Eukalypt pomůže a neuškodí | e15.cz

Eukalypt pomůže a neuškodí

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Alergici vědí o své nemoci své a zvláště ti, kteří bez ohledu na roční dobu trpí kašlem a zčistajasna nemohou najednou popadnout dech. Ano, mají astma, s nímž bojují dnes a denně. Lze jim jejich trápení nějak ulehčit?

Aromaterapie je podpůrná doplňková léčba a v žádném případě nemůže klasickou léčbu nahradit. Největší úspěchy zaznamenala aplikace aroma přípravků u osob, trpících takzvaným vnitřním astmatem, které je z lékařského hlediska řazeno mezi psychosomatické choroby. V takovém případě není astma samotnou příčinou, ale je spíš následkem stresu a psychického vypětí, které organismus neunesl.

Základem aromaterapie jsou éterické oleje, lisované zastudena bez příměsi konzervantů. Jedním z nich jsou preparáty – silice a olej - z blahovičníku citronovonného (Eukalyptus citriodora), které pomáhají ke zklidnění dechu a k posílení celkové vnitřní vyrovnanosti. Silice přímo dezinfikují dýchací cesty, zvyšují vylučování sekretu a ulehčují odstraňování hlenu. Používají se jako nosné oleje k masážím, koupelím či inhalaci.

Masáž vonným olejem uleví a zmírní potíže

Aby nám éterické oleje pomohli a neublížili, je třeba věnovat pozornost jeho složení, dávkování, koncentraci a dbát na zásady správného uložení v chladu a tmě. Olej či silice mají vždy baleny v tmavé lahvičce, s dobře těsnícím uzávěrem.

Masáž eukalyptovým olejem spojuje účinek éterického oleje s příjemnými dotyky a přispívá k celkovému uvolnění organismu. Koncentrovaný olej se nejprve naředí s olejem lisovaným zastudena,například s mandlovým, slunečnicovým nebo olivovým, směs se zahřeje mezi dlaněmi a teprve potom může masáž začít.

Doporučené dávkování pro dítě do jednoho roku je 1 lžíce nosného oleje + 1 kapka esence, do tří let 1,5 lžíce nosného oleje + 2 - 3 kapky esence, od tří do patnácti let 2 - 3 lžíce nosného oleje + 4 - 6 kapek esence a u dospělých asi 3 lžíce nosného oleje + 5 -10 kapek esence. Přesné dávkování však může váš lékař zcela změnit nebo upravit podle potřeby.

Autor: Ženy - E15


Jak aromatické oleje uchovávat

  • Uchovávejte je vždy v chladu a temnu
  • Při použití nenechávejte lahvičku dlouho otevřenou, olej odlévejte do připravené mističky a před masáží jej prohřejte v dlaních
  • Používejte dostatek oleje, aby masáž probíhala plynule a byla příjemná
  • Použitý olej nevracejte do lahvičky, neboť nosný panenský olej je živným médiem pro mikroorganismy
  • Vždy překontrolujte datum spotřeby, nepoužívejte prošlé oleje, ani ty, na kterých není uvedeno datum.


Eukalypt kdykoli po ruce


Nejrozsáhlejší eukalyptové háje se doposud nacházejí na kontinentů protinožců, v Austrálii, kde roste asi pět set druhů jako keře či vysoké stromy. Pro pěstování v domácích podmínkách se nejlépe hodí druhy Eukalyptus Gunnii a Eukalyptus Citriodora, které jsou poměrně odolné a obsahují velký podíl vonných léčivých silic. Jejich sazenice se však v květinářství neobjevují, spíš se setkáte s blahovičníkem kulatoplodým – Eucalyptus globulus.

Většina eukalyptů potřebuje hodně světla, zato snáší umístění v chladnější místnosti. Ideální teplota je od sedmi do patnácti stupňů a pravidelná zálivka, neboť eukalypty jsou dost žíznivé. (Proto se dodnes vysazují jako odvodňovací rostlina k vysoušení bahnitých močálovitých pozemků, které se pak využijí jako zemědělská půda). Se zálivkou mohou být největší problémy, zvlášť při odjezdu z domova na delší dobu.

Pak je ideálním řešením pro rostlinu i alergika – pěstovat eukalypt v samozavlažovací nádobě s živým roztokem – v hydroponii. Jinak se eukalypty pěstují ve středně těžké zemině, nejlépe v substrátu pro azalky, neboť eukalypt potřebuje kyselou půdu. Co se týče živin eukalyptům prospívá přihnojení dvakrát do měsíce. Dospělé rostliny snáší i teploty těsně nad nulou. Přes léto může být eukalypt na balkóně či na zahradě až do příchodu mrazů.

Další, velmi důležité je pravidelné zaštipování vrcholků větviček. Keřík se pěkně rozvětví, nebude kvést a vytvoří tak velké množství listů. A to je právě pro alergika to nejdůležitější – co nejvíc blahodárného eukalyptového aróma.

Autor: Irena Forejtová

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery