Homeopatie nebo léky? | e15.cz

Homeopatie nebo léky?

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Téma, které rozděluje lidi na dva tábory. Homeopatie. Jedni ji nazývají spolehlivou a šetrnou metodou, druzí tvrdí, že jde o výmysl. Kde se vlastně vzala, jak léčí a jaké nemoci?

Homeopatie představuje v současné době ve světě nejrozšířenější metodu „alternativní“ léčby. Má dvě stě let starou historii. V České republice se homeopatie výrazně začala hlásit o slovo až po roce 1989, do té doby byl dovoz homeopatických léků zakázán komunistickým režimem.

LÉČBA Z PŘÍRODY

Homeopatie je léčebná metoda, při níž se používají pouze přírodní prostředky – homeopatické léky. Jde tedy o velice šetrný způsob léčby. Jde také o celostní léčbu – na rozdíl od klasické medicíny se léčí pacient jako celek. Touto metodou se navíc léčí příčina, podstata onemocnění a problému,“ představuje tento alternativní způsob léčby homeopatka Barbora Mašková. Řada homeopatů jsou lékaři, kteří po studiu klasické medicíny absolvovali některou školu klinické homeopatie. Homeopatem se ovšem může stát i člověk bez klasického lékařského vzdělání – stačí absolvovat některou z homeopatických škol a po získání potřebné praxe složit závěrečné zkoušky. Většina homeopatů při diagnostice využívá trošku jiné přístupy. V homeopatii jde o už zmíněný takzvaný celostní přístup. Vyšetření může trvat i hodinu a lékař se pídí po všech zdravotních obtížích, které by mohly s daným problémem souviset. Homeopat také zjišťuje mentální emoční stav pacienta a obecné rysy jeho konstituce, například jak snáší horko a zimu, co mu chutná a podobně.

JAK LÉČÍ HOMEOPATIE?

Dlouhodobě se potýkáte s příšernou bolestí hlavy a nevíte, co s tím. Rozhodla jste se dát šanci homeopatii. Co vás čeká? Homeopat nejprve zjistí co nejvíce informací o vaší bolesti hlavy. Poté se bude zajímat i o to, máte-li nějaké zdravotní potíže jak po fyzické, tak i po psychické stránce, a to i v minulosti. Na základě těchto zjištění pak bude hledat nejvhodnější a nejúčinnější lék na tuto konkrétní bolest hlavy. Je tedy možné říct, že přijde-li za homeopatem pět různých pacientů s bolestí hlavy, každý si bude odnášet domů jiný homeopatický lék, přesně pokrývající jeho individuální zdravotní stav. Pojmem „homeopatické léky“ označuje tento alternativní způsob léčby prostředky převážně z rostlinné a minerální říše vyrobené speciální metodou ředění. V roce 2008 dostal Nobelovu cenu virolog Luc Montagnier, jehož práce mimo jiné odhalují, jak si za pomoci elektromagnetických signálů předávají informace patogenní bakterie a DNA organismu. Což jsou zřejmě právě ty mechanismy, díky nimž homeopatika fungovat mohou – tvrdí někteří. Jiní to považují za absolutní nesmysl.

JAK FUNGUJÍ?

„Budiž objektivně řečeno, že v současné době nemůže nikdo seriózně tvrdit, že zná vysvětlení principu fungování homeopatik,“ říká internista Tomáš Janíček, místopředseda Rady Homeopatické lékařské asociace. Co je vlastně o homeopatických lécích dosud známo? Podle Tomáše Janíčka při léčbě bezesporu funguje tzv. placebo efekt, tedy víra v účinnost léčiva. Na rozdíl od „klasických“ léků však homeopatika nemají účinek chemický, ale fyzikální – informační. Z tohoto rozdílu pak vyplývají jejich základní výhody: nemohou pacienta v žádné dávce otrávit ani mu způsobit nežádoucí vedlejší účinky. Nevzniká na ně, jako u jiných chemických látek, tolerance ani naopak návyk způsobující abstinenční příznaky. „Homeopatika díky vysokému ředění při procesu výroby tzv. dynamizací (přenášením vlastností původní látky na nosič) nemohou ani alergizovat. To je v období nárůstu alergií na pyly, potraviny, ale i na léky také velmi cenné. Stručně řečeno, homeopatie není kouzlení, takže nemusí být v konkrétním případě účinná, ale jistojistě nemůže pacientovi ublížit. To je zejména u těhotných, u dětí, těžkých alergiků a lidí s oslabenými orgány obrovská výhoda. A dodržovat prastaré lékařské pravidlo – především nikdy neškodit – by mělo být v dnešní době zásadní,“ říká Tomáš Janíček.

