Hormony mládí a štěstí z přírodních zdrojů – melatonin | e15.cz

Hormony mládí a štěstí z přírodních zdrojů – melatonin

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Melatonin je molekula stará tři miliardy let. Patří do skupiny antioxidantů, které chrání buňky před poškozením a před volnými radikály. V lékárnách je melatonin k dostání v tabletách, ale zdraví prospěšnější je samozřejmě v přírodní formě.


Máte potíže s usínáním?

V lidském organismu je látka melatonin produkována epifýzou, malou žlázou umístěnou ve střední části mozku. Tento přirozený antioxidant koluje v krvi a tkáních, opravuje buňky a neutralizuje potenciálně škodlivé procesy. Významnou měrou zasahuje do procesu stárnutí, ovlivňuje spánek, bdělost i náladu člověka.

Chroničtí nespavci závidí dětem a zvířatům jejich schopnost usnout téměř kdykoli a kdekoli. Je to způsobeno produkcí melatoninu, jehož hodnoty se v lidském těle mění podle věku. Již na začátku dospělosti jsou čtyřnásobně nižší než u tříletého dítěte, ve středním věku melatonin klesá osminásobně a ve stáří je jeho obsah na jedné desetině původní hodnoty. Na jeho množství v těle má vliv i světlo, neboť při spánku se v těle vytváří hladina pět až desetkrát vyšší než ve dne.

Snížená hladina totiž hraje důležitou roli na snížení mozkové frekvence a navození hlubokého spánku, u mladších žen způsobuje samovolné potraty vlivem oslabených děložních svalů a působí psychické problémy lidí pracujících převážně v noci.


Co má melatonin na svědomí?

  • Upravuje biorytmus u starších lidí trpících nespavostí, u lidí pracujících v noci a pomáhá organismu se vyrovnat s rozdíly časového pásma, například po dlouhém letu na vzdálený kontinent
  • Působí v buněčných jádrech jako ochranný štít pro DNA
  • Jako silný antioxidant chránící organizmus před účinky volných radikálů a je zároveň účinným prostředkem při prevenci i léčbě rakoviny
  • Regeneruje buňky celého organismu včetně nervových a paměťových buněk
  • Zpomaluje stárnutí a prodlužuje život, přičemž do vysokého věku uchovává svěží mysl
  • Snižuje hladinu cholesterolu, působí na cévy, reguluje krevní tlak a chrání srdce před infarktem
  • Výrazně zvyšuje plodnost, i sexuální apetit a výkonnost
  • Harmonizuje organismus, omezuje stres a účinně stimuluje imunitní systém
  • Podporuje metabolismus spalování tuků v organismu ========

Jak doplnit melatonin?

Jako pohodlné a rychlé řešení se nabízí užívání tablet. S dávkováním však musíme opatrně, neboť jeho užívání není v žádném případě vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy. Efektní léčba je vhodná pro osoby vyššího věku a proto jej v lékárně dostanete pouze na předpis. Máte-li však potíže s usínáním můžete zkusit doplnit melatonin z přírodních zdrojů.

Z běžných potravin je jeho vydatným zdrojem hlavně rajče a banány, rýže, zázvor, cukrová kukuřice, a podle posledních výzkumů nejvíce melatoninu obsahují ovesné vločky. Přesné dávkování potravin se však nikde nedozvíte, neboť mechanismus působení melatoninu dosud lékařská věda neodhalila.

Nejúčinnější „léčbou“ je dodržování správné životosprávy, pobyt na čerstvém vzduchu za slunečného počasí a přiměřeně teplá koupel před spaním, což je taková jaká je vám příjemná.


Autor: Irena Forejtová
9. února 2009

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video