Hubnutí bez cvičení? Jde to! | e15.cz

Hubnutí bez cvičení? Jde to!

Jana Potužníková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Asi vám není třeba připomínat, že zdravý životní styl je jedinou zárukou toho, že nebudete přibírat, nebo dokonce zhubnete to, co vás nadbytečně tíží. Není určitě třeba ani zdůrazňovat, že při takovém hubnutí nebo regulaci váhy – říkejte tomu, jak chcete – je potřeba hlídat poměr mezi přijatou a vydanou energií. Jenže vydávat energii znamená hýbat se, něco dělat. A to bývá kamenem úrazu snad pro každého.

Jsme leniví, nevíme, jak se hýbat, netušíme, co si vybrat za sport, trápíme se při každé lekci ve fitku nebo na aerobiku. Tělo potřebuje hlavně pohyb přirozený, který mu naopak vlastní je.

Ač se to nezdá, každý den může být přímo natřískaný pohybem. Vždyť už zvednout se z postele je pohyb, příprava snídaně, cesta na tramvaj, nakupování, mytí nádobí, hraní si s dětmi, svádění a milování, žehlení, vaření, pečení, koulování… Panebože, toho je! A děláme to přece všichni!

Tak si pojďme říct, co při té které činnosti prospěje vašemu tělu, v čem můžete směle „přitlačit“ a dělat to častěji. A pojďme se konečně přestat trápit vidinou toho, že když nejdeme do fitka, nic pro sebe neděláme! Tak to totiž vůbec není…

1. Povinnosti na domácím poli

Ať bydlíte v bytě, nebo domečku, máte se určitě co otáčet. Děti jsou bordeláři – po tatínkovi. Takže se skoro můžete ztrhat, abyste vaše „hnízdečko“ udržela v jakémsi takémsi pořádku.

Pravdou samozřejmě je, že obyvatelky domků a domečků mají jaksi „navrch“ a pohybově-pořádkových a pohybověudržovacích aktivit na ně denně čeká daleko více než na obyvatelky panelákových bytů. Nicméně nudící se hospodyňka? To asi neznáte, že? A to mimo jiné znamená, že vykonáváte spoustu činností, tedy pohybu, tedy děláte dobře nejen svému obydlí, ale i svému tělu. Teď v zimě o to víc!

Vaření, pečení

Postávání u sporáku nebývá nejoblíbenější činností. Zabírá tolik času! A co připravíte, se hned sní, takže můžete začít znovu od začátku. Je to úmorné. Taky proto, že je třeba neustále řešit, co vařit. No a před Vánocemi se vám o frmol v kuchyni postará především pečení. Což o to, vonět vám to pak díky vanilkovému cukru bude doma určitě skvěle, ale asi si moc neuvědomujete, že pár hodin strávených pernou činností v kuchyni vydá za stejnou dobu v posilovně! A to může být nakonec daleko větší plus. Nevěříte?

Míchání, hnětení, šlehání, mixování – jak často si povzdechnete, že vás z toho bolí ruka? Třeba když se bez mixéru pokoušíte o bílkový sníh nebo hladké těsto na cukroví! To proto, že při tom posilujete. Ramena, bicepsy, tricepsy, zápěstí. Prostě celé paže především. A když na to budete myslet a budete střídat levou ruku s pravou, můžete docílit báječného rovnoměrného posílení, aniž byste musela vydat jedinou korunu za fitko a aniž byste si na cvičení musela vyhradit jedinou minutu svého vzácného volného času!

Přenášení – plné hrnce, pekáče, mísy. Jsou těžké, a i když nechcete, opět trénují svalstvo ramen, paží, a pokud umíte chodit dobře, se zataženým bříškem, pak i břišní a zádové svaly, což je přímo geniální kombinace.

