Fitness poradna: Motivace ke cvičení

Motivace k pohybu
Jak se mám donutit cvičit? Jsem děsně líná a do pohybu se mi příliš nechce.
Marie
Zuzana Bičíková říká: Pokud se vám cvičit nechce a jste líná, zřejmě vám chybí motivace. Pravděpodobně nemáte cíl, ke kterému byste směřovala. A co víc, tento cíl by pro vás měl být alespoň na určitou dobu prioritou, minimálně v čase, než si tělo na pohyb zvykne.
Zkuste se zaměřit na následující:
1. impulz a chuť začít musí přijít od vás, pokud vás do toho bude někdo tlačit, není to ten správný krok
2. vytyčte si krátkodobé a dlouhodobé cíle cvičení
3. motivujte se, stanovte si nějakou odměnu za dosažení i těch krátkodobých cílů
4. pište si tréninkový deník nebo aspoň záznamy do kalendáře, co jste pro sebe dnes udělala
5. cvičte v nejlepším případě s trenérem nebo ve dvojici či skupině, když na vás někdo čeká, jen tak lehce trénink nezrušíte
6. spojte příjemné s užitečným = cvičení a relaxace (sauna, vířivka, masáž) může pro vás být i forma odměny za dobře odvedený trénink
Na dobrou noc
Poraďte mi prosím, je lepší cvičit ráno, nebo večer?
Alžběta
Zuzana Bičíková říká:Zkuste vybrat denní dobu tréninku podle druhu cvičení, na které se v daný den chystáte. Ranní cvičení má výhodu v tom, že je to výborný start do dne a během následujících hodin potom máte větší množství energie, a dokonce se někde uvádí, že i optimismu. Naopak večer by se organismus měl spíše zklidňovat, kdežto dynamickým cvičením se tělo nabudí, a tak se někdy stává, že ti, kteří chodí cvičit hodně pozdě a volí dynamické formy cvičení, mají mnohdy problémy s usínáním. Pokud je pro vás přesto večerní cvičení z nějakého důvodu příjemnější, zvolte spíše cvičení mírné intenzity či pomalejší formy – dobrá je jóga, pilates, lehké kardio. Těmito druhy cvičení si odpočinete, budete relaxovat.
Cviky na klouby
Mám problémy s kolenem, co mohu dělat, abych si cvičením neublížila? A jaké cvičení je pro mě vhodné?
Lucie
Zuzana Bičíková říká: V prvé řadě doporučuji vyhledat fyzioterapeuta či ortopeda, který by vám měl stanovit diagnózu a na základě toho stanovit cviky, které pro vás budou prospěšné. Všeobecně platí nějaké zásady, které vám mohou být nápomocné. Vyvarujte se pohybům a sportům, kde jsou prudké změny směru a kde nemáte pohyb pod kontrolou, také nedoporučuji sporty, kde jsou velké nárazy a otřesy, při všech těchto pohybech kolenní kloub trpí a vazy kolem kolene nezvládají udržet jeho správnou polohu. Naopak zkuste se zaměřit na cvičení podporující správné držení těla a stabilizační cviky, které navodí optimální pozici kolene. Bez omezení můžete posilovat core. Z aerobních aktivit zapojte rotoped, nejděte však přes bolest.