Fitness poradna - jak často cvičit a jak zařídit domácí posilovnu | e15.cz

Fitness poradna - jak často cvičit a jak zařídit domácí posilovnu

ZDROJ: Ženy - E15

Petra Lamschová (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud chci hubnout, jak často bych měla chodit cvičit a co bych měla dělat? Zařizuji si domácí posilovnu. Jaký kardio stroj byste mi do ní doporučila koupit? Nejen na tyto otázky vám odpoví fitness trenérka Zuzana Bičíková.

Domácí posilovna

Zařizuji si domácí posilovnu. Jaký kardio stroj byste mi do ní doporučila koupit? Stela

Zuzka Bičíková říká: Záleží na mnoha věcech. Například kolik prostoru na stroj máte, kolik chcete utratit peněz, k čemu stroj budete využívat. Nemáte-li zdravotní problémy, jsem jednoznačně pro běhací pás. Můžete na něm začít pouze s chůzí a postupně si začít hrát s během v různých formách, je to pro člověka pořád ten nejpřirozenější pohyb. Přestože je pro mě běhací pás číslo 1, může být pro někoho příliš nákladný nebo objemný, co se týká prostoru v bytech či malých domech.

Pokud si tedy pás z jakýchkoli důvodů nemůžete pořídit, volbou číslo 2 může být crosstrainer, rotoped nebo veslovací trenažér. U všech strojů platí při pořizování zlatá střední cesta. Tudíž nekupujte stroje příliš levné, protože za jejich cenou se vždy skrývá nějaká zrada.

Ideální jsou stroje, které mají zabudovaný měřič tepové frekvence. A hlavně, pokud nějaký stroj domů chcete, pak nad tím dobře zapřemýšlejte, aby se vám z něj po měsíci nadšeného cvičení nestal pouze drahý věšák na oblečení nebo tašky.

Zdravotní problém

Mám problémy s kolenem, co mohu dělat, abych si cvičením neublížila? Jaké cvičení je pro mě vhodné? Anežka

Zuzka Bičíková říká: V prvé řadě doporučuji vyhledat fyzioterapeuta či ortopeda, který by vám měl stanovit diagnózu a na základě toho určit cviky, které pro vás budou prospěšné. Všeobecně však platí nějaké zásady, které vám mohou být nápomocné.

Vyvarujte se pohybů a sportů, kde jsou prudké změny směru a kde nemáte pohyb pod kontrolou, také nedoporučuji sporty, kde jsou velké nárazy a otřesy, při všech těchto pohybech kolenní kloub trpí a vazy kolem kolene nezvládají udržet jeho správnou polohu. Naopak zkuste se zaměřit na cvičení podporující správné držení těla a stabilizační cviky. Bez omezení můžete posilovat core. Z aerobních aktivit zapojte rotoped, nejděte však přes bolest!

Frekvence cvičení

Pokud chci hubnout, jak často bych měla chodit cvičit a co bych měla dělat? Světlana

Zuzka Bičíková říká: Pokud chcete opravdu hubnout, musíte si uvědomit, že bez pohybu to nepůjde. Obecné doporučení je cvičit kratší dobu, ale častěji. To znamená, že je vhodné zařadit do denního režimu mnohem více aerobního pohybu, choďte, běhejte, plavte, jezděte na kole, na bruslích, běžkujte.

Věnujte se zkrátka pohybu, který je pro nás co nejpřirozenější. Nemusíte si u něj zrovna připadat jako při vojenském drilu. Takže čím častěji se budete hýbat, tím lépe se vám bude hubnout a tím lépe se také budete cítit.

U všech takovýchto aktivit (tedy aerobních cvičení - chůze, běh apod.) je důležité si hlídat tepovou frekvenci, která by neměla překročit 50-60 % maximální hranice. Cvičení bude mít poznatelný efekt, budete-li se hýbat 4x týdně alespoň 20-30 minut a tyto aerobní aktivity doplníte o cviky na zpevnění středu těla - tedy core. Nevíte si rady s cvičením, pohybem či správnou tepovou frekvencí? Zeptáme se za vás. Pište na: dieta@mf.cz Odborná spolupráce: Zuzana Bičíková, trenérka Power Plate, www.holmesplace.cz a www.powerplate.cz

Autor: Petra Lamschová (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video