Shýbání se pro hrnce, vytahování se do polic – to je pro změnu geniální způsob, jak se protáhnout. Lýtkové svaly dostanou zabrat, když se natahujete do horních poliček třeba pro odměrky nebo zdobítka. Když se shýbáte do spodních polic a děláte to hezky uvážlivě, beze spěchu, můžete v předklonu ideálně uvolnit záda, což vám při tom předvánočním shonu jenom prospěje. Vidíte? A to jsme probrali jen některé kuchyňské činnosti a už z toho máme skoro kompletní trénink!

Pobíhání sem a tam – od spíže ke sporáku, od sporáku ke dřezu, od dřezu do sklepa, ze sklepa zpátky k troubě… Člověk se při takovém vaření a pečení neuvěřitelně naběhá. A to je v rámci hubnutí zase dobře, protože i když to možná netušíte, provádíte tak aerobní pohyb ideální pro nastartování spalování tuků. Bingo! Úklid

Dát to doma do pořádku po vaření a pečení je nutné. Uklidit každý týden tak, aby se nikde neválely chuchvalce prachu, taky. A před Vánocemi to v oblasti úklidu ještě graduje. Jistě – je takřka nemožné nenechat se do toho vtáhnout, ale třeba vám to přestane tolik vadit, když uvidíte, jak moc úklid prospěje vaší fyzičce…

Mytí nádobí – i když neodoláte pokušení použít myčku, stejně se trošku rozhýbete. Vyndat umyté nádobí, roznést ho po kuchyni, naplnit myčku novou várkou… To je pěkná rozcvička před dalším úklidem, všechny svaly se rozpumpují na „provozní teplotu“ a protáhnou se.

Vytírání – s mopem, nebo koštětem a hadrem? To je jedno. Když budete myslet na to, abyste vytírala rovnoměrně na obě strany, posílíte opět ruce. Ale tentokrát docela dobře i nohy. Při jednotlivých „výpadech“ s koštětem či mopem vpřed můžete trochu „přitlačit“, a odcvičit tak poctivě posilování stehenních svalů, takzvaných kvadricepsů. No a při ždímání hadru občas naprosto uvolněte záda, toho není nikdy dost – stres se podepisuje především na nich.

Luxování – vám nabídne vlastně totéž co vytírání. Jen si při luxování celého bytu také párkrát poponesete docela těžký lux, takže jde o intenzivnější „cvičení“ pro celou horní polovinu těla.

Čištění oken, věšení záclon – většinou se při tom střídavě stavíte na špičky a zase se vracíte zpátky, což je skvělé cvičení pro tvarování lýtek. Samozřejmě dojde při jednotlivých tazích po skle i na bicepsy a tricepsy, stejně jako ramena a svalstvo v horní polovině zad. Podle toho, jak moc přitlačíte. V každém případě myslete kromě čistoty oken také na to, abyste u toho dobře dýchala, protože to je pro účinnost „cvičení“ vlastně nezbytné. Jen dobře okysličené a prokrvené svaly odvedou svoji práci…

Žehlení – to je jako posilování provozované v parní sauně. Takže může být dvojnásob účinné! Dejte si prkno samozřejmě co nejvýše, abyste se k němu moc neshýbala a nenamáhala krční páteř. Snažte se stát rovně, dýchat, zatáhnout bříško a s každým tahem žehličky po látce myslete na to, jak dobře se právě formují vaše svaly pažní i ramenní. Ideální by samozřejmě bylo moct si ruce pravidelně vyměnit, aby byly zatížené obě strany těla rovnoměrně, ale to by mohl být risk – přece jen, málokdo je na obě ruce stejně šikovný.

Velký předvánoční úklid – to je nakonec opravdu šichta. Zabrat dostane celé tělo (viz výše jednotlivé „cviky“), takže dbejte i na to, abyste se za takový výkon náležitě odměnila. Teplou sprchou a odpočinkem nejlépe!

