Filcky neboli muňky - jak je můžete získat a jak se jich zbavit?

Muňka (Phthirus pubis), někdy používáme také výraz filcka, je veš, která se vyskytuje na ochlupených místech těla, hlavně pak kolem genitálií.** Někdy se také může objevit na prsou, v podpaží, vousech, obočí a řasách. Podívejte se, co jsou to za zvířátka a jak se jich můžete případně zbavit.
Filcky neboli muňky - jak je můžete získat a jak se jich zbavit?
aktualizováno 2.12.2013 16:00 |

Muňka připomíná svým tvarem klíště- malá hlava, ploché čtvercové tělo a silné nohy s drápy, kterými se drží na chlupech. Sameček měří 1 mm, samička asi 1,5 mm. Samičky za dobu svého života, což je přibližně 3 týdny, nakladou 20-30 vajíček, ze kterých se za 7 dní vylíhnou larvy. Ty jsou za 15-17 dní schopné rozmnožování. Živí se sáním krve.

Onemocnění (peduculosis pubis) řadíme mezi pohlavní choroby, protože k přenosu dochází nejčastěji při pohlavním styku.

Dalším zdrojem nákazy může být sdílení oblečení, pokrývek a ložního prádla. Jaké jsou hlavní příznaky? Na pokožce vznikají škrábance s drobným bodovitým krvácením, ekzémy, hnisání, strupy. Pokud má člověk muňky delší dobu, dochází ke vzniku modrých skvrn (maculae coeruleae).

Muňka je vidět pouhým okem, pokud je pozorně  prozkoumáno ochlupení a vypadá jako tmavě hnědá až žlutohnědá tečka přichycená ke chlupu. Muňky způsobují svědění, které však nemusí být velké a postižení lidé mu nemusí věnovat pozornost. Při zpozorování příznaků je třeba ihned navštívit lékaře.

Onemocnění není závažné, neohrožuje život a léčba není složitá

Přípravky předepíše lékař, mnoho je jich i volně prodejných a ty zničí nejen vši, ale i vajíčka (hnidy). Vhodné je oholení. Přípravek se nanese na postižené ochlupení, nechá se 5-8 minut působit a pak se opláchne. Ošetření je nutno opakovat ještě jednou za 8-10 dní.

Napadené hřebeny, oděvy, ručníky, spací pytle, ložní prádlo se musí zničit nebo ošetřit insekticidním přípravkem nebo postupem. Přeléčit se musí i partner, případně spolubydlící a členi domácnosti. Důležitá je ovšem prevence, která spočívá v hygieně a v odpovědném výběru sexuálních partnerů.

Autor článku: Redakce
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Baboun | 12.4.2018 12:48

FILCKY - lecba, prevence

aďa R. | 20.3.2017 10:37

Re:

Anonym | 11.5.2016 01:39

Re:

Anonym | 24.4.2016 10:47

Re: boh

palo | 6.6.2015 14:22

boh

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění