Goji -kustovnice čínská | e15.cz

Goji -kustovnice čínská

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V rámci naší rubriky Zdravá výživa si budeme představovat i ty méně známé potraviny, které jsou však velmi prospěšné a dnes už i běžně k sehnání. 

Goji jsou plody kustovnice čínské (lycium chinensis), což je trnitý keř s převislými větvemi, který kvete drobnými fialovými kvítky. Goji jsou jasně červené bobule na dlouhých stopkách, chutí připomínají něco mezi brusinkou, třešní a šípkem. Dnes jsou běžně k dostání v prodejnách zdravé výživy v sušené a nesířené formě.

Goji obsahují 18 druhů aminokyselin, včetně všech osmi esenciálních aminokyselin, 21 stopových prvků jako zinek, železo, měď, vápník, selen, fosfor a germanium, patří k nejbohatším zdrojem karotenoidů ze všech známých rostlin na Zemi. Mají více vitaminu C než pomeranče, obsahují také vitamíny B1, B2, B6 a E.

Účinky na organismus:
- působí proti rakovinovým buňkám
- odstraňují volné radikály
- posilují imunitní systém
- posilují játra a ledviny
- vyživují krev
- zlepšují zrakovou ostrost
- pomáhají při impotenci
- využívají se při léčbě lupénky
- snižují krevní tlak
- mají afrodiziakální vlastnosti
- zlepšují paměť

Goji jsou přirozeným zdrojem energie pro sportovce, těžce pracující, oslabené, nemocné a starší lidi. Podporují dlouhověkost, chrání buňky před volnými radikály slunečním zářením, čímž zpomalují stárnutí kůže a těla. Zlepšují činnost střev a metabolismus tuků, příznivě působí na menstruační cyklus, pomáhají při podrážděnosti a nervozitě. Omezují bolest hlavy, snižují cholesterol, zlepšují pevnost nehtů, zánět spojivek, rozmazané a slabé vidění, světloplachost a šeroslepost.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video