KOLIK SPÁLÍTE PŘI DOMÁCÍCH POVINNOSTECH? Činnost kJ/hod. při zhruba 70 kg

Žehlení 670 Vaření 970 Luxování, vytírání 730 Velký úklid 1170

KOLIK SPÁLÍTE PŘI DOMÁCÍCH RADOVÁNKÁCH? Činnost kJ/hod. při zhruba 70 kg

Dovádění s dětmi 880 Kojení až 4200 ZA DEN (podle četnosti kojení) Milování až 1700 Orgasmus až 420 (v těch několik vteřinách, nikoli za hodinu)

KOLIK SPÁLÍTE PŘI VENKOVNÍCH POVINNOSTECH? Činnost kJ/hod. při zhruba 70 kg

Odklízení sněhu 1260 Nakupování 690

KOLIK SPÁLÍTE PŘI VENKOVNÍCH RADOVÁNKÁCH? Činnost kJ/hod. při zhruba 70 kg

Koulování 1050 Sáňkování, bobování až 1800 Procházky na sněžnicích až 1700 Bruslení 1680

Pozn.: Všechny hodnoty jsou přibližné. Skutečné množství vydané energie závisí nejen na vaší váze, ale také intenzitě, s jakou se činnosti věnujete, na tom, jaký je poměr svalové hmoty ve vašem těle vůči tukovým zásobám, a podobně. Přesnější hodnoty můžete u mnoha činností zjistit například na www.stob.cz, odkud byly některé údaje převzaty.

2. RADOVÁNKY NA DOMÁCÍM POLI

MATEŘSKÉ ZÁLEŽITOSTI

Doma toho samozřejmě děláte ještě daleko víc, a když to vezmeme do důsledku, něco málo „spálíte“ i při nicnedělání (asi tak 100 kJ za hodinu). Ale jsou i další činnosti, které vám berou tukové zásoby, aniž si to možná uvědomujete. A teď zpozorní hlavně maminky, protože jim se o pohybovou aktivitu postarají přece skvěle jejich děti! Jak? Dovádění, hraní si, houpání, koupání… – to všechno jsou činnosti, které od prvních dní vašeho miminka prověřují, jak jste na tom nejen s nervy a zručností, ale také s fyzičkou. Miminko přece jen „něco“ váží a cokoli s ním v náručí nebo šátku děláte, děláte s pomyslným závažím, tedy pro svaly namáhavěji. Zabrat dostávají vaše záda, ruce, nohy, břišní svaly, zkrátka celičké tělo. A jestliže už vaše dítko běhá (nebo leze), pěkně si za ním také zaběháte, tudíž se zapotíte, a tudíž nějaké špíčky spálíte. No a když po něm ještě uklízíte hračky, zaprotahujete si „za odměnu“ (no ano, i tak se to dá brát) pro změnu celé tělo…

Kojení – přestože při něm „nečinně“ sedíte, pro vaše tělo je to bezesporu fyzická zátěž. Už proto, že držíte miminko, které není nejlehčí. A protože jej na střídačku kojíte z obou prsů, skvěle posilujete paže i ramena na obou stranách.

MILOSTNÁ DOBRODRUŽSTVÍ

Sex je nááááš, dělá dobře mně i tobě! No jasně, to zpívával David Koller, než opustil kapelu Lucie. Ale tahle pravda zůstane věčná. Sex opravdu dělá dobře oběma. A nejen po psychické, ale i fyzické stránce! Vždyť to je trénink jako hrom. Je to pohyb aerobní, tedy skvělý pro váš kardiovaskulární systém.

Samozřejmě tím víc, čím aktivněji se do něj zapojíte. A pak platí, že si také intenzivněji „zaposilujete“. Svaly pánevního dna, které se dostanou do činnosti, jsou pak jen dokonalou třešničkou na postelovém zábavném tréninku… A pozor, ten správný energetický výdej pak přichází s orgasmem! Tak si na něm dejte záležet!

Při sexu spálíte až 1700 kalorií.Autor: Ženy - E15

3. VENKOVNÍ POVINNOSTI

Vždycky si přejeme bílou zimu, ale pak napadne sotva pár centimetrů sněhu a už skuhráme! Nechce se nám ven – odhrabovat sníh. Nechce se nám do zimy, sychrava, mokra. Nechce se nám ideálně vůbec nic a přitom zase opomíjíme jednu podstatnou maličkost. Třeba právě odhrabování sněhu může být neuvěřitelná náhrada za hodinu strávenou v nudném fitness centru!

