Inkontinence: Možnosti léčby | e15.cz

Inkontinence: Možnosti léčby

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na celém světě má problém s inkontinencí moči mnoho pacientů všech věkových kategorií. Nejčastěji se týká žen, během svého života se s inkontinencí setká každá druhá. Jaké jsou možnosti léčby?

Metody léčby


Existuje několik metod léčby inkontinence. První volbou léčby a prevence zhoršování stavu je posilování svalů pánevního dna, tzv. Kegelovo cvičení. Pokud jsou však svaly výrazně ochablé, nemá už cvičení žádaný efekt.

U žen v menopauze částečně pomáhá medikamentózní léčba léky obsahujícími ženský hormon estrogen, který se zavádí do
pochvy formou tablet, čípků nebo krémů.

Právě stresovou inkontinenci lze s velmi velkou úspěšností řešit miniinvazivními chirurgickými metodami, které využívají k podpoře močové trubice novou technologii léčby páskou TVT.

Hit dnešní doby – miniinvazivní chirurgie

Při zákroku se z malého řezu, dlouhého 7 až 10 mm, skrz poševní stěnu vloží pod močovou trubici páska ze speciálního materiálu. Jde o tzv. TVT pásku – jedinečné vlastnosti pásky jsou obsaženy už v jejím názvu TVT (Tension Free Vaginal Tape, což znamená tahuprostá, volná vaginální páska).

Páska je umístěna pod močovou rourou volně jako třmínek a omezuje její pokles. Jinými slovy – páska nadzdvihne krček močového měchýře a močovou trubici do přirozené polohy, ve které pak při cvičení, smíchu nebo kašli nedochází k nekontrolovanému úniku moči. Na rozdíl od dosavadních podobných metod není třeba pásku přišívat k okolní tkáni, protože
díky své struktuře a speciálnímu povrchu drží v tkáni sama jako suchý zip po dobu 60-90 dní až do doby, než do ní sama proroste.

Kdy je čas navštívit odborníka:

  • k náhlému úniku moči dochází při kašli, kýchnutí, smíchu, cvičení,
  •  je třeba nosit vložku k zachycení unikající moči,
  •  žena je nucena vyhýbat se běžným činnostem, při kterých by ale mohlo k úniku moči dojít (námaha, cvičení apod.),
  •  při plánování společenského života, procházky či výletu se žena podřizuje dostupnosti toalet.

Pokud je pravdivý alespoň jeden z výroků, je vhodné problém úniku moči řešit s lékařem. Diagnostikou a léčbou močové inkontinence se zabývají specialisté urogynekologie a urologie. Seznam specializovaných pracovišť je uveden na www.inkontinence.com.Operace se provádí v lokální anestezii za spolupráce pacientky. Močový měchýř je záměrně naplněn cca 300 ml tekutiny, přičemž pacientka opakovaně zakašle. Lékař pak individuálně nastaví pásku a zvýší tak její efektivnost pro pacientku. Páska nadzvedne krček močového měchýře a močovou trubici do přirozené polohy, ve které nedochází k nekontrolovanému
úniku moči, ale zároveň umožňuje pohodlné močení. 

Výhody operace s TVT páskou


Chirurgické zavedení TVT pásky se provádí nejčastěji v lokální anestezii a trvá přibližně 20 až 30 minut, pacientka může být předána do domácího ošetřování již několik hodin po výkonu. Následná rekonvalescence je velmi rychlá, takže se pacientka během několika dní může vrátit ke svým běžným aktivitám. Během 4 až 6 týdnů po operaci by pacientky neměly zvedat těžká břemena a vynechat pohlavní styk.

Nespornou výhodou TVT pásky je komfort při výkonu, rychlá rekonvalescence a především méně pooperačních bolestí než u klasických metod léčby. Úspěšnost TVT operace se pohybuje mezi 85 – 95 %. V České republice byla první TVT páska pacientce voperována v roce 1998, jde tedy o nejdéle prováděnou operaci tohoto typu v ČR, ale i ve světě. V současnosti bylo ve světě provedeno více než 1, 5 milionu TVT operací.

20. ledna 2010

Související články:
Inkontinence a její příčiny
Dětská enuréza - pomočování u dětí je nutné léčit
Noční pomočování dětí: Nejčastější dotazy rodičů
Enuréza pohledem psychologa

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video