Homeopatické řešení letních infekcí

Nejčastějším problémem letního období bývají, zejména u dětí, průjmy a zvracení, které mohou nejen pokazit společnou dovolenou, ale mnohdy představují i riziko dehydratace a vážných zdravotních komplikací.
Homeopatické řešení letních infekcí
21.8.2013 8:00 |

Vyvolávajícím činitelem zdravotních obtíží tohoto typu může být kromě bakteriální či virové infekce i nadměrná konzumace ovoce či grilovaného masa na letní párty, ale také přeslunění nebo návštěva exotických zemí, kdy nejsme adaptováni na místní bakterie (proto se tam také například nedoporučuje požívání vody z kohoutku).

Do lékárničky na průjmy

 • Pokud se vydáváme do vzdálených krajin, je dobré mít ve výbavě lék Oscillococcinum (jako prevenci průjmů, pro posílení imunitního systému a snazší adaptaci na jinou bakteriální flóru). V Egyptě a podobných zemích podáváme 1x denně 1 dávku (jednou dávkou se rozumí jedna tubička léku), v méně náročných krajinách stačí jedna dávka 3x týdně.
 • Při léčbě průjmových onemocnění podáváme vždy lék China rubra 9 CH (5 granulí 4x denně jako prevenci dehydratace a únavy při ztrátě tekutin) a dále Arsenicum album 9 CH (5 granulí při každé stolici, je-li pálivá, vodnatá, výrazně páchnoucí a průjem nastal po požití ne příliš čerstvého jídla).
 • V případě opakovaných průjmů s velkou ztrátou tekutin, opakovaného zvracení, horečky či pocení podáváme lék China 9 CH rozpuštěný ve vodě (5 granulí do 2 dl vody), každou hodinu jednu „kávovou“ lžičku (roztok vždy před každým napitím zamícháme nekovovou lžičkou).
 • Průjem, který je vyvolaný požitím velkého množství ovoce nebo zeleniny, vyžaduje podávání léku Podophylum 9 CH, 5 granulí po každé stolici (je pouze na lékařský předpis).
 • Vodnatá stolice může pacienta trápit i z důvodu trémy před nebo při cestování, případně z nadměrného požívání sladkostí. V tomto případě podávejte lék Argentum nitricum 15 CH, 5 granulí 3x denně nebo jednu dávku po každé stolici.
 • Při masivním průjmu s příměsí krve a hlenu ve stolici podáváme lék Mercurius solubilis 9 CH, po každé stolici 5 granulí (samozřejmě v kombinaci s lékem China, aby organismus byl schopen udržet v těle vodu). Je-li ve stolici příměs krve, jedná se většinou o závažnější onemocnění (například salmonelózu). Proto je vhodné navštívit lékaře a provést vyšetření stolice. Při průjmovém onemocnění nebo zvracení u malého dítěte je návštěva lékaře nezbytná!

V případě zvracení

 • Trápí-li pacienta nevolnost a zvracení, podáváme lék Ipacacuanha (Ipeca) 9 CH v roztoku po lžičkách následně po každém zvracení (5 granulí léku na 2 dl vody).
 • Zvrací-li pacient i po sebemenší dávce tekutin, přidáme do stejného roztoku lék Phosphorus 9 CH, 5 granulí, a kostky ledu. Tato kombinace velmi rychle zvracení zastaví.
 • Užitečným lékem je Nux vomica 9 CH. Můžeme ho podávat v případě nevolností, zvracení, těžkého žaludku, po přejedení nebo při alergické reakci na jídlo, v dávce 5 granulí 4x denně.
 • Jestliže má pacient průjem, zvrací, je mu na omdlení, studeně se potí a k tomu má bolesti břicha, podejte rozhodně lék Veratrum album 9 CH, co 10 minut 5 granulí až do zlepšení stavu, nebo podávejte lék v roztoku (viz výše). Uvedený lék má skvělý účinek i u stavů, kdy pacient většinou končí na infuzní léčbě. Pokud se stav po podání léku do 30 minut nezlepší, vyhledejte lékaře.
 • Trpí-li vaše dítě tzv. acetonemickým zvracením (Z cyklicky se opakujícím), přidejte do stejného roztoku lék Lycopodium 9 CH, 5 granulí. Samozřejmě ani u zvracení nezapomínáme na nutnost podávání léku China 9 CH, 4x denně 5 granulí. Pokud se však stav pacienta během 2 hodin výrazně nezlepší, je nutné navštívit lékaře!
 • Stane-li se, že dítě nebo dospělý zvrací po přejedení a má bíle povleklý jazyk, podávejte lék Antimonium crudum 9 CH, po každém zvracení 5 granulí až do normalizace stavu.
 • Problém s nevolností, zvracením a bolestí hlavy můžete mít také po přeslunění. V tomto případě je samozřejmě vhodné organismus chladit, pít velké množství čisté vody (při pocení mírně osolené) a k tomu užívat léky Gelsemium 15 CH, každou hodinu 5 granulí, a Ipeca 9 CH, 5 granulí každou hodinu. Dojde-li ke zrudnutí kůže po nadměrném opalování, přidejte lék Belladonna 9 CH, každou hodinu 5 granulí. Jestliže se bolest hlavy během několika hodin nezlepší, rovněž vyhledejte lékaře.

Věřím, že s homeopatickými léky prožijete krásné, bezproblémové léto…


Článek je převzat z časopisu Moje zdraví.

Autor článku: MUDr. Kateřina Formánková
Zdroj: Moje zdraví

Komentáře

Anonym | 22.8.2013 07:36

MUDr Kateřna Formánková je... ani to nemůžu napsat, aby mne nezažalovala, protože dnes se přemnožili právníci a některý by si dal tu práci, aby přesvědčil soudce, že paní doktorka doznala mým nepromyšleným prohlášením nějakou újmu, přestože je nad slunce jasnější, že propaguje preparáty, které jsou jen slisovanou sádrou. A jestli opravdu sama věří v medicínské účinky toho, co propaguje, a nědělá to jen pro prachy z provizí od výrobců, pak je tak jednoduchá, že by jí měl být odebrán titul, protože aby takový člověk léčil lidi, je velice rizikové.

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění