Geocaching aneb výpravy za poklady | e15.cz

Geocaching aneb výpravy za poklady

Mirka Bittová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pro milovníky dobrodružství, cestování a řešení hádanek máme tip na využití volného času. Zapojte se do celosvětově rozšířené hry s názvem geocaching.   

Celý systém hry je založen na hledání ukrytých krabiček neboli kešek (z anglického slova caches=skrýš) pomocí navigace GPS (překládáno jako globální navigační systém).

Skrýše, kešky, poklady


Jejich umístění je nadefinováno pomocí současnic, které jsou uveřejněny na internetové adrese www.geocaching.com. Kromě souřadnic se na těchto stránkách dozvíte bližší informace o místě, kde je schránka schovaná, najdete tu potřebné informace pro její hledání, fotky nebo nápovědy pro její snazší nalezení. Tato webová stránka slouží také jako výchozí bod pro všechny začínající i zkušené hledače. Na svých vytvořených účtech si zaznamenáváte, jaké poklady jste si již ulovili a můžete se srovnávat s ostatními. Jestliže jste již teď dostali chuť dozvědět se více, můžete se začíst na české verzi stránek www.geocaching.cz.

Původ má geocaching ve Spojených státech amerických. Když americká vláda v květnu roku 2000 vypnula záměrnou chybu vojenského naváděcího systému GPS, upravila tím přesnost družicemi udávaných souřadnic z desítek na jednotky metrů. První nápad, jak toho využít, měl pravděpodobně jistý Dave Ulmer, který umístil tajnou schránku na neznámé místo a souřadnice zadal na internet. Kdo schránku našel, mohl si z ní něco vzít a něco do ní vložit. Akce měla obrovský úspěch, kešky se začaly rozrůstat jako houby po dešti a dnes jich je na světě více jak 750 000.

Autor: Ženy - E15


V naší zemi je v současné době takto ukryto téměř 12 000 pokladů. Každá schovaná schránka má svého správce, který hlídá její obsah. Nejčastěji se kešky ukrývají na historicky, přírodně či kulturně zajímavá místa. Aniž to pak třeba tušíte, je ve vašem okolí takovýchto pokladů určitě ukryto hned několik. Schovávají se na všemožná místa ve městech, v lesích, pro náročnější hledače pak například pod vodní hladinu či vysoko do skal.

U každé kešky je také vždy uvedena její obtížnost hledání. Klasické kešky najdete přímo pomocí zadaných souřadnic, multi-kešky vás pak provedou po více místech, kde si budete muset najít informace, potřebné pro výsledný výpočet hledaných souřadnic a mystery kešky objevíte, když pro zjištění hledaných souřadnic vyřešíte záhadné hlavolamy či jiné rébusy.

Výzva pro vaše děti ke společným výletům


Ukryté schránky mohou mít různou velikost od krabičky na kinofilm či Tic-Tac až po umělohmotné dózy pro uchovávání jídla či podobné plastové obaly. V každé kešce je umístěný notýsek nebo smotek papíru, tzv. logbook, do kterého se každý, kdo poklad najde, zapíše. Kromě logbooku může krabička obsahovat také malé předměty, jako například různé postavičky z Kindervajíček, samolepky, pastelky či jiné drobnosti, které si může úspěšný nálezce vzít nebo vyměnit za jiné. Jakmile svůj první poklad najdete a zapíšete se, svůj úspěšný odlov zaregistrujete také na svůj internetový účet a honba za poklady začíná.

Autor: Ženy - E15


Speciálními předměty, se kterými se můžete ve schránkách setkat jsou tzv. travelbugs (štítky na řetízku) nebo geocoins (mince). Jedná se o putovní předměty s vyraženými kódy, které si při nálezu v pokladu nemůžete ponechat. Stručně řečeno je můžete vyzvednout, ale podle instrukcí je pak musíte poslat dál, vložit do jiné kešky. Nalezení těchto předmětů se pak speciálně registruje v sekci zvané Trackables (trasovatelné předměty).

Svou schránku s pokladem, travelbug nebo geocoin si může založit každý, kdo splní určité podmínky a pravidla hry, která jsou blíže popsána na výše zmíněných internetových adresách.

S klasickou mapou nebo navigací?


Přestože se kešky dají díky nápovědám hledat také pouze s pomocí klasické papírové mapy, pokud se pro geocaching nadchnete, pořízení navigačního přístroje se pravděpodobně nevyhnete. Počáteční investice je sice v řádech několika tisíců korun, ale výhodu vlastnit navigaci při svých toulkách jistě oceníte.

Celým smyslem této netradiční hry, kde vítězem se stává každý, kdo hledaný poklad najde, je zejména snaha objevit co nejvíce schránek, řešit zapeklité hádanky, rébusy a početní úlohy, poznávat historii významných míst a objektů a potkávat nové, stejně nadšené lidmi. Navíc jsou ukryté poklady skvělou motivací, jak vylákat vaše děti na zajímavý výlet.

Autor: Mirka Bittová
26. 3. 2009

Autor: Mirka Bittová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video