaný ze směsi několika přírodních látek a šťávy ze syrových makovic (z opia). Do švédské směsi se přidával theriak benátský, který byl původně používán jako antidotum při jedovatém hadím uštknutí a obsahoval mimo jiné med, skořici, kardamon, zázvor či kořen badyánu a sůl.

Theriaky byly obecně považovány jako všeléky, z různých kombinací uveďme pro představu ještě například theriak podle pontského krále Mithridata, který obsahoval kořeny anděliky, cicváru, kozlíku, kardamon či myrhu, nebo theriak krkonošský, připravovaný z jalovce, pepře, vavřínu a kafru. Při výrobě theriaků si pak jednotliví lékaři poměry jejich složek upravovali a měnili podle vlastních zkušeností.

Léčivé účinky švédské medicíny


Použití švédských bylinek je všestranné. Švédská mast pomáhá na suchou, citlivou pokožku a používá se k masážím svalů a k mírnění revmatických potíží. Lihová tinktura se zevně běžně používá k potírání a k přípravě obkladů při bolestech kloubů, svalů a šlach, nebo jako dezinfekce při píchnutí hmyzem či po vytažení klíštěte.
 
Vnitřně se švédské kapky podávají zejména při žaludečních potížích, podporují trávení a povzbuzují činnost žlučníku. Indikují se také při léčbě zácpy k podpoře střevní činnosti. Svým chemických složením tyto kapky navíc napomáhají k celkovému pročištění a posílení organismu.

Více se o švédských bylinkách a jejich léčebných účincích můžete dočíst například v bestselleru jedné z nejznámějších světových bylinkářek Marii Treben, v našich knihkupectvích prodávaném pod názvem Zdraví z boží lékarny.

Autor: Mirka Bittová

Autor: Mirka Bittová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video