Homeopatické řešení letních infekcí | e15.cz

Homeopatické řešení letních infekcí

ZDROJ: Ženy - E15

MUDr. Kateřina Formánková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejčastějším problémem letního období bývají, zejména u dětí, průjmy a zvracení, které mohou nejen pokazit společnou dovolenou, ale mnohdy představují i riziko dehydratace a vážných zdravotních komplikací.

Vyvolávajícím činitelem zdravotních obtíží tohoto typu může být kromě bakteriální či virové infekce i nadměrná konzumace ovoce či grilovaného masa na letní párty, ale také přeslunění nebo návštěva exotických zemí, kdy nejsme adaptováni na místní bakterie (proto se tam také například nedoporučuje požívání vody z kohoutku).

Do lékárničky na průjmy

 • Pokud se vydáváme do vzdálených krajin, je dobré mít ve výbavě lék Oscillococcinum (jako prevenci průjmů, pro posílení imunitního systému a snazší adaptaci na jinou bakteriální flóru). V Egyptě a podobných zemích podáváme 1x denně 1 dávku (jednou dávkou se rozumí jedna tubička léku), v méně náročných krajinách stačí jedna dávka 3x týdně.
 • Při léčbě průjmových onemocnění podáváme vždy lék China rubra 9 CH (5 granulí 4x denně jako prevenci dehydratace a únavy při ztrátě tekutin) a dále Arsenicum album 9 CH (5 granulí při každé stolici, je-li pálivá, vodnatá, výrazně páchnoucí a průjem nastal po požití ne příliš čerstvého jídla).
 • V případě opakovaných průjmů s velkou ztrátou tekutin, opakovaného zvracení, horečky či pocení podáváme lék China 9 CH rozpuštěný ve vodě (5 granulí do 2 dl vody), každou hodinu jednu „kávovou“ lžičku (roztok vždy před každým napitím zamícháme nekovovou lžičkou).
 • Průjem, který je vyvolaný požitím velkého množství ovoce nebo zeleniny, vyžaduje podávání léku Podophylum 9 CH, 5 granulí po každé stolici (je pouze na lékařský předpis).
 • Vodnatá stolice může pacienta trápit i z důvodu trémy před nebo při cestování, případně z nadměrného požívání sladkostí. V tomto případě podávejte lék Argentum nitricum 15 CH, 5 granulí 3x denně nebo jednu dávku po každé stolici.
 • Při masivním průjmu s příměsí krve a hlenu ve stolici podáváme lék Mercurius solubilis 9 CH, po každé stolici 5 granulí (samozřejmě v kombinaci s lékem China, aby organismus byl schopen udržet v těle vodu). Je-li ve stolici příměs krve, jedná se většinou o závažnější onemocnění (například salmonelózu). Proto je vhodné navštívit lékaře a provést vyšetření stolice. Při průjmovém onemocnění nebo zvracení u malého dítěte je návštěva lékaře nezbytná!

V případě zvracení

 • Trápí-li pacienta nevolnost a zvracení, podáváme lék Ipacacuanha (Ipeca) 9 CH v roztoku po lžičkách následně po každém zvracení (5 granulí léku na 2 dl vody).
 • Zvrací-li pacient i po sebemenší dávce tekutin, přidáme do stejného roztoku lék Phosphorus 9 CH, 5 granulí, a kostky ledu. Tato kombinace velmi rychle zvracení zastaví.
 • Užitečným lékem je Nux vomica 9 CH. Můžeme ho podávat v případě nevolností, zvracení, těžkého žaludku, po přejedení nebo při alergické reakci na jídlo, v dávce 5 granulí 4x denně.
 • Jestliže má pacient průjem, zvrací, je mu na omdlení, studeně se potí a k tomu má bolesti břicha, podejte rozhodně lék Veratrum album 9 CH, co 10 minut 5 granulí až do zlepšení stavu, nebo podávejte lék v roztoku (viz výše). Uvedený lék má skvělý účinek i u stavů, kdy pacient většinou končí na infuzní léčbě. Pokud se stav po podání léku do 30 minut nezlepší, vyhledejte lékaře.
 • Trpí-li vaše dítě tzv. acetonemickým zvracením (Z cyklicky se opakujícím), přidejte do stejného roztoku lék Lycopodium 9 CH, 5 granulí. Samozřejmě ani u zvracení nezapomínáme na nutnost podávání léku China 9 CH, 4x denně 5 granulí. Pokud se však stav pacienta během 2 hodin výrazně nezlepší, je nutné navštívit lékaře!
 • Stane-li se, že dítě nebo dospělý zvrací po přejedení a má bíle povleklý jazyk, podávejte lék Antimonium crudum 9 CH, po každém zvracení 5 granulí až do normalizace stavu.
 • Problém s nevolností, zvracením a bolestí hlavy můžete mít také po přeslunění. V tomto případě je samozřejmě vhodné organismus chladit, pít velké množství čisté vody (při pocení mírně osolené) a k tomu užívat léky Gelsemium 15 CH, každou hodinu 5 granulí, a Ipeca 9 CH, 5 granulí každou hodinu. Dojde-li ke zrudnutí kůže po nadměrném opalování, přidejte lék Belladonna 9 CH, každou hodinu 5 granulí. Jestliže se bolest hlavy během několika hodin nezlepší, rovněž vyhledejte lékaře.

Věřím, že s homeopatickými léky prožijete krásné, bezproblémové léto…

Článek je převzat z časopisu Moje zdraví.

Autor: MUDr. Kateřina Formánková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery