Jáhly | e15.cz

Jáhly

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dnes přinášíme další tip na zdravou potravinu, která by neměla chybět na jídelníčku všech těch, kdo se starají o své zdraví.

Jáhly jsou loupané proso, vznikají po odstranění semenné slupky. Proso seté (Panicum miliaceum L.) patří k nejstarším kulturním plodinám. Jeho pravlastí je Čína, Východní Asie a Indie.

Jáhly jsou významnějším zdrojem vitaminů než ostatní obilniny. Obsahují velké množství vitaminu B, železa, fosforu. Jsou vhodné pro studující, sportovce, těžce pracující a rekonvalescenty. Jsou ideální potravinou při chudokrevnosti, vyčerpanosti, po nemocech a úrazech. Zlepšují imunitu a  látkovou přeměnu. Obsahují 70-73% sacharidů a 11 do 13% bílkovin.

Jáhly mají v kuchyni široké uplatnění. Konzumují se přímo, vločkují se, vaří v páře, nebo nakličují. Dělá se z nich jáhelná mouka, která se přidává do pečiva, těstovin. Proso neobsahuje lepek a je součástí především dietních potravin pro celiaky. Jáhly se připravují tak, že je nejprve propláchneme a vícekrát spaříme vroucí vodou, abychom odstranili jejich nahořklou chuť. Stačí vařit jen okolo 30 minut a není nutné je před vařením namáčet. Z jáhel můžeme uvařit množství slaných nebo sladkých pokrmů, mezi nejznámější patří např.jáhelník.

Jáhelník
Uvaříme v libovolném poměru jáhly s rýží nebo kroupami. Pak do vymazaného pekáče klademe vrstvu jáhel a vrstvu ovoce (meruněk, jablek, švestek) a vrstvy střídáme. Vše se peče asi 20 minut.
Vyzkoušet můžete také jáhly se zeleninou: opražíme zeleninu (podle vlastního výběru), přidáme jáhly a pražíme asi 5 minut. Přidáme osolenou vodu přivedeme do varu a necháme vařit asi půl hodiny, dokud se voda nevyvaří.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video