Odhrabování sněhu – svaly připravit, vrstvu oblečení odhodit. To je asi tak vše, s čím byste kromě hrabla či lopaty měla vylézt před dům. Při odhrabování sněhu se zahřeje cobydup, což je dobře pro správnou činnost svalů. A které potrápíte (samozřejmě v pozitivním smyslu slova) nejvíce? Vlastně celé tělo! Ruce, ramena, záda a břišní svaly dostanou zabrat, když budete nabírat těžký mokrý sníh a odhazovat ho z cesty. Nohy – hlavně stehna – se pak procvičí při samotném odhrnování a odhazování. Musíte se přece nějak zapřít a při každém „nákroku“, jako byste udělala jeden výpad, tedy cvik zaměřený právě na vypracování stehenních svalů. Prostě paráda. Tomu se říká komplexní cvičení. Jen se po něm nezapomeňte dobře uvolnit, protáhnout, to je asi to jediné, co tomu chybí…

Nákupy – ať musíte pro vánoční dárky, nebo doplnit zásoby v ledničce, nákupy vám dají také zabrat. Samozřejmě v předvánočním čase trochu pocuchají vaše nervy, ale dá se to snášet mnohem lépe, když si řeknete, že při nakupovacím maratonu vlastně trochu pocuchají vaie nervy, ale dá se to snáiet mnohem lépe, když si oeknete, že poi nakupovacím maratonu vlastni trochu hubnete! Nosit tašky – to je jako zvedat činky. Přebíhat z obchodu do obchodu – to je jako dát si dlouhé desítky minut na běžícím pásu. Takže jak moc se vám nechce nakupovat?:-)

4. Venkovní radovánky

Zima je geniálním obdobím pro pohyb venku, i když milujete víc léto s jeho tropickými teplotami. Ale zima, ta má prostě kouzlo. Sněhuláci, koulovačky, stavění iglú, bobování, sáňkování… tolik úžasných činností, které vám vženou červeň do tváře a tělo protáhnou od hlavy po paty. A toho serotoninu neboli hormonu štěstí, kolik se při takových sněhových radovánkách uvolní? No spousta. Takže ještě jednou uvažte, zda by nestálo za to se zvednout i během zimy častěji z gauče?

Koulování– musíte utíkat, skrývat se, uhýbat, být neustále ve střehu, v pohybu. Vaše vytrvalost tedy dostane možnost se vylepšit, dobře uděláte kardiovaskulárnímu systému a celkové kondici svého fyzična. A jak se při tom nasmějete! I to se počítá, protože s dobrou náladou jde všechno líp… Sáňkování, bobování – i když to vypadá tak, že si jen sednete a svezete se, někdo vás taky musí na ten kopec vytáhnout. A tady přichází ke slovu zvyšování celkové kondice s důrazem na svaly nohou, především pak stehen. To nohy vás vynesou do nejvyšších kopců, abyste se pak mohla posadit a bleskovou rychlostí svištět dolů! Procházky ve sněhu – obyčejné „toulání se“ po okolí, zasněženými loukami nebo voňavým lesem, který je v zimě obzvlášť poetický, znamená pro vaše tělo také mnoho. Posiluje kardiovaskulární systém, zvedne vám náladu, vyčistí vám hlavu, a pokud si vážně chcete dát do těla, vydejte se do hlubokého sněhu ve sněžnicích. Pěkně se zapotíte! Bruslení – z venkovních zimních aktivit se asi nejvíc blíží skutečnému sportu, ale přesto to není dřina a nuda. Ani jedno z toho! Zabrat dostanou vaše nohy, to především – takže sbohem silná stehna a celulitidní zadečku. Jako aerobní pohyb vám pomůže bruslení také rozproudit spalování, a to se také počítá!!!

Autor: Jana Potužníková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video