HOMEOPATIKA, NEBO LÉKY?

„Za podstatné považuji uvědomit si limity homeopatických metod a při léčbě se zaměřit na funkční potíže ve stadiu bez závažných změn orgánů. Tam je šance na vyléčení největší. Jde tedy o to, kdy se lidé rozhodnou něco s potížemi dělat. Bohužel jen malá část z nich přichází včas,“ říká Tomáš Janíček a pokračuje: „Protože doménou homeopatických metod je oblast psychosomatických nemocí, je důležité, aby těmito metodami léčili lékaři vědomí si omezení možností homeopatie, a to zejména u závažných onemocnění, jako jsou zhoubné nádory, AIDS a jiné závažné poruchy obranyschopnosti, psychotické stavy, náhlé příhody stěny břišní a podobně.“ To podle něj neznamená, že coby homeopat nemůže pomoci člověku s rakovinou od nevolností spojených s chemoterapií, ovšem neléčí primárně rakovinu, ale přidružený funkční problém. Při dodržování těchto omezení dosahují homeopati obdobných výsledků jako jejich kolegové v klasické medicíně – v případě Tomáše Janíčka je to údajně zhruba 10 % dlouhodobě vyléčených, 60 % zlepšených případů, 7 % bez efektu a 23 % nehodnotitelných – tedy takových pacientů, kteří nedali zprávu o účinku léčby.

KDE HLEDAT DALŠÍ INFORMACE O HOMEOPATII: – stránky Homeopatické lékařské asociace určené pro širokou veřejnost, najdete tady rady lékařů i zkušenosti pacientů – obsahuje podrobné informace o homeopatii a o jejích způsobech léčby – webové stránky britské lékárny Helios, kde je možné objednat homeopatické léky – prezentace České komory klasické homeopatie, která vám pomůže najít homeopata přímo ve vašem okolí

NAPŘÍČ MEDICÍNOU

Homeopatické přípravky se používají napříč mnoha lékařskými obory, jako je alergologie, gynekologie, pediatrie nebo stomatologie. „Nejvíc případů (a zároveň těch úspěšných) je v mé vlastní praxi u poruchy obranyschopnosti, projevující se opakovanými infekcemi a únavou. Dále jsou to případy kožních ekzémů, bolestí hlavy, onemocnění pohybového aparátu a s tím často spojených reaktivních depresí, obav, poruch spánku. Poslední dobou mi v praxi přibývá také dětí s ADHD syndromem neboli poruchou pozornosti provázenou hyperaktivitou. Obecně vzato léčím častěji děti, protože ty reagují na homeopatickou léčbu nejlépe. Po nich následují ženy, naopak s muži bývá často problém,“ říká Tomáš Janíček. Ačkoli postavení homeopatie se za posledních několik let velmi zlepšilo, čeští lékaři o ní pořád mluví víceméně neradi. Výrazně lepší reputaci má tento způsob léčby na západ od našich hranic, především v Německu. V tamních nemocnicích je používání homeopatie poměrně časté. Nejvíc na dětských klinikách a na onkologii. Tým homeopatů funguje na klinikách v Německu jako hasiči. Kolegové z nejrůznějších oddělení je volají ke konzultacím, když klasická medicína nepomáhá. Bohužel o tom si u nás můžeme zatím nechat jenom zdát…

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video