Francie zastavuje distribuci antikoncepce Diane 35, užívají ji i ženy v Česku | e15.cz

Francie zastavuje distribuci antikoncepce Diane 35, užívají ji i ženy v Česku

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francie stahuje z distribuce antikoncepční přípravek Diane 35. Podle francouzských odborníků prý pilulky Diane 35 zvyšují riziko krevních sraženin.

Lék Diane 35 se používá proti akné i jako antikoncepce. Důvodem zákazu distribuce je již čtvrté úmrtí od roku 1987, které je připisováno užívání tohoto přípravku. Na tiskové konferenci to včera oznámil ředitel Francouzské agentury pro bezpečnost léčiv Dominique Maraninchi.

Ve Francii lék užívá přibližně 315 000 žen, celkem je indikován v 116 zemích, včetně České republiky. Diane 35 a příbuzné verze mají být z francouzského trhu staženy postupně do tří měsíců.

Podle vyjádření Státního ústavü pro kontrolu léčiv (SÚKL) Francie již oznámila, že požádá Evropskou lékovou agenturu o zahájení celoevropského přehodnocení poměru přínosů a rizik přípravku Diane 35 a ostatních generických přípravků.

Farmakovigilanční výbor pro posuzování rizika léčivých přípravků (PRAC) Evropské lékové agentury by pak měl po zhodnocení všech dostupných údajů o přínosech a rizicích této léčby vydat doporučení pro případné pozastavení nebo zrušení léčivých přípravků ve všech státech EU.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video