Hypnoterapie: poněkud záhadná alternativní léčba | e15.cz

Hypnoterapie: poněkud záhadná alternativní léčba

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z mnoha metod alternativních způsobů léčby se hypnoterapie zdá poněkud podivná, dokonce vzbuzuje nevěřícnost a obavy. Jako všechno neznámé a nepoznané se nám může tento způsob léčby zdát poněkud neskutečný.

Může za to beletrie nebo cirkusová představení?

Čtenáři detektivek jistě znají příběhy o tom, jak zhypnotizovaný zločinec prozradil, kam ukryl své oběti, případně jak oběť zločinu postižená ztrátou paměti byla v hypnóze schopna podrobně popsat všechny události i pachatele násilného činu. Užíváme si napětí a záhad, ale nic z toho nemá s hypnoterapií něco společného.

Obavy z této alternativní léčby můžeme patrně přičíst na vrub také leckterému cirkusovému představení (dost často filmově zpracovanému), kde hypnotizér zesměšňuje účastníka sezení, případně nabádá osoby v transu k všelijakým kouskům, a nutí je vyprávět veřejně naprosto soukromé zážitky pro pobavení přihlížejícího obecenstva.

Dobrovolně a plánovaně v transu

Dostat se do transu se běžně podaří každému z nás: ve chvílích, kdy se plně soustředíme na nějakou činnost, ať už je to hra, sledování filmu nebo sportovního utkání. Přestaneme vnímat čas, okolí a nenecháme se jen tak něčím vyrušit. Takovýmto spontánním transovým stavem je svým způsobem i spánek.

Navozené stavy transu jsou řízené situace, kdy se člověk dostane mimo vědomí – chemicky navozeným transem je například narkóza, nebo stav po užívání některých léků a drog. Do transu se lze uvést i holotropním dýcháním.

Odborníci uvádí i fyzicky navozený trans – jistě znáte bubeníky nebo muzikanty některých skupin, kteří se dostanou tak mimo realitu, že se i vyčerpáním zhroutí.

Proti těmto stavům je hypnóza psychologicky navozený stav změněného vědomí propojený s podvědomím. Hypnoterapie je tedy léčebná metoda (specifická forma komunikace mezi lékařem a pacientem) vhodná pro uklidnění a odstranění duševních i tělesných potíží.

Zvláštní skoro-spánek

Hypnoterapii smí provádět jen odborně zaškolený psychoterapeut, vyhněte se nabídkám, kde vedou sezení osoby bez akreditace. Odborně vyškolené lékaře najdete na odborných lékařských seznamech, pročtěte si také diskuze a zkušenosti těch, kteří se hypnoterapeutických sezení zúčastnili.

Vlastní hypnoterapii předchází vstupní pohovor, kde se lékař vyptá na vaše problémy, vy se na oplátku dozvíte, jak léčba probíhá, a co můžete očekávat. Existují-li ve vás obavy, že zhypnotizovaným člověkem lze manipulovat, pak je tento strach zbytečný: nikoho nelze zhypnotizovat proti jeho vůli.

Důvěra v hypnotizéra je předpokladem úspěšného léčení. Nemusíte mít ani obavy z toho, že vás z hypnózy nepůjde probudit. Osoby neprobuzené (pokusně), se dostanou v krátké době do stavu normálního spánku, z něhož se sami probudí.

Co hypnóza zmůže?

Kolem hypnózy stále existuje řada pověr a mýtů, a přesto, že je uznána jako alternativní metoda léčby, stále není jasně definováno, co vlastně je hypnotický trans. Ví se, že dochází ke změnám na úrovni myšlení, pozornosti, vnímání času a podnětů z okolí, stejně jako ke změněnému vnímání sebe sama.

Hypnotický stav navozuje uvolnění, zklidnění a obnovu energie. Používá se pro léčbu bolestí hlavy (i migrény), bolestí kloubů a zad. Vhodný je pro poúrazové stavy, odstranění úzkosti, trémy, a různých druhů fóbií. Hypnóza si poradí s trémou, melancholií , stresem i některými závislostmi (například kouření).

Úspěchy slaví hypnóza i v léčbě mentální anorexie, při redukci nadváhy a odstraňování alergií. Jedno hypnotické sezení trvá obvykle hodinu, ke zmírnění potíží by měly stačit tři až čtyři sezení (někdo zaznamená úlevu už napoprvé). Cena za hodinovou terapii je obvykle od tří do šesti set korun, poplatek zhruba poloviční hradíte i za vstupní pohovor.

Do hypnózy vstup zakázán

V žádném případě se tento druh léčby nehodí pro pacienty s vážnými neuralgickými poruchami, pro schizofreniky a osoby se závažnými psychiatrickými problémy. Nelze v těchto případech spoléhat na relaxační účinky hypnoterapie, stav pacientů by se naopak mohl zhoršit.

Pro děti do dvanácti let není hypnóza doporučovanou léčbou, starší mohou hypnoterapii absolvovat v doprovodu zákonného zástupce a většinou na doporučení lékaře. V současné době je více používána metoda „ericksonovské hypnózy“, navozující méně hluboký hypnotický trans. Doktor Erickson byl americký psychoterapeut propagující v hypnóze pozitivní orientaci a individuální přístup ke každému pacientovi.

Něco pro podnikatele a manažery

Mnohá hypnoterapeutická střediska nabízejí „Školu manažerského rozvoje“ , kde se v šesti až osmi sezeních absolventi naučí využívat svých schopností, zvýšit si sebevědomí a potlačit stresy a obavy z neúspěchů.

Kurzy je možné navštěvovat opakovaně, a patrně jsou účinné, protože zájem o ně trvá. Dát odpočinout uhoněnému tělu a duši není totiž nikdy k zahození, a pokud se zbavíte i „mindráků“, proč to nezkusit?

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video