Gynekologické vyšetření | e15.cz

Gynekologické vyšetření

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mnoho žen dnes stále ještě podceňuje význam preventivních gynekologických prohlídek, přitom právě ony mohou včas odhalit spoustu problémů. V čem vyšetření spočívá.

Gynekologické vyšetření je prevencí gynekologických onemocnění a provádí se většinou jednou do roka. Měla by ho absolvovat každá žena od doby, kdy začíná pohlavně žít, nejpozději od dvacátého roku života. Prohlídka pomáhá odhalit závažná ženská onemocnění v ranném stadiu, například nádory děložního čípku.

Součástí vyšetření je zjištění anamnézy a samotné gynekologické vyšetření, které se skládá z aspekce (prohlédnutí) zevních rodidel, z vyšetření v zrcadlech, z palpačního (pohmatového) vyšetření, eventuálně i z vyšetření per rektum-rektální (přes konečník) a často také vyšetření ultrazvukem.

Anamnesa jsou údaje  z pacientčina života, které by mohly ovlivnit její zdravotní stav. Lékař zjistí informace o onemocnění rodičů a sourozenců, dále se ptá na prodělané nemoci, gynekologické problémy, operace, porody, alergie a další potíže, zjistí, že zda je žena kuřačka a jaké bylo datum poslední menstruace.

Vyšetření v zrcadlech sestává v zavádění gynekologických zrcadel do pochvy, což umožňuje prohlédnout poševní stěnu a děložní čípek. Toto vyšetření může odhalit zánět pochvy a děložního čípku, nádory, poranění, jizvy, hodnotit vzhled sekretu a intenzitu krvácení. Zrcadla umožní odebírat vzorky pro cytologické, bakteriologické nebo histologické vyšetření tím, že lékař setře vatovou štětičkou povrch čípku, pochvy nebo zevních rodidel a přenese ho na sklíčko, které se pak zkoumá v laboratoři pod mikroskopem.

Palpační vyšetření se provádí dvěma prsty jedné ruky zavedenými do pochvy a prsty druhé ruky prohmatávající podbřišek. To umožňuje zjistit stav, velikost, tvar a uložení  dělohy, vejcovodů, vaječníků. Prohlídku může ztížit plný močový měchýř, žena by měla být před vyšetřením vymočená.

Rektální vyšetření (prováděné přes konečník) se používá v dětské gynekologii, u panen nebo u žen při podezření na nádorové onemocnění v malé pánvi a pro lepší posouzení patologických procesů na děložním hrdle, děložních vazech a zadní děložní stěně.

Ultrazvukové vyšetření může poukázat na podezřelé nálezy v oblasti malé pánve. V gynekologii se provádí přes břišní stěnu nebo přes pochvu sondou.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video