Hubneme aerobním cvičením | e15.cz

Hubneme aerobním cvičením

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejúčinnějším spalovačem tuku je aerobní cvičení. O co jde a jak ho správně provozovat?

Navzdory všem zázračným přípravkům na shazování váhy je tím nejlepším a nejosvědčenějším způsobem hubnutí pohyb, neboli cvičení. Slovo aerobní je spojené se slovem vzduch a pro nás konkrétně bude představovat kyslík. Ten je klíčový spolu s tuky a sacharidy ke tvorbě Adenosintrifosfátu, který se skrývá za již poněkud známější zkratku ATP. Právě ATP je hlavní energetickou jednotkou ve svalových buňkách. Ale zpět do našeho reálného světa. Tato malá rovnice prakticky znamená, že při svalové námaze za velkého přístupu nadýchaného kyslíku spalujeme tuky a cukry, které tělo uchovává.

Není cvičení, jako cvičení


Jednoduše řečeno, aerobní cvičení je tedy takové namáhání těla, u kterého se řádně zadýcháte. Tím nám ze seznamu možných sportů odpadají ty, které jsou typické krátkodobou, intenzivní a silovou námahou. To je například dřina s činkami v posilovně, vzpírání, silový trojboj a další. Abyste začaly pálit účinně tuky pomocí aerobního cvičení, musíte vybírat činnosti, kde je déletrvající námaha, vytrvalost a nejlépe rovnoměrná dřina po celou dobu vašeho úsilí.

Autor: Ženy - E15


Protože je třeba dopravit ke svalům velké množství kyslíku, reaguje vaše tělo zrychleným srdečním rytmem, chvilkovým zvýšením krevního tlaku a rozšířením cév. Takovéto kardiovaskulární vypětí při sportu blahodárně působí na srdce, plíce a celou oběhovou soustavu. Mezi lékařsky potvrzené výsledky aerobního cvičení patří zejména snížení rizika srdečních onemocnění, prevence vůči vysokému krevnímu tlaku, snížení hladiny LDL cholesterolu (to je ten špatný cholesterol) a samozřejmě spalování tělesného tuku.

Stopky vynulovat…


Důležitým faktorem pro účinnou likvidaci podkožního tuku při aerobním cvičení je doba, po kterou necháte vaše tělo namáhat. Za minimální hranici proto, abyste se začaly efektivně zbavovat nepěkných tukových záhybů, se obvykle považuje 20 až 25 minut tréninku. Do této časové lajny totiž vaše tělo spaluje to, co mu je momentálně nejrychleji k dispozici. Tím bývá většinou část sacharidů ve vašem trávicím traktu, glukóza v krvi a glykogen ve svalech a játrech.

Autor: Ženy - E15


Vám ale jde o to, abyste spalovaly podkožní tuk. Pro něj si tělo sáhne až po vyčerpání výše zmíněných rychlých energetických zásob. Tedy po překonání zhruba 20 minut cvičení začnete konečně pořádně hubnout. Čím déle se vám podaří vydržet námahu, tím lépe. Ideálně se tak dostanete na tréninkový čas mezi půl hodinou a hodinou v závislosti na vaší fyzické kondici. O mnoho více jak 60 minut se však již nedoporučuje cvičit. Přeci byste nerady někde zkolabovaly.

A jde se na to


Že si po dočtení článku až sem stále neumíte představit, jaké sporty a činnosti můžete vykonávat, aby to zapadalo do škatulky aerobních cvičení? Nebojte se, nabídneme vám zde několikero druhů aktivit. Jistě vás potěší, že sem patří mezi ženami stále více populární aerobik a spinning. Právě spinningové kolo v posilovně můžete v krásném letním počasí bez problémů zaměnit za kolo opravdové. I jízdou po krásách českých zemí se efektivně hubne.

Autor: Ženy - E15


Ztrácet tuk můžete rovněž při plavání, kondičním běhu či jen při dlouhé a svižné procházce. V zimním období pak nemusíte být nutně odkázány pouze na posilovnu, aerobik centrum či krytý bazén. Takový výlet na běžkách vašemu tělu jen prospěje. Na závěr ještě jedno doplnění ohledně frekvence vašeho sebetrýznění sportem. Místo jednoho pořádně dlouhého tréninku týdně zvolte raději tři až čtyři tréninkové jednotky. Samozřejmě pokud vám to čas dovolí. Vaše úsilí vám jistě velice rychle přinese ovoce v podobě štíhlé a sexy postavy.

Autor: Josef Kraus

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video