Jak hubnou muži - rozhovor s osobním trenérem | e15.cz

Jak hubnou muži - rozhovor s osobním trenérem

ZDROJ: Ženy - E15

Petra Lamschová (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sexy tělo do plavek řeší před létem většinou ženy, ale v posledních letech přibývá i mužů, kteří se chtějí pochlubit hezkým pevným zevnějškem. Jak jsou na tom muži s dietami, hubnutím a cvičením? Odpovídá MARTIN ŠTASTNÝ odborný osobní trenér, šéf Diagnosticko-relaxačního studia Dires a clen týmu Petra Havlíčka v poradu Jste to, co jíte na Prime

Drží muži podle vás diety?

Klasických dietářů mezi muži příliš nebude. Pokud už dodržují nějaký stravovací režim, tak za tím bývá něco jiného (práce, zdraví, duchovní či náboženské důvody aj.).

S váhou se zřejmě netrápí tolik jako ženy, ale jejich obezita je daleko horší, ne?

Muži obvykle nabírají tuk v oblasti středu těla, což je rizikovější pro kardiovaskulární onemocnění, cukrovku, vysoký krevní tlak. Také mívají častější problémy s vyšším cholesterolem a zvýšenými jaterními testy, ale to i značná část žen, takže bych to nevymezoval pouze na muže.

Proč se mužům vlastně hubne lépe?

Muži si nedělají hlavu s „pár kily navíc“, to může být výhoda. Jejich organismus je odlišný, jinak ukládají tuk, dobře reagují na zvýšení fyzické aktivity, snadněji nabírají svalovou hmotu a nemají tak často zničený metabolismus z chronických diet. Ale i zde se vyplatí přesně zacílit tréninkový a stravovací režim. Šetří to čas, peníze i zdraví.

Jaké základní chyby dělají muži přihubnutí?

Muži neradi poslouchají rady odborníku, takže si vytvářejí své vlastní postupy, více či méně povedené, ale téměř nikdy optimální.

Pokud se rozhodnou, že by měli jít do sebe, čím by měli začít?

Rozhodne navštívit zkušeného dietologa či trenéra a nechat si sestavit optimální režim. Popřemýšlet, co mají rádi, nevrhat
se na trendy cvičební režimy, mít reálné cíle a nechat si poradit!

====U mužů je zřejmě velmi důležitý pohyb. Jaký byste jim doporučil? Nemusejí být přece odkázáni pouze na
fitko, že?====
Stejně jako pro ženy! Jsem zastáncem určité symbiózy s přírodou, v létě se snažím být co nejvíce venku, v zimě vyznávám posilovnu. Ale dnes jsou možnosti dělat po celou sezónu vše, každý si musí najít to svoje. Muži mohou praktikovat téměř jakýkoli sport, ať už outdoorový, či v nějakém sportovním zařízení.

Je dobré i pro chlapa cvičit s trenérem?

Ženy berou trenéry jako samozřejmost, muže musíte přesvedčit odborností. Pro každého, kdo chce cvičit správně
a účelně, je dobré mít kvalifikovaného trenéra.

A co skupinové lekce?

Ty muži nemají rádi, ale presto se najde spousta skupinových lekcí, které zaujmou i muže, jen si najít tu svou.

Je pohyb pro muže jiný ve dvaceti a řekněme v padesáti?

Záleží na daném zdravotním stavu, obecně klesá hlavně rychlost, opotřebovávají se klouby. V padesáti je lepší se vyhýbat režimům, které zahrnují např. poskoky. Ale je to velmi individuální, nebudete přece zakazovat basketbalistovi v padesáti jeho sport, když ho to baví.

Je vhodné, aby se partneři navzájem podporovali a cvičili případně společně?

Některým to vyhovovat bude, sladit se to dá. Osobně doporučuji nechat si také něco jen pro sebe.

Jak zabránit nejčastějším výmluvám?

Chce to rytmus, vydrží to, co vás baví, někdy pomůže i to, že jste domluveni s trenérem, ale vždy to musíte dělat rádi a pro sebe.

Muži často řeší spíše svaly, břišní pekáč apod., je to dobře?

Když jim to pomůže, aby něco dělali, tak budiž, ale jediné, co je správné, je samotná radost z pohybu a tu je třeba hledat.

Je dobré k tomu, aby někomu rostla svalová hmota, pojídat nějaké potravinové doplňky?

Důvody pro potravinové doplňky příliš nevidím, myslím, že většinou jsou zbytečné.

Co pít v posilovně – vodu, či minerálku?

Mně vyhovuje převařená voda.

Co si takový chlap muže dát po cvičení či před cvičením k jídlu?

Tak to je otázka! Záleží, kdy trénink bude (ráno, odpoledne, večer), také jaký druh (aerobní či posilovací) a jak dlouhý bude. Například já cvičím v posilovně odpoledne, mám svačinu 2 hodiny před tréninkem (celozrnná houska, lucina, šunka) a po 1,5 hodiny dlouhém tréninku normálně večeřím (kuřecí maso s natural rýží).

Jak často by měl muž chodit cvičit, aby zhubl, a jak často, aby pouze shodil malý „pupek“ a vyrýsoval trochu svaly?

Pro hubnutí je vhodný kardio trénink každý den v aerobní zóně, alespoň 45 minut + stabilizační cvičení na core těla a 2–3x týdně posilovací trénink. Na lehké zformování bude stačit
2–3x týdně posilovna, zakončená kardio tréninkem. Já Osobně provádím každý den stabilizační cvičení na core těla a 3x týdne těžký trénink v posilovně, v létě přidávám běh.

Autor: Petra Lamschová (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video