Floating jako báječná forma relaxace | e15.cz

Floating jako báječná forma relaxace

Mirka Bittová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jestliže jste doposud o této blahodárné vodoléčebné metodě nic neslyšeli, pak neváhejte a s chutí se začtěte do následujících řádku.

Každodenní napětí a stres trápí naše tělo stejně nepříjemně jako kterákoliv jiná nemoc. Proto bychom mu čas od času měli dopřát chvilku klidu a pohody, během níž načerpá svou ztracenou energii zpět. Jedna z léčebných procedur, která působí regeneračně nejen na naši tělesnou schránku, ale také na naši duši, se nazývá floating.

Jednou větou lze floating charakterizovat jako pobyt ve vaně, která je naplněna teplou vodou s vysokou salinitou. Flotační tank bývá vejčitého tvaru a obsahuje zpravidla 550 litrů vody, ve kterých je rozpuštěno na 350 kg solí z Mrtvého moře. Vysoká koncentrace solí navozuje pocit beztížného stavu a příjemná teplota vody, která bývá zpravidla kolem 36°C, vyzývá k tomu, abyste se jen pohodlně položili a nechali se nerušeně nadnášet.

Autor: Ženy - E15
 

Pocit naprostého uvolnění a odloučení od okolního světa je zapříčiněn produkcí hormonů zvaných endorfiny. Tyto jinak řečené hormony radosti stimulují mozkové buňky a jsou zodpovědné za naší dobrou náladu. Navíc, je-li tělo vystaveno silně slanému prostředí, dochází k rozšiřování krevního řečiště a z těla jsou rychleji odplavovány odpadní produkty. Požitek z floatingové koupele může být umocněn i vlivem dalších faktorů, jakými je například přítomnost masážních vodních či vzduchových trysek, tlumeného světla nebo tichou, relaxační hudbou.

Floating však nemá pouze uklidňující účinky, ale slouží také k léčbě některých specifických neduhů. Jsou to zejména minerály, které jsou obsaženy v teplém koupelovém roztoku, které mají pozitivní vliv při léčbě kožních onemocnění. Pobyt ve floatingovém vajíčku se doporučuje například při léčbě atopických ekzémů či lupénky (psoriázy). Díky přítomnosti velkého množství solí se kůže zvláční a zpomalí se tím její stárnutí. K dalšímu oboru medicíny, kde je floating hojně využíván, patří léčba a prevence nemocí pohybového ústrojí.

Při pocitu stavu beztíže, kdy je tělo nadlehčováno, dojde k úplnému uvolnění ztuhlých svalů a kloubů. Prostředí flotace usnadňuje navrácení pohyblivosti pohybového aparátu, pomáhá k utlumení bolesti, urychluje hojení zlomenin a indikuje se při rehabilitacích po úrazech. V neposlední řadě, jak již bylo v úvodu naznačeno, se floatingových procedur využívá k podpůrné léčbě pacientů s depresivními stavy, stavy úzkosti, migrénou či chronickým únavovým syndromem.

Přestože je tato procedura mnoha odborníky k povzbuzení těla i mysli doporučována, názory veřejnosti na její účinky se mohou různit. Někteří lidé, kteří si lázeň ve floatingové vaně sami vyzkoušeli, si stěžovali na problémy s dýcháním díky nedostatečnému proudění vzduchu.

Dále pak se nemusí tento typ relaxace zamlouvat jedincům, kteří mají strach z uzavřených prostor. Lidé trpící úzkostí z těsných prostor by měly před použitím floatingu o svém záměru informovat svého lékaře a prokonzultovat s ním případné nežádoucí účinky. Na druhou stranu, nejsou-li si jisti, mohou ponechat dveře flotačního vajíčka během celé procedury pootevřené.

Dnes již vybraná fitness i wellness centra běžně nabízí floating jako svou regenerační proceduru. Samotná koupel trvá od 30 do 60 minut a cena se může pohybovat v rozmezí přibližně od 350,- do 1350,- Kč. Ani z hygienického hlediska se nemusíte ničeho obávat. Voda neustále proudí přes systém několika filtrů a bývá prozařována ultrafialovým světlem. Pro kýžený dlouhotrvající účinek je vhodné navštěvovat floatingové kúry opakovaně, a to nejlépe v intervalech jednoho týdne.

Floating je ministerstvem schválená zdravotnická technika, která slouží k celkovému osvěžení organismu a je určena všem lidem bez ohledu na věk a pohlaví. Bohužel však i přes veškerá výše vyjmenovaná pozitiva má své odpůrce. Záleží proto jen na vás, přemůže-li vás zvědavost a vyzkoušíte si floating sami na vlastní kůži, pak se budete moci sami rozhodnout, na kterou stranu pomyslné barikády se postavíte.

Autor: Mirka Bittová

Autor: Mirka Bittová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video