HPV virus a rakovina děložního čípku | e15.cz

HPV virus a rakovina děložního čípku

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
HPV infekce (human papilloma virus, lidský papilloma virus) je nejrozšířenější pohlavně přenosnou chorobu, kterou trpí velká část sexuálně aktivní dospělé populace -mnohdy aniž by si toho všimla.

Tento virus je zodpovědný za tvorbu genitálních bradavic u mužů i žen, za přednádorové změny na děložním čípku a rakovinu děložního čípku. Rakovina děložního čípku patří mezi nejčastější nádorová onemocnění u žen. HPV infekce způsobuje poškození buněk děložního čípku a vyvolává tzv. dysplasie. HPV má řadu serotypů, některé z nich mohou působit změny vedoucí od vzniku lehké, přes střední a těžkou dysplasii až ke vzniku rakoviny děložního čípku. Infekce jinými serotypy bývá bezvýznamná. Virus je přenosný pohlavním stykem, přičemž kondom nemusí vždy chránit před jeho přenosem.

Zhoubné nádorové onemocnění -karcinom děložního čípku je celosvětově jednou z nejčastějších příčin úmrtí žen na nádorové onemocnění. Je to onemocnění, u kterého je
známa hlavní příčina vzniku, tedy infekce lidskými papillomaviry. V období do věku 30 je vyšší pravděpodobnost, že se imunitní systém s virem sám vypořádá, období nad 35 let věku znamená již vyšší riziko vzniku nádorového onemocnění. Velmi důležitá je prevence, to znamená pravidelné preventivní prohlídky u lékaře, protože onemocnění děložního čípku je snadno odhalitelné a to i v jeho časném a dobře léčitelném stadiu, kdy se ještě nejedná o zhoubné nádorové onemocnění. Mnoho žen na preventivní prohlídky nechodí a tak se často dostanou do rukou lékařů až tehdy, kdy nemoc dospěla do nevyléčitelného stadia.

Po určení míry rizika rozvoje onemocnění doporučí gynekolog léčbu, přičemž standardním postupem je konizace čípku (seříznutí nebezpečných buněk, které se mohou v průběhu času změnit v rakovinu). Tu lze i několikrát opakovat, většinou je technicky možné 2-3 krát, pak je již odstraněn celý čípek. Při opakovaném průkazu onemocnění může dojít i k odstranění celé dělohy.

Tímto problémem se zabýval i pořad české televize Planeta věda, kde jsou všechny podrobnosti k tomuto tématu…

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video