Hubněte se squashem | e15.cz

Hubněte se squashem

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Každý ví, že hubnutí jde snáze, když se kromě diety hýbeme. V takovémto případě je squash ideální.

Vznik


Myslíte si, že squash je sport mladý a rozšířil se teprve nedávno? Omyl, první squashový kurt vznikl už v roce 1881 v Oxfordu. Ovšem až v roce 1911 byla ustanovena pravidla této hry, která se stala doménou anglických škol. Samotné slovo squash je vlastně pojmenováním zvuku, který vzniká při dopadu měkkého míčku o stěnu.

Co je squash


Squash je raketový sport, založený na odrazu míčku o stěnu. Hraje se mezi dvěma hráči na kurtu (čtyřhra rovná se dvě dvojice), který tvoří prostor obklopený mezi čtyřmi stěnami. Squash se hraje na 3 vyhrané sety, což znamená, že hra končí maximálně po 5 setech. Set trvá do devíti bodů, jediná výjimka může nastat za stavu 8:8, přičemž rozhoduje přijímací hráč, zda se bude hrát do 9 nebo 10-ti bodů. Bodovat může pouze ten hráč, který má právo podání. Právo prvního podání se rozhodne roztočením rakety. Hráč, který vyhrál podání, určí stranu, ze které bude podávat. Podávající pak podává tak dlouho, dokud neprohraje úder a podávajícím se stane jeho protihráč. Tak se postupuje celý zápas. Na začátku dalšího setu začíná podávat vítěz předcházejícího setu. Vyhraje-li úder podávající, získává bod, vyhraje-li přijímající, získává právo podání.

Míčky


Squash se hraje s míčky, označenými tečkou nebo tečkami. Modrá tečka znamená rychlý míček a je určena pro úplné začátečníky, červená je středně rychlý pro středně pokročilé hráče, bílá pomalý pro pokročilé a žlutá je určena pro profíky, protože takto označený míček je velmi pomalý, a takřka se neodráží.

Jak začít


Pokud jste se rozhodli začít se squashem, najděte si (například na internetu je seznam kurtů a squashovým center) squashový klub, který nabízí možnost první lekce s trenérem. Tak nejlépe pochopíte základní pravidla hry, naučíte se držet raketu a také si vysvětlíte chyby, kterých byste se měli vyvarovat. Zvolte si příjemné a vzdušné oblečení (po půl hodině intenzivní hry budete propocení) a obuv, která nemá černou podrážku (ta zanechává na kurtu černé rýhy). Hrajte nejméně jednou týdně, nejlépe se spoluhráčem na stejné nebo o něco lepší úrovni jako máte vy. věnujte čas stretchingu a zlepšování kondice.

Ceny


Cenové relace se pohybují přibližně od 60-150 Kč za půl hodiny (cena za kurt), ceny se liší podle denní hodiny a podle pracovních dnů a víkendů.

Závěr


Chcete si protáhnout tělo, zlepšit fyzickou kondici a zároveň se přitom nádherně pobavit? Tak právě pro vás je tu squash. Co do počtu výdeje energie patří totiž mezi nejintenzivnější raketovou hru.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video