Hmyzí bodnutí - co na ně pomáhá | e15.cz

Hmyzí bodnutí - co na ně pomáhá

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letošní deštivé léto přeje nepříjemnému hmyzu, který nejenže obtěžuje, ale může způsobit nemalé zdravotní komplikace.

V létě vás může hmyz pořádně potrápit. Běžné pokousání způsobené komáry sice nepříjemně svědí, ale alergii nezpůsobuje. Mnohem horší reakce vyvolává bodnutí včely nebo sršně. Štípnutí nebo kousnutí hmyzem má za následek lokální svědění, zarudnutí a otok.

Nepříjemné pocity můžete zmírnit zinkovou mastí nebo lékárenským alkoholem. Po štípnutí včelou, vosou nebo sršněm se pokuste co nejdříve vytáhnout z rány žihadlo a následně sledujte, zda se u postiženého nerozvíjejí příznaky anafylaktického šoku

Jak odstranit žihadlo?

Místo, kde vás hmyz štípl, vydezinfikujte. Žihadlo následně podeberte nehtem nebo hrotem nože a snažte se ho opatrně vytlačit. Ale pozor! Nesmíte stisknout jedový váček. Ránu pak zchlaďte ledem nebo studenou vodou.

Na zmírnění svědění použijte přípravky s obsahem antihistaminik (například Fenistil), případně přírodní oleje s antiseptickým účinkem. Účinný je Tea Tree Oil z australského čajovníku, který běžně proti obtížnému hmyzu používají členové expedic do exotických končin.

Když jde o život ...

Po opakovaném bodnutí se pravděpodobnost kožní reakce zvyšuje. Takže i když vám v minulosti nějaké to komáří bodnutí nedělalo starosti, nyní se může projevit alergie otokem nebo vyrážkou, ale i bušením srdce a bolestmi hlavy.

Někteří lidé jsou na kousnutí hmyzem velmi citliví a může se u nich objevit takzvaný anafylaktický šok. Typickým příznakem je dušení, na které mohou i zemřít. Pokud se u někoho tyto příznaky objeví, na nic nečekejte a okamžitě volejte první pomoc. Pokud nevíte, jak postiženému pomoci, operátorka vás bude telefonicky instruovat, co do příjezdu záchranné služby máte dělat.

Dalším případem smrtelného ohrožení je, když vás například píchne vosa do oblasti jazyka, tváře nebo krku. Pokud je následný otok jen mírný, nemusíte volat doktora. Jako první pomoc pomůže cucat kostku ledu nebo jazyk chladit studenou lžící. U dětí nebudeme v tomto případě riskovat a urychleně je dopravíme k lékaři.

Chladit, mazat, nedráždit

Zklidňující gely, masti, tyčinky nebo krémy jsou v lékárnách dostupné v různých baleních. Roll on nebo pero se zklidňujícím účinkem pro okamžitou úlevu po komářím či jiném hmyzím bodnutí, se vejdou pohodlně do kapsy a můžete je mít na cestách kdykoliv k dispozici.

Nabídka přípravků zahrnuje širokou škálu účinnosti při poštípání komárem, ovády, včelou či muchničkami. Všechny mají adstringentní, chladivé a antiseptické účinky a zabraňují narůstání otoku. Použití je velmi snadné a aplikaci zvládnou i menší děti. Na tábor je můžete vybavit nejlépe či roll onem, který se nevylije a dítě je může mít stále u sebe.

Rady našich babiček

Nějaký ten štípanec naši předkové příliš neřešili. Jednoduše úlevu od bolesti či svědění našli v přírodě či domácnosti. Na zklidnění otoku se používal ocet, bolest po včelím či vosím žihadle se mírnila přiložením plátku cibule nebo rozdrceného listu jitrocele kopinatého či šalvěje.

5 tipů prevence

  • Nedrážděte hmyz rychlými pohyby.
  • Nenoste výrazně barevné oblečení. Vosy a včely by si vás mohli splést s loukou.
  • Dříve, než začnete pít nebo jíst, zkontrolujte, zda nemá vosa podobné chutě jako vy.
  • Odpadky v blízkosti domu či v kempu skladujte v krytých nádobách!
  • Neprocházejte se po trávě a v přírodě bosí.
  • Pokud máte nepříjemné reakce na bodnutí zajděte co nejdříve k alergologovi a dejte si udělat testy. Pokud se alergie potvrdí, lékař by vám měl předepsat léky ze skupiny antihistaminik.
Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video