Hluchavka objímavá (Lamium amplexicaule) | e15.cz

Hluchavka objímavá (Lamium amplexicaule)

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Léčivé bylinky by neměly chybět v žádné domácí přírodní lékárničce.

Čeleď
Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

Rod
Rod Lamium zahrnuje přibližně 40 druhů, které rostou v Evropě, severní Africe a v Asii, některé druhy byly zavlečeny i na další kontinenty.

Popis
Jednoletá 5 až 30 cm vysoká. Lodyha vystoupavá nebo přímá, obvykle odspodu větvená. Listy okrouhle ledvinovité, na okraji vroubkované, dolní řapíkaté, horní listy a listeny přisedlé a poloobjímavé. Lichopřesleny 6 až 10květé, květy přisedlé, 1 až 2 cm dlouhé, růžovo purpurové, růžové nebo vzácně bílé, korunní trubka rovná. Květy zůstávají často uzavřené (kleistogamické). Kvete v III až IX.

Autor: Ženy - E15
Stanoviště
Pole, zahrady, vinice, rumiště, suché stráně, na půdách suchých nebo střídavě vlhkých, hlinitých až kamenitých, minerálních, výživných, humózních.

Rozšíření
V ČR dosti hojně od nížin po nižší polohy pahorkatin, ve vyšších polohách řidčeji nebo chybí (max. asi 1000 m n.m.). Celkově roste v téměř celé Evropě, na severu po Skotsko a sever Skandinávie, na jihu po Středomoří, Kanárské ostrovy a severozápad Afriky, na východě po střední Volhu, izolovaně v Malé Asii, v Iráku, na Kavkaze a v horách Turecka a Íránu, druhotně v Severní i Jižní Americe, v Grónsku, na Islandu a vzácně i v Austrálii.

Uvedeno ve spolupráci s http://botanika.wendys.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video