Homeopatie, nebo antibiotika? Co je lepší pro vaše zdraví? | e15.cz

Homeopatie, nebo antibiotika? Co je lepší pro vaše zdraví?

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Co podle vás zatěžuje organizmus více: klasická léčba antibiotiky nebo homeopatické léky a přípravky na přírodní bázi?

Léčba, jíž se začíná dostávat uznání

Není to tak dávno, co lékaři léčící klasickou medicínou nahlíželi na kolegy provozující homeopatii v praxi, jako na šamany a téměř podvodníky. Čas dal za pravdu homeopatům a lékařská komora vzala alternativní léčbu na milost.

Homeopatie je způsob léčby prosazující zásadu, že velmi malé dávky léčiv (až na molekulární úrovni) povzbuzují organizmus k tomu, aby vyburcoval své vlastní síly a schopnosti v boji s nemocí. Podle odborníků na homeopatii velké dávky klasických léčiv organizmus ochromují a zatěžují.

Klasická léčba – alopatie – je oficiální medicína provozovaná v praxi lékařem praktickým, nebo odborným. Léky se podávají ve větším množství a jejich účinnost vychází ze zásady, že „opačné se léčí opačným“: na zácpu pak dostanete projímadla, na zvýšenou teplotu léky snižující horečku, na překyselený žaludek zásaditou sůl.

Antibiotika jsou beze sporu léčiva, která zachraňují životy, ne vždy se ale hodí třeba pro malé děti. Případů, kdy užívají tyto léky i několikatýdenní kojenci je bezpočet, a v těle se tak už od útlého věku potlačuje přirozená obranyschopnost. Opakovaná léčba pak vede k tomu, že i vyšší dávky antibiotik jsou neúčinné.

Jak vlastně homeopatie funguje?

Protiargumentem všech odpůrců homeopativní léčby bylo, že neexistují podložené a měřitelné studie podávaných léků v souvislosti s výsledky léčby. Postupem času se objevily studie (hlavně v zahraniční odborné literatuře) dokazující, že výsledky homeopatické léčby jsou srovnatelné s výsledky klasické medicíny.

Homeopatie, stejně tak jako akupunktura a čínská medicína, je prokazatelně účinnou a šetrnou alternativní léčbou. V homeopatii je uplatňován celostní přístup k potížím pacienta, to znamená, že kromě tělesných potíží se vyšetří i mentální a emoční stav a konstituce nemocného (například jak reaguje na teplo, jak snáší různé druhy léčby a podobně).

Pro koho a kdy je homeopatická léčba vhodná?

Protože jde o vysoce šetrný způsob léčby na přírodní bázi, je tato léčba vhodná i pro děti útlého věku. Někteří pediatři se na homeopatii specializují a dosahují velmi dobrých výsledků například při léčbě atopického ekzému. Léky nevyvolávají závislost a nemají vedlejší účinky.

Důležité je vyšetření u specialisty (i když některé léky jsou volně prodejné – na chřipku, nachlazení, rýmu a podobně) – připravte se na to, že prohlídka trvá podstatně déle než obvyklé vyšetření, nejméně hodinu. Zaplatíte za ni obvykle od čtyř do sedmi set korun, následná kontrola po skončené léčbě přijde zhruba na stejné peníze.

Lékař vám ale vypracuje individuální léčebný plán „šitý na míru“ vaší osobě. Léky se užívají při akutních onemocněních denně do vyléčení, u dlouhodobých potíží (chronické problémy) se léky berou podle schématu vypracovaného homeopatem. Může se stát, že léky budete brát několik dnů, pak se dávkování změní, nebo vynechá užívání a opět se v léčbě pokračuje podle plánu.

Velmi dobře na homeopatické léky reagují pacienti s ekzémy (již zmíněný postrach dětí i rodičů atopický ekzém se dá vyléčit), v pediatrii vůbec jde o nezatěžující léčbu a děti ji velice dobře snáší, výborné výsledky má homeopatická léčba i ve stomatologii.

Ruku v ruce s klasickou léčbou

Bylo by chybou odvrátit se úplně od klasické léčby, homeopatie zůstává alternativní medicínou a doplňuje alopatii. Obyčejná rýma je pokaždé jiná, někdy spojená se zánětem, na bakteriální angínu zaberou také lépe antibiotika.

Homeopatie jako doplňková léčba má k výběru přes čtrnáct tisíc léků na všemožné neduhy, volně prodejné léky pořídíte v každé lékárně, kde vám i poradí pro vás vhodný preparát.

Kombinace obou způsobů léčby – alopatie a homeopatie – vede často k rychlejšímu zlepšení stavu i u vážných nemocí. Máte-li zájem o bližší a podrobnější informace, vyhledejte certifikovaného odborníka ve vašem okolí a poraďte se s ním o možnostech vhodných pro léčbu vašich potíží.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video