Hrozba jménem klíště | e15.cz

Hrozba jménem klíště

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kladné stránky léta doplňují i některá negativa. Skrývají se za nimi například spálená pokožka, píchnutí od vosy či ováda a v neposlední řadě klíšťata.

Klíště obecné (Ixodes ricinus) je parazit, který žije na naší planetě už pěknou řádku let. S trochou nadsázky by se však dalo říci, že nemá pro svou existenci opodstatnění a jeho význam je prakticky nulový. Kromě své nepatrné role v potravinovém řetězci některých živočichů se klíště řadí zejména k nejzávažnějším přenašečům infekčních onemocnění. Mezi nejčastější nemoci, kterými nás mohou klíšťata infikovat patří klíšťová encefalitida a lymská borelióza,.

Obě tyto nemoci mohou mít pro člověka v případě neléčení dlouhodobé nebo až fatální následky. Klíště ale neznepříjemňuje život pouze nám, lidem. Často jej můžete vidět, jak parazituje mimo jiné na drobných hlodavcích, psech či skotu. Také zvířata jsou vystavena nebezpečí nákazy výše zmíněnými nemocemi a mohou se stát jejich přenašeči. Příkladem za všechny budiž nedávný případ nakažení člověka klíšťovou encefalitidou z nedostatečně pasterizovaného kozího mléka.

Co si představit pod pojmem klíšťová encefalitida


Lidově řečeno se tato nemoc nazývá také zánětem mozkových blan. Příznaky této nemoci bývají v počátcích podobné jako u obyčejné chřipky. Svalová únava, bolesti hlavy a kloubů či celkové tělesná slabost, která po pár dnech ustoupí.
 
Tím odeznívá první fáze onemocnění, ve které však ke zničení samotného viru nemuselo dojít. Ten, i když poněkud zesláblý, v těle vyčkává a později je napadá s o to větší zákeřností. Dochází k zánětu mozku a mozkových blan, který je spojen v vysokými horečkami, nevolností, blouzněním i ztrátou vědomí.

Se zánětem mozkových blan jsou spojeny zejména komplikace vedoucí k ochrnutí některých částí těla a jeho léčení je dlouhodobé a náročné. Proti encefalitidě však dnes již existuje účinné očkování, které působí nejméně po dobu 3 let. Další příznivou zprávou je zjištění, že po prodělané klíšťové encefalitidě se v těle vytvoří protilátky, které zabraňují opakovanému propuknutí nemoci a vzniká tak díky nim doživotní imunita.

Lymské borelióza – co, jak a proč


Tato nemoc byla poprvé zaznamenána v městečku Lyme v Connecticutu, od něhož dostala také svůj název. Jedná se o onemocnění způsobené bakteriemi typu Borrelia burgdorferi s inkubační dobou 2 až 32 dní, které se léčí antibiotiky.

Prvotním příznakem možného nakažení se boreliózou bývá červená skvrna se světlým středem, která se vytvoří v místě přisátí klíštěte. Dále je nemoc spojená s bolestí svalů a kloubů, mohou se vyskytnout také náznaky neurologických obtíží, jako například škubání v lícním nervu apod.

Toto onemocnění je léčitelné a je-li léčba zahájena včas, větší riziko trvalejších následků nehrozí. Bohužel, proti borelióze si naše tělo neumí vytvořit protilátky a tak je možné se nakazit opakovaně. Pro jednodušší rozpoznání a identifikaci lymské boreliózy existuje krevní test, kterým se měří množství vytvořených protilátek.

Jak tedy s klíštětem bojovat?

 

  • Před delším pobytem v přírodě se nechte naočkovat a používejte repelenty
  • Po návratu z výletu si zkontrolujte své tělo, klíšťata jsou velmi citlivá na vyschnutí a přisávají se na vlhká místa ( podpaží, pod koleny, ohanbí)
  • S vytažením klíštěte neotálejte, čím déle je klíště přisáto, tím vyšší je riziko nákazy
  • Na klíště nikdy nesahejte, některými nemocemi se lze nakazit pouhým kontaktem
  • Klíště vytahujte pinzetou nebo speciálními kleštičkami vikláním do stran (směr po nebo proti směru hodinových ručiček nemá bližší význam), poté jej spláchněte například do toalety a ranku ošetřete vhodnou desinfekcí
  • Postižené místo průběžně kontrolujte a kdyby se nechtělo hojit nebo kdyby se objevili nečekané zdravotní potíže, vyhledejte lékaře
Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery