Jahodník obecný (Fragaria vesca) | e15.cz

Jahodník obecný (Fragaria vesca)

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chutné plody jahodníku obsahují až 8% cukru a ve středověku byly symbolem pokušení.

Čeleď
Rosaceae - růžovité

Rod
Rod Fragaria zahrnuje asi 20 druhů, které rostou převážně na severní polokouli.

Popis
Vytrvalá, 5 až 30 cm dlouhá bylina s větveným oddenkem, s přízemní listovou růžicí a s plazivými, kořenujícími výhonky, které vyrůstají z paždí listů. Lodyha v dolní části odstále chlupatá, v horní části přitiskle chlupatá. Listy trojčetné, dlouze řapíkaté, lístky hrubě pilovitě zubaté s osténkami na konci zubů, chlupaté. Květní stopky přitiskle chlupaté, květy oboupohlavné, pravidelné, 5četné, v chudém vrcholíku, bílé, kališní lístky za plodu odstávající až nazpět ohnuté. Souplodí (=jahoda) kulovité až kuželovité, červené, snadno opadavé. Kvete v V až VIII.

Autor: Ženy - E15
Stanoviště
Paseky, lesní okraje a cesty, lesní křovinaté stráně, sutě, příkopy, preferuje půdy humózní, mírně suché až mírně vlhké, neroste na půdách velmi kyselých a velmi chudých, na světlinách obvykle bohatě plodí, v tmavších lesích bývá často neplodný.

Rozšíření
V ČR na celém území od nížin až do horských oblastí hojný, pouze v nejvyšších polohách vzácný. Celkově roste takřka v celé Evropě, chybí pouze v jižním Řecku, v egejské oblasti, v černomořské části Ukrajiny a v dolním Povolží, druhotně rozšířen v severní a jižní Africe, ve východní Asii, v Severní a Jižní Americe a na Novém Zélandu.

Léčitelství
Sbíranou částí je list (Folium fragariae), který se trhá v době květu a suší se ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 40 °C. Listy se také někdy fermentují.
Obsahuje až 10% tříslovin, flavonoidy, kvercitrin, kvercetin, třísloviny, vitamín C, draslík, malé množství silice s citrónově vonnou složkou a další látky. Plody obsahují cukry, pektiny, organické kyseliny, aromatické látky, antokyan, fragarin a a další

Autor: Ženy - E15
látky.
Jahodník působí mírně svíravě a protizánětlivě, užívá se zejména jako posilující prostředek při rekonvalescenci, při zánětech střevní sliznice spojených s průjmy, při chorobách ledvin a ledvinových kaméncích, kdy se užívá vnitřně (3 g lístků na 2 šálky vody, ve které se mírně povaří), zlepšuje metabolismus kyseliny močové, snižuje lámavost vlásečnic. Obklady z jahodníku se užívají při krvácivých hemeroidech nebo při mokvavých ranách, jako kloktadlo se jahodníku užívá při zánětech v ústní dutině či při zápachu z úst.
Informace v tomto odstavci čerpány převážně z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 2.


Uvedeno ve spolupráci s http://botanika.wendys.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video