Generální úklid organismu | e15.cz

Generální úklid organismu

ZDROJ: Ženy - E15

Hana Soukupová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Svůj příbytek pulírujeme pravidelně. Nechtělo by to na začátku nového roku udělat úklid i ve svém těle? Inspirujte se očistnými triky hereček, zpěvaček a moderátorek!

Čistá a odpočatá pleť, štíhlé křivky a neuvěřitelná kondička. Jak to, že slavné krásky vypadají o deset let mladší, než tvrdí jejich rodný list? Mimo jiné i proto, že si čas od času pod taktovkou svých výživových poradců dopřejí pročišťovací kúru. Na druhou stranu to občas přeženou a uchýlí se k drastické hladovce, která je od zdravého životního stylu na hony vzdálená. Nahlédněte do jejich detoxikačních triků i přehmatů. Třeba narazíte na tip, který se vám bude na prahu nového roku hodit. Doba po vánočním obžerství je přece ten správný moment k celkové očistě!

Očista jako trend

Výčet celebrit, které si užívají pravidelnou očistu, je opravdu dlouhý. Například zpěvačka Kylie Minogue absolvuje detoxikaci v rámci první fáze Montignacovy diety. Zhruba po dobu dvou měsíců si odpustí bílé pečivo, rýži i brambory. Pravidelný detox si nemůže vynachválit ani herečka a modelka Kim Alexis. Pomáhá jí i při sportovních výkonech. Vždy, když absolvuje pročišťovací kúru, se jí pak při pravidelném joggingu běhá mnohem lépe a rychleji.

Výživová poradkyně hollywoodských celebrit Christine Avanti radí detoxikovat organismus co nejčastěji a do jídelníčku dvakrát denně zařadit nějakou potravinu, která pročišťuje játra. Na seznam doporučeného ovoce a zeleniny se dostala například mladá brokolice, granátová jablka, jahody a borůvky.

Elixír života

Herečka a zpěvačka Lindsay Lohan má v rukávu jedno detoxikační eso - je milovnicí superzdravé a pročišťující kombuchy. Tato součást tradiční asijské medicíny bývá někdy zjednodušeně označovaná za houbu. Ve skutečnosti se jedná o symbiózu lišejníků a bakterií. Obsahuje úctyhodné množství vitaminů a dalších prospěšných látek, ale z hlediska očisty je zajímavá zejména kyselina glukuronová. Umí na sebe navázat různé toxiny a přispět k jejich vyloučení z těla.

Můžete si pořídit hotový nápoj, nebo nasadit kombuchovou kulturu do slazeného čaje a vytvořit si vlastní detoxikační drink. Holdujete spíš bylinkovým odvarům a čajům? Pak vězte, že nápojů, které umějí z těla vymést nečistoty, je na pultech lékáren víc než dost.

Nápoj císařů pu-erh

Také herečka a zpěvačka Jessica Simpson si uvědomuje, že základem každé očisty je vzorný pitný režim. A tak na doporučení léčitele Ming Yi Wanga každé ráno popíjí pu-erh, který má z jejího těla vypudit toxiny. Je to černý čaj, který byl podrobený ještě jedné oxidaci. Tento „nápoj čínských císařů“ je považovaný za přírodní antibiotikum, vzpruhu pro lidské trávení i výkonného pomocníka při hubnutí.

Podle jedné pokusné čínské studie se dokázali pijáci pu-erhu zbavit během měsíce více než tří kil. Kúra spočívá v popíjení tří šálků denně. Jessica čaj stylově doplňuje asijskou masážní metodou - baňkováním. Na záda si nechává přikládat ohřáté baňky, které vsakují pokožku a vysávají z ní škodlivé látky. Jessica je jednou z celebrit, které jsou očistou doslova posedlé. Zarytě tvrdí, že veškeré kúry absolvuje spíš kvůli zdraví a vyrovnanosti než kvůli štíhlé linii. Shozená kila jsou pro ni prý vedlejší.

Opsáno od veganů

Také moderátorka Oprah Winfrey čas od času absolvuje třítýdenní detox. Své tělo dává do pořádku ve veganském stylu. Ze svého jídelníčku vyškrtne nejen kofein, cukr a alkohol, jak tomu bývá takřka u všech očistných programů, ale i živočišné produkty, a dokonce i lepek.

Tato speciální dieta vychází z bestselleru spisovatelky a poradkyně ohledně zdravého životního stylu Kathy Freston. Populární autorka zastává názor, že máme pročistit nejen své tělo, ale i svou duši. V rámci duševní rovnováhy bychom se podle ní měli zajímat i o osud živých stvoření, která se stávají součástí lidského jídelníčku. Proto doporučuje obejít se alespoň dočasně bez masa, mléčných výrobků a medu.

Strava založená na rostlinné bázi vám dodá spoustu energie a pozitivně působí i na duševní rozpoložení. A teorie, že by tělesnou detoxikaci měla doprovázet i psychická očista, rozhodně stojí za zamyšlení! Tato myšlenka se objevuje i v některých tradičních medicínských systémech.

Detox v indickém stylu

Na očistné receptury si potrpí i americká moderátorka a autorka kuchařských knih Padma Lakshmi. Detox v jejím pojetí znamená vypustit z jídelníčku červené maso, alkohol, bílý cukr a sýr. Jak naznačuje její exotické jméno Padma, má kořeny v Indii. Můžete se tedy nechat inspirovat i tradiční indickou ájurvédskou medicínou, která zná očistnou kúru jménem pančakarma neboli „pět způsobů jednání“. Pančakarma vychází z předpokladu, že se v našem organismu shromaždují toxiny a v naší mysli zase negativní myšlenky a strachy.

Od obojího se můžeme očistit společným působením mnoha procedur, které se soustředí na pročištění hlavy, nosu, žaludku a střev. Mezi ně patří speciální masáže s pomocí vonných olejů, bylinné koupele a samozřejmě i dieta. Indická kúra rozhodně neopomíjí ani duchovní stránku. Psychickou vyrovnanost mají upevnit dechová a meditační cvičení.

Hladovky ve jménu zdraví

Ne všechny nápady celebrit jsou hodny následování. Nestárnoucí herečka Demi Moore zkoušela držet desetidenní detoxikační dietu Master Cleanse, která spočívá pouze v popíjení koktejlu z javorového sirupu, kayenského pepře, čerstvé citronové šťávy a vody. Šest až dvanáct skleniček tohoto nápoje doplňuje pouze čaj s projímavými účinky. Pevná strava je zapovězená.

Vražedný režim, který dietologové považují za nebezpečný, vydržela dodržovat pouhé čtyři dny. Naštěstí! Pak se vrhla na o něco rozumnější detox, jehož autorem je kardiolog Alejandro Junger. Herečka snídani a večeři nahrazovala koktejlem a k obědu si dopřála přesně nadávkovanou porci proteinů, zeleniny i sacharidů. Demi není ovšem jedinou hollywoodskou divou, která ve jménu detoxu nerozumně týrá své tělo.

Ztráta energie

Angelina Jolie potřebovala nedávno zredukovat své ženské křivky kvůli roli ve filmu Salt. I ona nasadila tvrdý kalibr v podobě detoxikační kúry Master Cleanse. Vyhrocená hladovka napáchala víc škody než užitku. Angelinina váha klesala po tři týdny skoro o půl kilogramu denně, což rozhodně není zdravé tempo. Vysloužila si tím varovně zdvižený ukazováček dietologů. Bát se o její zdraví začali také její fanoušci po celém světě. A nakonec se přidaly i pochyby filmových producentů, kterým začala připadat pro roli až příliš vyzáblá.

Naštěstí nedodržovala tuto přehnanou očistnou kúru úplně striktně a občas si dopřála menší porci běžného jídla. I tak se ale potýkala během natáčení s návaly slabosti a problémy s dýcháním. Očista organismu by přitom měla energii dodávat, a ne způsobovat kolaps organismu.

Další parťáci pro detox:

Chlorella - Sladkovodní řasu můžete svému organismu dopřát v podobě tablet. Váže na sebe jedovaté kovy a pomáhá je vylučovat. Kromě toho obsahuje úctyhodné množství antioxidantů ve stravitelné podobě. Posiluje imunitu, a dokonce pomáhá zmírnit pach z úst.

Mladý ječmen - Je to životabudič, který si umí poradit s překyselením organismu. Obsahuje spoustu chlorofylu, který zabraňuje vstřebávání rakovinotvorných látek ve střevech. V lékárně seženete prášek, který se dá rozmíchat ve vodě a popíjet ve formě nápoje.

Yucca - Indiánští léčitelé oceňují účinky této rostliny už odpradávna. Obsahuje saponiny, které se navážou na škodlivé látky a pomohou je odvést ven z těla. Čistí řadu vnitřních orgánů včetně žlučníku a pročišťuje krev.

Psyllium - Vláknina, která se získává ze semen jitrocele indického. Když ji hojně zapijete vodou, nabobtná a urychlí průchod potravy vaším trávicím traktem. Zvyšuje i vylučování cholesterolu z těla, čímž přispívá ke snížení jeho hladiny.

Aloe vera - Egypťané jí přezdívali rostlina nesmrtelnosti, moderní vědci zjistili, že obsahuje přes dvě stovky blahodárných složek. Nápoje s příměsí aloe vera pomáhají s pročišťováním jater, ledvin i střev. Vyhnout by se jí však měly těhotné a kojící ženy.

Autor: Hana Soukupová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video