Jablka | e15.cz

Jablka

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ne nadarmo se říká, že kdo sní jedno jablko denně, nepotřebuje lékaře.

Jablka obsahují cukry, ovocné kyseliny, draslík, hořčík, vápník, železo, fosfor, síru, mangan, pektiny, třísloviny, vonné látky a celulózu. Tyto účinné látky posilují náš organismus a to bez chemie a vedlejších účinků. Jablko by nemělo chybět v našem denním jídelníčku. Už jen proto, že jablečné enzymy ovlivňují naši látkovou výměnu, podporují trávení. Takto působí jen jablka syrová. Při tepelné úpravě jablka ztrácejí některé vitaminy, ale jsou stále chutná. Čaj ze slupek působí dobře při revmatismu, jaterních a ledvinových chorobách.

Jablka obsahují málo kalorií, zato hodně vlákniny prospěšné organismu. Jejich vláknina zaplní žaludek, přitom váže tuk a jedovaté látky ve střevě a odvádí je z těla ven. Jablka snižují hladinu cholesterolu, podporují imunitu a odolnost, pomáhají při dně a artritidě. Rozhodně bychom je měli jíst neoloupaná, protože právě pod slupkou se ukrývá nejvíce cenných látek.

Nezapomeňte obohatit váš jídelníček i o jablečný ocet. Je tradiční prostřed lidového léčitelství, nabízí nám mnoho možností používání, jak pro vnitřní péči tak pro vnější péči o tělo. Jablečný ocet pomáhá při hubnutí, protože tělo zásobí nezbytnými minerály. Ráno nalačno vypijte sklenici vody s 2 lžícemi jablečného octa a 2 lžičkami medu. Tento nápoj slouží k posílení organismu, prospívá zažívání, tlumí chuť k jídlu. Po celodenním běhání máte unavené nohy? Připravte si koupel s jablečným octem a odstraníte únavu nohou. Máte vlasy bez lesku? Po umytí si je opláchněte vodou s jablečným octem.

Jablečný ocet si můžete velmi jednoduše připravit i doma ve vaší kuchyni. Budete potřebovat pouze kilo jablek, vodu a větší skleněnou nádobu s víkem. Kilo jablek umyjte, nastrouhejte i se slupkou a jádřincem, vložte do skleněné nádoby a zalijte vodou tak, aby sahala pět centimetrů nad jablka (budete potřebovat přibližně 3 litry vody na jeden kilogram jablek). Přiklopte víčkem a nechte týden na teplém místě. Dvakrát za den odklopte a promíchejte. Po týdnu sceďte, opět uzavřete nádobu a dejte na dalších 21 dní na temné místo, například do spíže. Potom přeceďte přes plátýnko, nalijte do lahví, uzavřete a uchovávejte v lednici. Takto připravený ocet vydrží v lednici i rok.
 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video